Ce mai punem prin acvariu

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Ce mai punem prin acvariu

de tallis » 10 Iul 2012, 11:57

hello iubitori de testoase!
eu sunt "parinte" de TSE - doi in varsta de 1 an si ceva (ii am de 1 an dar aveau si ei "ceva...luni presupun" cand i am adus acasa). m am straduit pe cat posibil sa le fac viata frumoasa si am cumparat acvariu de 120 l, filtre, pompa de aer, incalzitor cu termostat, buturuga si un neon reptiglo. acum vreau sa imi spuneti daca in singur neon cu UV e de ajuns sau daca trebuie sa fie doua... si sa imi mai impartasiti cam ce ar mai trebui sa imbunatatesc pe la testoshii mei prin acvariu. mentionez ca melcii au murit de moarte...buna adica nu au fost mancati, dar nu au rezistat. nu stiu de ce. am un sanitar care e ok, creste mananca deci e fericit. plante vii nu am pus de teama sa nu moara, ca melcii. de ce nu traiesc melcii? am doua filtre plus pompa de aer deci ar trebui sa reziste. :oops:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Mai 2011, 18:12
Localitate: Constanta

de Sheppard » 10 Iul 2012, 13:42

Un neon cred ca ajunge. Lipseste un bec Sun Glo pentru a incalzi o parte din insula sau un bec incandescent de vreo 100W cu acelasi efect.

In ceea ce priveste melcii, depinde de specie: unii mananca plante/alge, altii se hranesc cu alti melci. Eu personal cred ca nu au avut suficiente hrana (sau deloc).

Daca vrei sa faci testoasele cu adevarat fericite, pune-le plante acvatice: http://www.testoase.com/topic17.html

La mine au rezistat destul de bine Lilaeopsis, Bacopa, zambila de apa, ceva salata plutitoare si in general plante plutitoare precum Lintita. Oricum, cand sunt mai mici, capacitatea lor de distrugere e mai redusa, asa ca poti pune o varietate mai mare de plante linistit. Sa ai grija numai la lista cu plante toxice. Becul Reptiglo 5.0 va ajuta plantele sa creasca. Daca nu vrei sa te complici cu substrat in tot acvariul (e mai greu de curatat), poti face cum am facut eu si sa iei ghivece (eu am luat mici din ceramica, de bonsai) in care am pus substratul (am luat un sac din pet-shop) si am plantat plantele.

O poza cu toata instalatia ta nu ar strica pentru sfaturi mai punctate si alte idei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tallis » 10 Iul 2012, 15:50

am bec. este foarte apreciat...:))) ce mananca melcii? alge? daca da, s au plimbat prin zone in care nu exista nicio alga, si au neglijat complet zonele cu alga. habar nu am de ce. :? am substrat si e ok. am si pietricele de rau pe acolo pentru impresie artistica dar plantele...plantele ma sperie. o sa fac si poze, cand oi avea niscai timp liber. promit
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Mai 2011, 18:12
Localitate: Constanta

de Sheppard » 10 Iul 2012, 18:04

Uite cateva specii de melci: http://www.nevertebrate.ro/Melci . Zice la descriere care mananca alge si care mananca alti melci.

Nu prea inteleg reticenta fata de plante - pe langa faptul ca arata super, curata apa si sunt aport de minerale si vitamine pentru testoase.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron