Cum pot face un filtru home-made

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Cum pot face un filtru home-made

de Adi » 13 Feb 2013, 21:55

As vreau un ghid pas cu pas despre crearea unui filtru home-made si cam ce imi trebuie?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de tiger » 13 Feb 2013, 21:59

iti dau un sfat,incei care sa ai 100% incredere sunt,Tibor.sos,shepard,diego,monoceros si gradinaru alin
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Adi » 13 Feb 2013, 22:09

stiu,dar vreau neaparat sa fac un filtru dintr-un acvariu mai mic
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de tiger » 13 Feb 2013, 22:20

o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 13 Feb 2013, 22:38

Principii generale despre filtrare: http://www.testoase.com/topic9.html

Cateva idei:
- http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=91
- http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0

Daca cauti pe YouTube, pun pariu ca sunt o gramada de idei si video-uri detaliate despre cum se poate construi un filtru; rabdare sa ai.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 13 Feb 2013, 22:44

Am gasit dar si sincer sa fiu de pe youtube nu inteleg nimic
As fi vrut o idee de filtru ceva mai simplu
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 13 Feb 2013, 23:34

da cateva detalii despre acvariul pe care il ai si despre cel pe care vrei sa-l transformi
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Adi » 14 Feb 2013, 11:27

M-am lasat de ideea asta deoarece este pre greu si nici nu am cunostinte minime,
Stiu ca este off topic dar mai am o intrebare:pe incalzitor scrie minim level water,la ce se refera?
La nivelul minim sau maxim al apei?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 14 Feb 2013, 12:04

pai daca zice minim ce nu e clar. Trebuie sa-l scufunzi total in apa sau daca nu sa aiba apa pana la semn. Daca e mai jos se sparge( ceva de genu patise tiger).

In legatura cu filtrul e mai usor decat pare si eficienta e mai mare decat la orice alt filtru. Poate fi comparat doar cu cele canistra de tip eheim, jbl, sera, tetra etc.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 14 Feb 2013, 16:38

chestia cu filtrul nu e o problema... trebuie doar sa ai popa de filtru, si in functie de ea, faci restul... este foarte usor totul tine doar de imaginatie....

Depinde cam ce ti-ai dorii, daca iti doresti ceva din sticla, sunt o gramada de idei pe acest forum cat si pe altele , doar ca pentru pesti.
Daca vrei ceva mai simplu gen o sticla, in care sa pui pe rand mai multe medii filtrante ,si aceasta este o idee buna, eu am facut asa ceva, dar am facut mai intai sticla, si acum urmeaza sa cumpar o pompa, dupa ce gasesc una calumea....

Hotarastete cam cum ar vrea sa fie si in ce forma, spatiu etc.
Si de aici incepe toata munca... mai greu e se te gandesti la design mod de filtrare....

Un filtru bun, trebuie sa aiba toate cele 3 feluri de filtrare: mecanica, biologica si chimica...

Daca vrei ceva mai complex, si evident si mai bun, poti apela cu incredere la cei mai experimentati enumerati mai sus de tiger( mai putin la mine, ca eu nu prea le am, si sunt nou cu testoasele, o am abea de 1 an....)!

Spor!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 14 Feb 2013, 16:39

chestia cu filtrul nu e o problema... trebuie doar sa ai popa de filtru, si in functie de ea, faci restul... este foarte usor totul tine doar de imaginatie....

Depinde cam ce ti-ai dorii, daca iti doresti ceva din sticla, sunt o gramada de idei pe acest forum cat si pe altele , doar ca pentru pesti.
Daca vrei ceva mai simplu gen o sticla, in care sa pui pe rand mai multe medii filtrante ,si aceasta este o idee buna, eu am facut asa ceva, dar am facut mai intai sticla, si acum urmeaza sa cumpar o pompa, dupa ce gasesc una calumea....

Hotarastete cam cum ar vrea sa fie si in ce forma, spatiu etc.
Si de aici incepe toata munca... mai greu e se te gandesti la design mod de filtrare....

Un filtru bun, trebuie sa aiba toate cele 3 feluri de filtrare: mecanica, biologica si chimica...

Daca vrei ceva mai complex, si evident si mai bun, poti apela cu incredere la cei mai experimentati enumerati mai sus de tiger( mai putin la mine, ca eu nu prea le am, si sunt nou cu testoasele, o am abea de 1 an....)!

Spor!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Adi » 14 Feb 2013, 19:24

Multumesc,eu credeam ca semnul minim water level se refera ca nu trebuie scufundat in apa adanca.
Te rog pune o poza cu filtrul tau si eventual niste schite,am o pompa de aer,dar pot folosi si pompa aceea de la filtrul intern?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 14 Feb 2013, 19:34

cu pompa de aer nu faci mare lucru.
Cel mai bine faci cu pompa de la filtru
principiul e simplu. compartimentezi acvariul pe care vrei sa-l transformi in cate compartimente vrei. In ultimul pui incalzitorul si pompa care iti duce apa ianpoi in acvariu.
uite aici un filmulet:
http://www.youtube.com/watch?v=skw-2ZsTiro
vezi ca am explicat in celalalt topic cum faci sa tragi apa din acvariu catre filtru
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 14 Feb 2013, 20:04

depinde ce fel de filtru vrei sa faci ... popa de aer, e pompa de aer, daca faci cu ea filtru, nu vei avea prea mare randament.... cel mai bine, folosesti aia de la filtru intern, dar daca e sub 400l/h nu are rost, nu va fi destul de puternica....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Adi » 14 Feb 2013, 20:30

Te rog pune o poza cu filtrul tau
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori