Broscuta testoasa bolnava

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broscuta testoasa bolnava

de cretzu091 » 06 Dec 2012, 14:34

Am o bruscuta testoasa florida . De vreo o saptamana am schibat acvariu, una mai mare si cu mai multa apa , de atunci broscuta nu mai mananca decat foarte putin . Pana acuma i-am dat la broscuta pestisori inghetati si acuma am incercat si cu pestisori uscati da nici nu se uita la mancare . Am observat k din coada iese ceva negru ca si un fel de pungulita si se umfla, se chinuie unpic si se retrage . Apa are 26 de grade . Help Me!!
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Dec 2012, 13:21

de Sheppard » 06 Dec 2012, 19:37

Pune o poza cu chestia accea de sub coada. E mascul? Poate sunt organele genitale sau intr-o situatie mai nefericita, prolaps.
Pestisorii sper ca ii dezghetai inainte sa ii oferi drept hrana. Incearca si cu hrana vie, cum ar fi rame.

Ai bec Reptiglo 5.0 si un bec pentru incalzit o parte din insula? Insula e suficient de mare?

Acum e perioada in care in mod normal ar intra in hibernare, deci e normal sa scada apetitul. De aceea iti trebuie lucrurile de mai sus, ca sa o prostesti ca inca ar fi vara afara (lumina multa, UV-B de intensitate similara cu aceea din vara - de asta se ocupa Reptiglo 5.0 - si caldura - bec special sau unul de 100W incandescent).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Broscuta testoasa bolnava

de acvariu » 06 Feb 2014, 20:51

incearca sa ii dai si mancare spoeciala poate mananca! legat cu chestia de sub coada nu8 am mai auzit cazuri.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de Gradinaru Alin » 09 Feb 2014, 21:55

chestia de sub coada o scoate la apa rece(sau din alt movit)si se face lunga tare...?
arata cumva ca un limax negru :) ???

daca da, mai mult ca sigur este organul genital, si ai un baiat...
nu cunosc cu exactitate de ce face astfel, testosul meu face de la apa rece...dar poate altul este motivul...

p.s.: cand se mai intampla asa ceva, da cu putina apa calduta peste zona respectiva si va intra mai usor inapoi(ATENTIE!!! NU DA CU APA CALDA/FIERBINTE! DOAR CALDUTA!), si evita sa atingi cu ceva "melcul"
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator