TESTOASA BOLNAVA ! AJUTOR VA ROG !

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

TESTOASA BOLNAVA ! AJUTOR VA ROG !

de BEZIKA » 27 Noi 2012, 00:59

salutare la toata lumea, sunt Marius locuiesc in Belgia si am achizitionat 2 broscute cu tample rosii pentru fiul meu. Le am de 3 luni si nu am avut probleme cu ele, insa de o saptamana ,masculul are ploapele tumefiate si inoata pe pe partea stanga, se misca greoi in comparatie cu femela. Din cate am citit si eu pe net ,cel mai indicat e sa mergi la un medic veterinar pentru a stabili diagnosticul si determina tratamentul. PROBLEMA este ca nu am medic veterinar aici unde locuiesc si am decis sa incerc cu vitamina A ,si sa separ broscutele...masculul l-am tinut separat la loc uscat vre-o 2 zile (l-am umezit de 3 ori pe zi cate o jumatate de ora) dar se pare ca nu da roade tratamentul aplicat de mine.. :( as dori sa-mi spuneti ce altceva pot face pentru a salva viata micutului mascul ??? daca stie cineva ce fel de injectii se pot face si cum ,va rog nu ezitati sa-mi spuneti...sunt dispus sa incerc orice poate reusesc sa-l salvez !!! eu inca sper ! accept ori ce sfat ! va multumesc !
Testos juvenil
Testos juvenil

de vic » 27 Noi 2012, 02:01

Salut!
Conjunctivita e un fleac, dar inotul dezechilibrat indica o afectiune pulmonara... iar fara antibiotice nu mai merge din acest moment. Cauta un forum francofon, si vei gasi pe cineva sa te indrume catre cel mai apropiat veterinar.
Platforma cu bec, pentru plaja, le-ai asigurat?
Ai aerisit cumva si au fost expuse aerului rece? Daca mai era si apa foarte calda, fac foarte usor pneumonie din cauza diferentei de temperatura. Intotdeauna capac aplicat, sau orice material care sa acopere bazinul, cand aerisesti!
Testos activ
Testos activ

de Sheppard » 27 Noi 2012, 13:21

Pentru ochi trebuie administrat unguent cu kanamicina; Vit. A singura e frectie la piciorul de lemn, fiind vorba de o infectie. Becul Reptiglo 5.0 si eventual o lampa cu bec normal pentru incalzit sunt de asemenea esentiale.

In cazul afectiunii pulmonare e nevoie de antibiotic injectabil. Injectiile se fac de preferinta in muschii de pe partea mediala a membrelor posterioare, dar nu recomand sa incerci daca nu ai mai facut asta.
Antibioticul nu se prea elibereaza fara reteta de la medicul veterinar (tin sa precizez ca trebuie un antibiotic pentru animale), iar dozele variaza in functie de greutatea animalulului si compusul folosit. De aceea e necesara o vizita la veterinar.

Daca totusi nu reusesti nicicum sa dai de un veterinar in cel mai scurt timp posibil, iti postez o schema cum se face injectia si as putea intreba la veterinarul la care merg eu ce antibiotic mi-a prescris ultima oara pt afectiuni respiratorii. Dar in acest caz imi trebuie si greutatea EXACTA a testoasei (masurata cu un cantar de bucatarie digital) pentru a-ti indica si doza. Mai e problema de disponibilitate a antibioticului in Belgia, dar sigur se gaseste ceva similar sau identic.
Testos Moderator
Testos Moderator

de BEZIKA » 27 Noi 2012, 22:31

SALUTARE !!! ( PENTRU SHEPPARD) acum am ajuns de la serviciu si am si intrat sa vad raspunsuriile voastre.. ! :D in primul rand va multumesc mult si o sa va raspund pe rand.! Sheppard, merci mult pentru sfat , nu stiam ca nu e buna vit. A ..maine o sa iau kanamicina unguent. acvariul e dotat cu lampa (NEON), capac si termostat. acum l-am fixat pe 26 de grade ..cred ca atunci cand le-am schimbat apa sa imbolnavit masculul caci a stat pe jos vre-o 2 ore.. :( .. becul asta reptiglo 5.0 e asbsolut necesar ?..si te rog din frumos trimite-mi schema pentru injectii caci ma descurc sigur..! si spune-mi te rog cu se numeste antiboticul..observ ca te pricepi si am incredere ! GREUTATEA BROSCUTEI ESTE DE 18 GRAME ! MULTUMESC MULT !!! SALUTARE !!! (PENTRU VIC !) din pacate nu prea am timp sa caut forum (francofon) si sa ma inscriu pana duminica cand sunt liber,am un program f incarcat si printre ''picaturi' reusesc sa comunic aici.. dar voi incerca si varianta ta in speranta ca va trai pana duminica..platforma le-am facut, am si termostat reglabil pana la 34 de grade si capac are acvariul din fabrica si neon care incalzeste destul de bine ..zic eu.. sincer nici eu nu stiu ce sa intamplat.. cert este ca am fost neglijent si ne informat.. acum o sa tin cont si de sfaturiile tale caci sunt bine venite ! Daca mai aveti ceva de adugat , va rog sa nu evitati ! VA MULTUMESC MULT SI VA DORESC O SAPTAMANA FRUMOASA !
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 27 Noi 2012, 23:52

Becul/neonul Reptiglo 5.0 este OBLIGATORIU avand in vedere ca testoasele stau in casa si nu au acces direct la lumina solara. Spectrul de lumina e special la becurile astea, imita lumina solara (au emisie si de UV-B) si contribuie la sinteza testoasei de vitamina D, respectiv la metabolismul fosfo-calcic. Prin urmare, pentru o dezvoltare armonioasa a testoasei si cu cat mai putine probleme de sanatate, e necesar.

