Identificare testoasa

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Identificare testoasa

de Cosmin535 » 12 Sep 2012, 15:19

Va salut, luni seara am primit o broscuta de la o prietena. Nu stiu insa ce specie este, as vrea sa ma documentez in ceea ce o priveste sa o pot ingriji corespunzator.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
http://imageshack.us/photo/my-images/515/15949625.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/823/44757891.jpg/
Testos juvenil
Testos juvenil

de ane » 12 Sep 2012, 15:31

Este Emys Obicularis, testoasa de apa europeana PROTEJATA DE LEGE. Elibereaz-o de unde a luat-o prietena ta imediat. Sa nu o tii in boluri dinacelea rotunde, le streseaza si trebuie eliberata imediat!
:turtle: + me = best friends :hug:
Testos activ
Testos activ

de Cosmin535 » 12 Sep 2012, 15:37

Are parintii testoasei care este acum la mine de...multi ani si ii tine in curte vara, intr-un iaz. Cred ca nu am cum sa o eliberez de unde a luat-o.
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 12 Sep 2012, 19:01

Super. De unde esti si mai important de unde e prietena ta? Puiul de unde provine? Au facut testoasele oua in curte si a iesit? Testoasele ar trebui eliberate.

E totusi interesant cum stapani de testoase pot sa le tina ani de zile fara a avea macar 5min curiozitatea sa afle ce specie sunt si care le sunt necesitatile...

Site-ul asta e foarte util pentru Emys orbicularis: http://emys-ro.webs.com/legislatie.htm

Totusi ar fi frumos sa ne spui mai multe despre provenienta parintilor, conditiile in care sunt tinuti, inclusiv peste iarna, hrana pe care le-o ofera, cum s-a ales cu puiul, daca e singurul (ma indoiesc) etc.

Sa stii ca Emys sunt foarte greu de crescut, iar puii reprezinta o adevarata provocare; sunt sensibili si pana si in conditii ideale de crestere pot muri in orice clipa aparent din senin.

Temporar, trebuie sa stii ca e specie carnivora: da-i rame, carne de vita, pasare (NU de porc pt ca e greu digerabila), peste (sprot), Gammarus si creveti de balta (vii sau uscati cum se gasesc in pet-shop, dar nu recomand hrana din pet-shop uscata), sau mai sunt conserve Exo-Terra cu mancare pt reptile cu pestisori, melci, greieri, cai de iarba sau creveti de balta.

Daca sta acum in casa are nevoie de bec Reptiglo 5.0 ca sa imite radiata UV-B solara, incalzitor in apa ca sa o tina la 21-23 de grade (peste noapte e bine sa il stingi pt a oferi variatii de temperatura), filtru bineinteles pentru ca apa schimbata prea des dauneaza + ca are clor.

Pe timp de iarna specia hiberneaza si necesita conditii speciale: http://www.testoase.com/hibernare.php
Daca nu hiberneaza, e jale cu specia asta; nu merge sa le tii ca pe Trachemys in casa la cald si sa sara peste aceasta perioada; in cazuri extreme merge sa sara un an peste, dar nu de fiecare data.

Bolul acela "pentru testoase" e jalnic si nu e bun de nimic-numai chinui testoasa in el. Are nevoie de un loc mai mare, cu plante acvatice, locuri de ascunzis, insula suficient de mare cu acces usor; ai grija sa nu pui mai mult de 8-10cm de apa acuma pt ca nu prea se descurca bine cu inotul si se poate ineca + ca e nevoie peste tot de pietre, plante, obiecte pe care sa se poata catara ca sa ajunga mai usor la suprafata si pe care sa doarma.

E greu de crescut. Astept detalii.
Testos Moderator
Testos Moderator

de Cosmin535 » 13 Sep 2012, 08:50

Nu cunosc foarte multe detalii despre parinitii broscutei. Tipa care are pariniti broscutei este sora unei colege de munca a prietenei mele. Imi este cam greu sa aflu detalii dar o sa fac tot posibilul, stiu ca au iesit 3 pui din 5 oua. Ideea este ca momentan nu cred ca ar fi normal sa o eliberez, in primul rand nu stiu unde. Locuiesc la periferia Bucurestiului. Are in jur de o saptamana din ce am inteles.
Legat de specie protejata de lege...sincer ma lasa rece. Daca o sa o eliberez, o sa fac asta pentru ca inteleg ca nu e o specie care sa creasca in captivitate, nu pentru ca exista o lege in porcaria asta de tara, unde nimic nu este respectat. Cred ca nu sunt singurul care a citit despre cazul lacului din Constanta unde sunt omorate constient, desi oameni stiu ca este o specie pe cale de disparitie.
"Constanta Anonymous 04 Iunie 2012
Da,cu certitudine NU este protejata de lege. Am gasit o astfel de broscuta in curte,am luat-o si am dus-o la microdelta din Constanta si mi s-a spus ca sunt o multime in lacul de acolo si mi s-a mai zis ceva,de genul ca ei le pescuiesc sa scape de ele,iar daca vreau pot sa-i dau drumul prin iarba pe acolo...ca si cum: "daca ajunge la la ,bine,daca nu..." . Concluzia? ...Ce spui despre acest fapt anonymous care ai fost taios cu dna Adina? A, si tot am insistat ca-i rasa europeana emys orbicularis...si mi s-a zis: "da,inteleg ce vrei tu sa spui..." Deci : cine sau ce este protejat de lege? cum? cand? "

Vreau sa ma asigur ca o sa iau cea mai buna decizie pentru micutul nostru "Boaca"
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 13 Sep 2012, 14:50

Da, stiu comentariul - eu i-am raspuns aluia. Constanta e o zona mai speciala ce pot sa zic. Dar crede-ma, nu e de neglijat legea: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... toase.html
Am recuperat cateva testoase si prin Garda de Mediu, cu forta.

Cum ai spus si tu, nu e tocmai indicat sa o eliberezi acuma; locuri sunt, dar macar sa manance pe cont propriu si sa mai prinda forta. Ai conditiile necesare pentru hibernare?
Testos Moderator
Testos Moderator

de vic » 13 Sep 2012, 15:22

Inca e cald, ar avea tot timpul sa manace si sa intre in ritmul natural. Cu cat mai multe discutii, cu atat mai nasol pentru animal. In balta, direct, cat mai repede, fara complicatii!
Testos activ
Testos activ

de Cosmin535 » 13 Sep 2012, 15:31

Sheppard,
Cred ca as putea sa-i ofer conditii pentru hibernare, o sa ma documentez atent ce presupune asta, pana una alta abea astept sa ajung acasa sa o hranesc:D
O sa stau de vorba cu prietena mea legat de eliberare, deja s-a atasat destul de tare de ea.
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 13 Sep 2012, 15:36

Parerea mea e ca ar trebui sa stea macar pana la anul sa mai creasca putin ca stiu cum sunt puii de Emys la varsta asta. Sa vedem ce zice si Tibor Sos - el e expertul.
Testos Moderator
Testos Moderator

de Cosmin535 » 15 Sep 2012, 20:20

"Boaca" mananca, cel mai bine pui. Am observat ca bucatile mai mari daca nu reuseste sa le sfasie cu ghearele le scoate din gura si incearca din nou. Nu prea ii place mancarea de petshop. Gamarus (deshidratati)de exemplu, musca din ei si atat, nu manaca. Ce as putea sa-i mai dau in afara de carne de pui si vita? E foarte mic si nu cred ca ar putea manca rame sau greieri...
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 15 Sep 2012, 20:44

Peste (sprot) taiat mai marunt. Rame mai mici daca ii dai e ok, dar sa nu fie prea multe (depinde de dimensiuni) ca daca nu i se face rau. Pentru digestie buna si ca sa nu apara malformatii la carapace trebuie becul acela Reptiglo 5.0. Dar te rog sa retii ca e doar temporara treaba.
Testos Moderator
Testos Moderator

de Cosmin535 » 24 Ian 2013, 17:48

Ieri am cumparat o broscuta TSS, foarte mancacioasa, mananca de 5 ori cat Boaca. Am observat ca se inteleg bine. Pot aparea probleme dat fiind ca sunt specii diferite? Am inceput sa ne pregatim din timp pentru eliberarea lui Boaca. Ne-am atasat de el dar...locul lui este in natura.
Legat de eliberare, unde in apropiere de Bucuresti o sa pot sa-l eliberez?
As vrea sa fie cat de cat aproape ca sa mai pot merge pe acolo in vizita.
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 24 Ian 2013, 18:17

Nu prea e indicat sa tii Trachemys impreuna cu Emys, doar daca vezi ca se inteleg bine. Mai sunt cazuri in care Trachemys le mai musca coada la Emys.

In legatura cu eliberatul, cel mai bine e sa te sfatuiasca Tibor Sos in privinta asta; stie cel mai bine locatiile bune - nick-ul lui pe forum e tibor.sos
Parca pe la Cotmeana mai sunt Emys.
Testos Moderator
Testos Moderator

de ela_crux » 24 Ian 2013, 19:04

Sheppard, te referi la Parcul Natural Comana? Trebuie studiata un pic problema: am o colega de birou care merge la pescuit cu sotul undeva in sudul Bucurestiului si mi-a povestit ca pescarii de acolo nu sunt f fericiti cand se agata cate o testoasa in undita. Mi-a spus ca dupa ce sunt "eliberate" din undita, sunt aruncate inapoi cu putere in balta... si ideal ar fi ca cele doua locuri sa fie destul de departe unul de celalalt. Eu am sa mai cer detalii de la colega, eventual sa merg cu ei la pescuit data viitoare...
Testos activ
Testos activ

de tiger » 24 Ian 2013, 19:19

zici ca e o testoasa extraterestra din filme.zici ca pluteste
Testos activ
Testos activ

Următorul