Testos ninja :D

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testos ninja :D

de sagaris » 21 Aug 2012, 12:12

Salut la lume in primul rand abia acuma am dat peste acest site si mi se pare un lucru super bun mai ales cantitatea de informatii care exista pt cele mai uzuale rase ca sa le zic asa de testoase de companie :D.

In primul rand trebuie sa ma laud si eu ca un utilizator incepator al acestui site, ca sunt un detinator de testos ninja asa le zic eu pt ca broscoiu meu sincer chiar seamana cu unu din testoasele ninja si aici ma laud ca fac parte din generatia `85 care a prins cand abia se instala cablu tv si vedea cartoon network zi de zi si ma distram la maxim nu ca generatia de acuma.
Anyway sa trecem la subiect in primul rand nu stiam ca broscoiul meu este mascul si iam pus nume de femela :lol: adica monica :))))) deci nu intrebati e stanjenitor ce fel de stapan sunt dar sper ca sunt absolvit de vina din motive de necunostinta de cauza la momentu respectiv (nus ca tiganii care isi numesc baietii mercedes si fetele bernardina :))) )

Broscoiul meu are in jur de 3 ani si jumate daca calculez bine face parte din "rasa" testoase cu tample rosii, l-a adus fratele patroanei lu mama la magazinu unde lucreaza ea intrun acvariu micut de plastic in care toti clientii mai ales clientii minori bateau in creieru broscoiului toata ziua. Ca un bun samaritean ce sunt am vorbit cu patroana si iam zis ca nu mi se pare uman ca orice razgaiat sa streseze un animal in halul ala fie el si o reptila daca ma leg de clasa de provenienta a animalului (daca nu gresesc cumva).
Cand l-am luat era cat un ban de 5000 vechi abia il observai in acvariu ala mic l-am transportat cu maxi taxi in cartieru unde stau mentionez ca sunt din Galati saracu l-am dat cu capu de peretii acvariului pana acasa de i-am amestecat ideile :D dar cel putin acum dupa atata timp se simte bine mananca bine este foarte cuminte chiar merge dupa mine prin casa ca un catel :)) iar daca stau intr-un loc se urca pe laba piciorului si sta pe picior pana ai zic sa isi miste fizicu.

Sincer sa va spun am avut orice tip de animal in casa stau la apartament e adevarat pt orice animal e cam dificil la bloc si la etaju 4 daca as fi stat la casa era altfel situatia, dar sunt foarte multumit de acest animal nu ma ca*a nu ma pi*a prin casa (am cenzurat o idee) este foarte curatel ai schimb apa la 2-3 zile cateodata si de la robinet daca is in graba,mananca gamarus dar papa serios pestisorii albi chiar mai cere isi intinde gatu dupa peste care il dau din mana, o singura data m-a muscat de deget dar era foarte mic pe la 5-6 luni, in rest fratemiu mai mic mai ia cate o shtantza de la broscoi pt ca il streseaza prea mult, acvariul este cumparat de la petshop unu de plastic dar ma gandesc serios sa-i iau ceva mai mare, ca sa nu ma lungesc aici pana la analele grecesti va las sa i-mi admirati animalul (cine vrea) si poate daca gasiti defecte sa imi dati de stire eventual astept opinii de la crescatorii cu mai multe cunostinte in acvaristica si testoistica :)) nu stiu cum sai zic la aceasta pasiune care intra in sange eventual oricarui iubitor de animale.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Imagine
Imagine

de Sheppard » 21 Aug 2012, 13:30

Pare sanatos. Incearca sa treci de pe hrana de pet-shop pe carne de vita, pasare cruda, rame, peste crud (sprot) - e mult mai bine asa. Hrana de pet-shop ar trebui sa fie mai mult un desert sau pentru diversificat meniul.

La varsta adulta, Trachemys scripta elegans (testoasa cu tample rosii care o ai si tu), este si vegetariana in proportie destul de mare - unii zic ca ar fi cam 70%. Prin urmare, gandeste-te sa ii oferi si salata (unele testoase sunt mofturoase cu ea), plante acvatice: http://www.testoase.com/topic17.html

Daca vrei sa ii amenajezi un loc nou, mai mare, eu personal recomand sa renunti la acvariu. Exista solutii mai rezistente si mai ieftine. Sunt spre exememplu la magazinele cu materiale de constructii (Baumax, Obi, Hornbach etc.) cutii mari negre din ceva polimer negru pentru gradina in care se pun plante mari sau chiar apa pentru a creste plante acvatice in ele. De asemenea sunt iazurile acelea tot din polimer negru turnate gata intr-o forma si care se pot al fel de bine amenaja in casa - lipseste doar o masca pentru ele si se poate realiza foarte usor din lemn. Cateva idei ai aici: http://www.testoase.com/topic2537.html
Mai ales linkul asta e util: http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Recomand si topicul asta pentru surse suplimentare de informare: http://www.testoase.com/topic2610.html
Testos Moderator
Testos Moderator