Singuratatea testoaselor

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Singuratatea testoaselor

de Adi » 28 Ian 2013, 23:34

Este adevarat ca testoasele mor de singuratate si trebuie cumparate 2 fiindca daca,cumperi una moare?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 29 Ian 2013, 00:43

Nu exista asa ceva la nici un animal; sunt mituri. Cauzele de deces sunt de obicei neglijenta stapanilor, carente de vitamine si minerale, diferite boli, inec, sau un caine/o pisica care o confunda cu o jucarie sau hrana.

In continuare, referitor la intentia ta de a achizitiona testoase (http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=3100):

Dar trebuie avut totusi in vedere ca se simt mult mai bine cu un companion. Deci daca poti lua 2, ia mai bine 2. E mai nasol daca nimeresti masculi, care in perioada de imperechere pot deveni agresivi unul cu celalalt, dar se rezolva si asta. Evident, cea mai fericita combinatie este mascul si femela; fiecare animal ar trebui sa aiba dreptul si ocazia la imperechere.
Problema e ca daca iei pui, nu se poate determina sexul doar dupa vreo 2-3 ani. La testoasele juveile sau adulte e alta poveste. Sunt cateva anunturi cu doantii si aici pe forum, daca doresti testoase mai maricele.

Inainte de a lua testoasa/testoasele trebuie sa te hotarasti asupra speciei si sa te informezi bine de ce ai nevoie. Recomand sa cumperi inainte si sa amenajezi totul INAINTE de a cumpara testoasa. Amenajatul si achizitionarea tuturor lucrurilor dureaza in cel mai bun caz cateva zile.

Citeste inainte de toate asta: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

In ceea ce priveste amenajarea acvaterariului, recomand sa te orientezi din start spre asa ceva: http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Incearca sa amenajezi ceva cu o suprafata de apa cat mai mare. Adancimea e mai putin importanta - 50cm ajung cred pentru o testoasa matura de aproximativ 25cm. Dar suprafata de apa trebuie sa fie mare - deci cauta recipient lat si lung.

Cateva idei de amenajare:
- http://www.testoase.com/topic2537.html
- http://www.testoase.com/topic3030.html
- http://www.testoase.com/topic3068.html
- http://youtu.be/sQDepqFLpF4

Daca mai ai inrtebari, pune-le linistit. Te anunt de pe acum ca este destul de costisitor sa intretii testoase, mai ales daca incepi de la zero si nu ai achizitionat inca nimic.
Te poti orienta la preturi si diferite accesori si pe magazine online specializate in acvaristica, cum e acesta: www.nevertebrate.ro

Tine-ne la curent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 29 Ian 2013, 18:19

Pai pana acum am filtru,acvariu
Acvariu este micut,in acesta mic o voi tine o saptamana pana cand voi lua unul mare
Dar acest factor numit "singuratatea" le influenteaza durata vietii?:?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 29 Ian 2013, 20:06

N-as putea sa spun concret. In cazul masculilor, care de obciei sunt solitari, nu prea cred ca e problema. Dar o femela care nu s-a imperecheat si nu s-a reprodus niciodata, sigur e afectat cumva din punct de vedere hormonal, ceea ce va duce intr-un final la un mod de viata alterat si poate si o viata mai scurta. Dar dupa cum spuneam, nu stiu sa zic ceva exact - e doar o teorie.

Sa pui si niste poze dupa ce termini de amenajat totul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 30 Ian 2013, 20:13

Dar cam cati litri trebuie sa aiba acvariu avand in vedere ca o testoasa este putin mai mare ca o monede de 50 de bani?
Si ce sa iau femela sau mascul?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 30 Ian 2013, 20:36

Eu in primul an de viata tin testoasele intr-un recipient de 80L. Apoi le bag intrun mini-iaz de 200-300L pentru urmatorii 3-4 ani, iar apoi trec in helesteu de 2000+L.

Ideal e sa iei din start ceva mai mare ca sa nu tot dai bani pe acvarii/recipiente mai mari. Eu te-as sfatui sa amenajezi ceva de genul in casa, daca va sta in casa: http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html

E cea mai buna, ieftina si estetica varianta pentru testoase.