Merita sa te mai uiti si pe aici pe forum ce le mai trebuie la testoase. Pentru inceput, citeste asta: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

Nu stiu daca maine voi avea timp (o sa incerc), dar revin cu numele antibioticului, doza, modul de administrare si schema aceea cat de repede pot. Pana una alta, poti cumpara niste injectii cu ac mai fin si mai mic, cu gradare de ordinul ml (doza o sa fie foarte mica avand in vedere greutatea testoasei - vreo 2ml deodata daca tin bine minte).

Pentru moment, recomand sa o bagi intr-o cutie cu o carpa ceva si un vas mic cu apa de 1-2cm cat sa bea din el si sa poata manca in el. E important sa stea mai mult pe uscat acum, mai ales daca ii aplici si unguentul acela. Pune si o veioza cu un bec normal pentru caldura, dar ai grija sa nu fie prea cald.

Vit. A nu e neaparat nociva si poate merita sa ii mai aplici o picatura pe zi in fiecare ochi mai incolo, cand mai dispare din infectie, dar nu trebuie exagerat. Vit. A in cantitate prea mare e hepatotoxica!
Testos Moderator
Testos Moderator

de Sheppard » 28 Noi 2012, 19:08

Din pacate medicul veterinar mi-a spus ca nu poate recomanda un antibiotic fara un consult in prealabil, pentru a nu pune in pericol viata animalului si aici ii cam dau dreptate.

Ultima solutie e sa gasesti un medic veterinar in zona. 100% e unul, mai ales ca e Belgia. Intreaba un vecin sau cauta pe google ca sigur se gaseste unul.

Pana atunci poti continua cu recomandarile facute mai sus.
Testos Moderator
Testos Moderator

de BEZIKA » 28 Noi 2012, 23:35

Salut SHEPPARD ! Maine dimineata ajung la veterinar. Am luat-o pe jos prin tot orasul si am gasit unul .. Sper sa trateze si broscute si de asemenea sper sa reziste broscuta pana dimineata la prima ora ! Iti multumesc mult pentru sfaturi m-au ajutat enorm ! De asemenea ai multumesc si lui VIC ! O sa va tin la curent cu evolutia stari de sanatate a broscutei . O seara buna ! Pe curand !
Testos juvenil
Testos juvenil

de BEZIKA » 03 Dec 2012, 20:52

Buna seara ! asa cum am promis revin cu informatii despre starea de sanatate a broscutei mele.. : am ajuns intr-un final cu ea la veterinar desi imi era teama ca nu o sa mai traiasca, iar doctorul mi-a spus ca nu e chiar asa de grav bolnava ,chiar daca inota intr-o parte ( partea stanga ) si ca ambii ochii sunt tumefiati de la lipsa vitaminei A. Drept urmare ,ia facut o injectie cu antibiotic ( nu i-am retinut denumirea,fiind scris in fraceza pe flacon),dupa ce a cantarit-o ,masurat-o si studiat-o cu atentie cu niste aparate speciale( cred eu)..Apoi i-a prescris un medicament si a trecut-o in registru sau....Medicamentul se numeste :Vita reptile ( eu cred ca sunt vitamine)..ma informat de doza necesara ,si perioada de tratament... Sambata 1dec a fost prima zi in care a mancat dupa ce am dus-o la veterinar si i-am dat tratamentul..( mare problema sa-i deschizi gura micutzului :-) ) as vrea sa stiu , voi cum reusiti sa-i deschideti gura ? exista o tehnica speciala ? As vrea si sa adauc ca doctorul mi-a spus ca-si va reveni greu deoarece au metabolismul incetinit...oare asa sa fie ? Intreb deoarece medicul parea foarte sigur pe cea ce spune..
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 03 Dec 2012, 22:50

Da, la reptile dureaza mai mult cu vindecarea. Ideea e sa aiba conditiile necesare de acum incolo. E semn bun ca a mancat.

De deschis gura e mai greu. E mai simplu daca te ajuta cineva: ar trebui sa o tii de ambele parti ale mandibulei cu 2 degete, in lateral, si cu inca un deget pus pe ea in fata, in mijloc, sa tragi de mandibula in jos. Da si asa merge greu si daca e si mica testoasa risti sa o ranesti, asa ca ai grija mare. Mai bine o lasi sa manance singura zilele urmatoare si doar in ultima instanta sa ii dai fortat pe gura.
Testos Moderator
Testos Moderator

de BEZIKA » 04 Dec 2012, 21:30

Salut SHEPPARD ! Trebuie sa-i deschid gura , nu prea am ce face caci trebuie sa-i dau medicamentul..O sa incerc varianta ta ...sper sa reusesc . Astazi i sa deschis ochisorul stang...sunt bucuros tare :-).. sper ca intr-o saptamana sa-l deschida si pe dreptul. Ochiul drept a fost primul care s-a inchis .Cat despre conditii, o sa fac tot ce imi sta in putere sa le ofer. O SEARA BUNA SI MERCI MULT DE AJUTOR !
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 04 Dec 2012, 23:41

N-ai pentru ce. Pentru asta e forumul. Tine-ne la curent in continuare.
Testos Moderator
Testos Moderator

de vic » 05 Dec 2012, 11:27

Deci, pana la urma, pe drumul cel bun :D !
Succes!
Testos activ
Testos activ

de BEZIKA » 05 Dec 2012, 20:18

Salut Vic ! Salut Sheppard ! , e pe drumul cel bun si chiar o sa va tin la curent ! Toate cele bune !!!
Testos juvenil
Testos juvenil