E cumva bine asa:?::(

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

E cumva bine asa:?::(

de tiger » 18 Feb 2013, 14:27

e cumva bine cu aceasta piatra?am mai luat filtru.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Testos activ
Testos activ

de Sheppard » 18 Feb 2013, 16:04

Ai grija sa nu spargi acvariul cu bolovanul acela.

Dar uita-te si tu: unde e spatiul complet USCAT? Eu vad apa ca trece destul de mult peste bolovan. Mai scade coloana de apa pana obtii o suprafata complet uscata pe care sa poata ajunge usor.

Lipsesc in continuare becul/neonul Reptiglo 5.0, plante acvatice si eventual un substrat daca doresti.
Testos Moderator
Testos Moderator

de tiger » 18 Feb 2013, 18:12

pai,acvariul nu e in finish :arrow: lucreaza :arrow: cu plantele nu-i prublema decat cu neonul ca tatal meu nu vrea sa ia :(
Testos activ
Testos activ

de Gradinaru Alin » 18 Feb 2013, 18:16

neonul este obligatoriu!
13-05-2012
Testos activ
Testos activ

de tiger » 18 Feb 2013, 18:18

repet ca acvariul nu e "finish" se "lucreaza" la el! :shock: 8)
Testos activ
Testos activ

de tiger » 18 Feb 2013, 18:25

la ce ajuta neonul?daca transmite raze ultra violete spre testoasa asta se face numai vara.si tatal meu a zis ca e important nu obligatoriu
Testos activ
Testos activ

de Sheppard » 18 Feb 2013, 19:10

Tatal tau, in cazul in care nu e herpetolog, ar face bine sa citeasca si el ce e pe forum. O lege obscura de pe la noi zice ca e responsabil de animalul sau de casa si ca trebuie sa ii asigure conditii decente. De ce ti-a mai luat testoasa daca il doare fix in patina?! Eu nu mai am nimic de comentat pe tema asta.

Pentru a nspea mia oara: AI BUTON DE EDIT! Nu mai spama forumul ca pierdem informatiile esentiale printre rahaturile astea.
Testos Moderator
Testos Moderator

de bstafie » 18 Feb 2013, 19:57

E obligatoriu..daca vrei sa-ti traiasca testoasele toata perioada lor de viata asta. Si daca vrei sa aiva o dezvoltare a carapcei, oaselor, etc armonioasa. Hai ca vara le pui undeva langa un geam inchis(daca ai termopan si izolatie) si stau si primesc soara de afara. Dar iarna cu siguranta nu le hibernezi si deci trebuie sa le oferi aceleasi conditii pe care le-ar avea si vara nu?
UV-ul ajuta la asimilarea calciului, cresterea armonioasa a oaselor, dezvoltarea corespunzatoare a testoasei, le ofera energie, pofta de mancare, etc.

P.S. iti raspund pentru ca pari in acest topic ca esti mai serios.
Testos activ
Testos activ

de tiger » 18 Feb 2013, 21:24

multumesc frumos ca imi zici ca par mai serios in acest topic.eu am deschis acest topic ca dupa ce tatal meu a pus piatra au mai putin loc sa inoate
Testos activ
Testos activ

de Adi » 18 Feb 2013, 21:58

Buna,Tiger eu iti recomand sa faci o insula din pietre mari de rau(eu am folosit pietre de dunare si a iesit o insula beton) sau poti pune peste acea pieatra altele mai mici pentru a putea sta pe uscat sau sa micsorezi coloana de apa,observ ca ti-ai luat si filtru punel in asa fel incat sa nu dea testoasele de pereti
Succes!.
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ

de tiger » 18 Feb 2013, 22:02

i-au insula din colt si inlocul ei oun piatra si alte pietricele mici?daca da,o sa se poata urca mai bine ca-s mai multe gaurele
Testos activ
Testos activ

de Adi » 18 Feb 2013, 22:13

Nu stiu ce sa zic,nu e un mod neaparat de a face insula,orienteazate spre o metoda de a beneficia de un loc complet uscat,cat despre neon/bec reptigo 5.0 incearca sa ii explici tatalui tau despre nevoie unei testoase si poate intelege,tu il cunosti si sti cel mai bine cum sa faci sa ii explici(poate nu are bani de dat pe un neon sau bec) trebuia inainte sa iti iei testoase sa faci si economii(eu inainte sa imi iau am asigurat un buget de 300 ron destinat testoaselor,eu sunt copil ca si tine,am doar 13 ani,tot ce tine de testoase le-am achizitionat din bani mei,deci se poate) acvariul este ok pana se fac mai maricele dar puteai obta pentru un vas din plastic,eu asa am facut
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ

de bstafie » 19 Feb 2013, 03:42

E destul de simplu tiger, testoasele au nevoie de un loc COMPLET USCAT! Pune-ti un pic mintea la contributie si o sa ajungi la 2 variante : ori le faci un loc COMPLET USCAT ori scoti din apa pana o parte din piatra aceea este COMPLET USCATA. Daca pe tine te pun sa inoti toata ziua, si nu primesti un loc unde sa te mai odihnesti si tu, nu ai sa te enervezi si eventual sa ajungi sa te si ineci? Testoasele nu-s pesti , asa ca spune-i asta tatalui tau.
Testos activ
Testos activ

de tiger » 19 Feb 2013, 10:28

pe insula aia cand nu era piatra se urcau da' nici ziua,nici noaptea nu se duceau la locul uscat.decat glori cand era mediul bol de plastic....(dictionar :stud dupa cum ziceti voi,bol de plastic(pe limba voastra) sau terariu(pe limba de la pet shop)=destul de bun pentru testoase(pe limba de la pet shop) si aparat de tortura pt testoase,pura tortura pt ele(pe limba voastra) :stud )
cititi asta pe forum >:Dlook
....se urca pe piatra pe loc complet uscat.ca altfel nu era topicul asta:http://www.testoase.com/topic3116.html
o sa strang bani si pentru tabara din vara si pt un loc spatios si UV.dar cam cat ar costa pe luna sa platesc electricitatea la UV?
Testos activ
Testos activ

de Gradinaru Alin » 19 Feb 2013, 11:07

in primu rand tineti limba aia in gura si nu mai incerca sa explici ca nu intelege nimeni.
in al doilea rand becl repti glo consuma cat un bec normal... poate chiar mai putin, am aruncat cutia, ca iti spuneam in ce clasa de energie e reptigloul...oricum consuma aproximativ cat un bec normal, economic chiar
13-05-2012
Testos activ
Testos activ

Următorul