Deocamdata, pentru pui, orienteaza-te sa ai un recipient lung si lat si mai putin inalt, asta pentru ca o coloana de 10cm de apa e suficienta pentru pui. Recipientul meu pentru pui are 100x50x15cm; e de fapt o cutie pentru rozatoare care e numai buna. Doar ca fost cam scumpa. Dupa aceea, cam dupa 1 an, in functie de cum creste testoasa, va trebui sa treci la ceva mai mare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 30 Ian 2013, 20:40

Iar pana la urma ce este mai bine o fata sau un baiat ,este vreo diferenta?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 30 Ian 2013, 20:47

Masculul are ghearele din fata lungi la maturitate si e problema doar daca ai 2 masculi fara nici o femela pentru ca devin teritoriali si se vor lupta intre ei.

Femelele pot depune oua, chiar daca nu ai mascul (vor fi infertile evident) si trebuie sa le asiguri conditii corespunzatoare pentru asta cand vine vremea.

In rest, ca si agresivitate sau alte comportamente, nu prea difera. Daca iei pui oricum e loterie ca nu ai de unde sa stii ce iei; abia peste vreo 2 ani iti dai seama de sex. Pana atunci nu sunt conturate caracetre sexuale secundare ca sa poti spune cu certitudine ce este.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 06 Feb 2013, 00:04

Am cumparat una,ii dau de mancare gammarus si creveti ia urmatoarea data cand merg sa ii iau mancare iicumpar si peste uscat.
Eu i-am amenajat o cadita cu insula niste pietre , temperatura apei este de 20 de grade (am termometru) tinand cont ca nu am incalzitor, dar am o problema cu ea fiindca ii e frica de apa putin mai adanca si nu are forta sa iasa la suprafata,cand am puso in cadita si intro-o cutie special amenajata pentru uscat tot statea la margine si zgaria pereti.
Oare sa ii fie frica fiindca am luat decat una???:?:
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 06 Feb 2013, 01:16

Vezi ca 20 de grade e putin pentru Trachemys/Graptemys; nu stiu ce ai luat - pune poze pentru identificarea speciei. Trebuie 25-27. Urmatorul lucru pe care ar trebui sa il iei MAINE este incalzitorul. Nu e chiar asa scump, air cele de la Eheim Jager sunt cele mai fiabile. Altfel risti sa iti intre inntr-o stare de apatie similara celei dinainte de hibernare si eventual sa se mai si imbolnaveasca. Becul Reptiglo 5.0 e de asmenea urgent.

Zgarie peretii si e agitata pentru ca e mediu nou, e stresata si ca orice animal in captivitate, vrea afara. Eentual sa o mai lasi sa se mai plimbe prin camera de buna voie din cand in cand.

Pune si niste poze sa vedem cum ai amenajat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 06 Feb 2013, 07:38

Cred ca de unde ai aflat faza cu ''singuratatea'' nu ai citit ceva bine ... Testoasele si orice animale pot traii singure atata timp cat stapanul poate sa le ofere suficienta atentie ...
Daca stapanu'e mai mult plecat deacasa':)) e normal sa ii mai cumperi inca un partener de ''joaca''
Ultima oară modificat de Iovanut Alin pe 06 Feb 2013, 15:51, modificat 1 dată în total.
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Adi » 06 Feb 2013, 10:21

Am citit de la useri de pe alt forum care ziceau astfel de lucruri
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Iovanut Alin » 06 Feb 2013, 15:53

Da sunt foarte multe forumuri si posturi bune de nimic, ba chiar am citit posturi in care veterinarii incurajau braconajul :|
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Adi » 07 Feb 2013, 00:07

Buna tuturor
Asa cum am zis am revenit si cu o poza a Sarei
http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... 05758.jpg/
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 07 Feb 2013, 02:20

Trachemys scripta troosti, cred ca nu vad bine capul; ar trebui o poza cu capul din profil sa se vada desenul cu dungile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori