Testoasa cu pneumonie

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testoasa cu pneumonie

de Gretiii23 » 06 Ian 2013, 22:05

Am o testoasa cu tample galbene, bolnava de pneumonie. Ii administrez Gentamicina, vitamina AD3E si Dexametazona injectabil. Se pot amesteca macar 2 din injectii intr-o seringa? Se dezinfecteaza locul unde se inteapa cu acul? Gentamicina o administrez 0,05 ml in fiecare zi timp de 5 zile, iar vitamina AD3E si Dexametazona 0,05 ml la 2 zile timp de 10 zile. Nu sunt cam multe intepaturi pentru o broscuta?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Ian 2013, 23:20

de Sheppard » 07 Ian 2013, 08:04

Tratamentul acesta l-a recomandat un medic veterinar? E important sa corespunda dozele.
Siner nu stiu daca injectabil se pot amesteca dexametazona cu gentamicina. Ca aerosol merge, dar injectabil chiar nu stiu. Eu zic sa nu te apuci sa le amesteci pentru ca daca aglutineaza, precipita ceva pe acolo ai omorat testoasa.

Nu e prea placut pentru testoasa, dar tratamentul este pe termen scurt, deci nu ar trebui sa fie probleme. Ar fi bine sa stergi locul injectarii in prealabil cu o bucata de vata cu spirt, lasi sa se evapore spirtul putin, faci injectia, eventual tii putin apasat pe locul respectiv sa nu mai sangereze si mai las-o ceva timp pe uscat dupa aceea.

Pe langa tratamentul acesta e foarte important sa aiba o insula suficient de mare cu bec pentru incalzit si Reptiglo 5.0. Contribuie foarte mult chestiile astea la vindecare si daca lipsesc pot fi chiar si factori precipitanti ai bolii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gretiii23 » 07 Ian 2013, 13:55

Da, medicul veterinar a recomandat tratamentul. Sper sa nu se infecteze locul.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Ian 2013, 23:20

de Sheppard » 07 Ian 2013, 15:45

Nu cred ca vei avea problema asta. Incearca intr-o zi sa faci intr-un picior, air in urmatoarea in celalalt, sa mai alternezi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gretiii23 » 07 Ian 2013, 17:09

Zilnic ii administrez 2 intepaturi in piciorusele din spate, subcutanat in interiorul piciorului.
As putea sa ii dau si in alta parte ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Ian 2013, 23:20

de Sheppard » 07 Ian 2013, 20:29

Ar merge teoretic si in coada, dar eu zic sa te rezumi la picioarele din spate. Nu ii provoci nu stiu ce rani, deci nu e problema. Eventual cauta un ac cat mai fin si mic; poate merge bine cu un ac pentru diabetici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gretiii23 » 07 Ian 2013, 22:27

Asa am procedat de la inceput, cu ac de insulina.
Iti multumesc mult pentru sfaturi! :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Ian 2013, 23:20

de Gretiii23 » 07 Ian 2013, 22:29

Inca ceva .. mai am o broscuta langa cea bolnava. Nu pateste nimic ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Ian 2013, 23:20

de Sheppard » 08 Ian 2013, 00:31

Ar fi bine sa le separi pana se face mai bine testoasa bolnava.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gretiii23 » 08 Ian 2013, 23:22

Ok, multumesc pentru sfaturi!
Sper sa isi revina cat de repede... :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Ian 2013, 23:20

de sonia30 » 11 Ian 2014, 10:33

buna ziua.

voiam sa va cer sfatul.am si eu 2 briscute cu tamplele galbene.de cateva zile una dintre ele isi misca capul in afara inauntru,respira freu,suierator,are ochii umflati.medicii veterinari de aici si de prin zona au zis ca nu se pricep la broscute.deci am inceput cititul.am dat de postul de mai sus.am cumparat gentamicina si aseara am facut doza de 0,05 ml.la amandoua broscutele,pt ca am auzit-o suierand si pe cealalta.problema e ca n-am gasit seringi si ace de insulina si de-abia ma descurc,pt ca seringa e de 2 ml si e gradata cel mai putin la 0,5.

de asemenea dr veterinar i-a dat vitamina A pt ochi si carapace si albastru de metil de pus in apa.

ma mai puteti sfatui in vreun fel?le iubesc foarte mult si nu vreau sa moara.

multumesc mult.
 
Mesaje: 0
Membru din: 10 Ian 2014, 17:28

de Sheppard » 11 Ian 2014, 15:58

De unde esti? O lista cu cabinete veterinare cu experienta in tratarea testoaselor, gasesti aici: viewtopic.php?t=8

De ce ai ales doza de 0,05 ml? Consultul veterinar avizat este necesar pentru stabilirea dozei in functie de greutatea testoasei.

Care sunt conditiile in care le tii? Ai tot ce trebuie la ele: viewtopic.php?f=1&t=3659 ?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa cu pneumonie

de SAILORMAN » 24 Noi 2014, 23:13

Am si eu probleme cu una din broscuțe. De câteva zile a început sa înoate dezechilibrat . Se ridica de partea stânga, si cam face eforturi să-și mențină echilibrul. Nu stiu cum de s-a ajuns la situația asta , temperatura apei in acvaterariu este la 27 grade , iar in camera e destul de cald fara curenti de aer. Broscuță nu respira greu si nici zgomot nu face , de secreții nazale nici vorba.
Tin să-i mulțumesc lui Sheppard pentru sfaturile date prin mesajele private. Am dus broscuță la veterinar si deja a început tratamentul ....sper sa se facă bine repede. E cam neplăcut sa vad cum o înțeapă !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

Re: Testoasa cu pneumonie

de Sheppard » 25 Noi 2014, 00:29

Dupa 3-5 zile de tratament ar trebui sa se vada imbunatatiri. Altfel, ar trebui trecut pe alt antibiotic.
Becul Reptiglo si cel pentru incalzit sa fie functionale mai ales in perioada asta - ajuta la refacere mai rapida. Tine-ne la curent cu evolutia testoasei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa cu pneumonie

de SAILORMAN » 25 Noi 2014, 20:28

Da Sheppard , se vad îmbunătățiri deja din a2a zi de injecții. Probabil mâine va fii ultima ședință. Deja broscuță înoată normal si nu mai da semne de dezechilibru. Am mai crescut puțin si temperatura ape cădea compenseze pierderile de temperatura prin filtrul extern.
Parca e alta viață cand totul revine la normal !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator