Incepator cu testoasa adult

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Incepator cu testoasa adult

de teodorescu.florin » 24 Apr 2012, 20:23

Salutare tuturor. De curand am primit de la cineva o testoasa cu tample rosii,adult dupa parerea mea. Testoasa a fost tinuta in conditii mizere,mai exact intr-un castron,si m-am obligat sa am grija de ea,numai sa nu o mai stiu ca sufera. Testoasa este sanatoasa,vioaie,mananca atat legume cat si carne;singurul ei necaz fiind carapacea deformata de recipientul unde a trait pana acum. Vreau sa o duc la parintii mei la curte,sa ii fac un loc in care sa se simta bine de acum inainte. Ma poate ajuta cineva cu o idee cum sa ii amenajez noua casa? II trebuie helesteu,daca da,cam care ar fi dimensiunile,cum sa il construiesc,cum va fi hranita,cand si cu ce,etc... Orice idee e binevenita,fiindca nu prea am timp sa ma documentez pe net si sa imi fac parerea proprie;prefer sa aleg si sa ascult parerile cunoscatorilor.
Va multumesc.

http://imageshack.us/f/825/20120424205052.jpg/
http://imageshack.us/f/641/20120424205108.jpg/
http://imageshack.us/f/829/20120424205200.jpg/
http://imageshack.us/f/703/20120424205211.jpg/
http://imageshack.us/f/14/20120424205230.jpg/
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Mai 2011, 17:39

de vic » 24 Apr 2012, 22:12

Nici eu nu am timp, dar sunt colegi care te vor sfatui. Ceea ce consider insa necesar sa-ti sugerez acum este sa fii foarte atent la adancimea apei... eu nu vad biata testoasa capabila sa inoate in acest moment, si o poti pierde pur si simplu prin inec. La soare- da, dar nu inca helesteu.
Mare pomana iti faci cu acest animal nefericit...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 24 Apr 2012, 22:29

Salut si bine ai venit. Are dreptate vic - va trebui sa o obisnuiesti treptat cu inotatul si cu apa mai adanca. Desi este o testoasa acvatica, si acestea se pot ineca.

Ar fi bine sa arunci totusi o privire peste topicul pentru incepatori: http://www.testoase.com/primii-pasi.php ; alimentatie: http://www.testoase.com/viewforum.php?f=8

Ai aici niste poze cu helesteul meu pentru inspiratie: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0 . Alt model de iaz gasesti aici: http://www.tortoisetrustforum.org/viewt ... =13&t=4447

Daca o tii in curte intr-un helesteu suficient de mare ar fi excelent. Pe timp de iarna bineinteles ca va trebui dusa in casa si create conditii propice sau optim ar fi sa hiberneze: www.testoase.com/hibernare.php .

Dimensiunile helesteului depind si de ce spatiu ai la dispozitie, dar in principiu, cu cat e mai mare, cu atat mai bine. Nu conteaza adancimea prea mult (50cm adancime ar fi suficienti), ci lungimea si latimea. De asemenea, nu trebuie sa ai neaprat o forma regulata - te adaptezi la spatiul disponibil. Helesteul ar trebui sa aiba peretii in trepte pentru acces usor de la fund spre suprafata, margini si portiuni mai mari cu apa putin adanca (de numai 5-10cm) si acces usor pe rampe, pante, plante etc. in si din helesteu.

Ar fi bine ca cea mai mare latura a helesteului sa fie indreptata spre SUD pentru ca acesta sa primeasca cat mai multa lumina si caldura in timpul zilei.

Ar trebui sa se introduca si plante acvatice, care vor servi drept filtre naturale, hrana pentru testoasa (la maturitate e preponderent vegetariana in salbaticie), ascunzatori pentru a reduce stresul. Topic despre plante acvatice si o lista de plante toxice ai aici: http://www.testoase.com/topic17.html

Ar fi bine sa ai un incalzitor in apa pentru noptile reci, primavara si toamna - astfel vei pastra apa calda la temperaturi optime de 24-26 grade mai mult timp pe an. Daca iti permite bugetul poti lua si un filtru in functie de volumul de apa.

Recomand sa iti sapi singur forma helesteului si sa il amenajezi cu folie de iaz PVC. Micile iazuri gata turnate din ceva polimeri de plastic nu sunt prea rezistente si crapa peste iarna. Folia de iaz se poate petici foarte usor daca se crapa, e mai rezistenta la frig si o poti mula peste orice.

Hrana adecvata pentru testoasa pe scurt: carne cruda de vita, pui, peste, rame, viermisori tubifex, creveti de balta vii sau de la pet-shop uscati (Gammarus), inima de vita, pesti uscati, conserve cu hrana pentru reptile exo-terra (cu melci, creveti, greieri, cai de iarba, pesti etc). Nu trebuie uitate plantele acvatice sau salata din meniu. In principiu, cu cat e mai diversificat, cu atat mai bine.

Am vazut si cazuri mai urate de deformari ale carapacei la testoase - oricum nu e tocmai in ordine; prea mult nu o sa se mai corecteze; depinde cat va mai creste. Ideea este sa fie tinuta corespunzator sa nu apara complicatii. Ar fi bine sa ii pui in apa cand o schimbi calciu efervescent (cum e calciu Sandoz, Cal-D-Vita, calciu furajer - carbonat de calciu pur). Oricum, daca respecti hrana si ii dai plante acvatice, salata si peste (sprot mi se pare cel mai la indemana; il gasesti in hypermarket si e ieftin kilogramul) nu vor fi probleme de carente.

Ia-ti timp si uita-te peste topicurile de pe forum ca vei gasi raspuns la toate intrebarile si vei afla mult mai multe necesare ingrijirii testoasei - chestii la care nici nu te-ai gandit. O lectura scurta peste cateva subiecte macar la sfarsit de saptamana nu strica.

Daca doresti, pune niste poze cu spatiul disponibil pentru helesteu si eventual o schita cu helesteul la care te-ai gandit.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 25 Apr 2012, 14:36

Buna! Si eu am o testoasa cu carapacea deformata (chiar mai mult decat a ta) din cauza conditiilor mizere in care a fost tinuta (fara bec repti glo si hranita exclusiv cu proteine). Urmeaza sfaturile lui Sheppard (are experienta), sunt foarte bune. M-a ajutat si pe mine enorm de mult. Acum testoasa mea e fericita. Mai ramane sa o educ sa manace vegetale.
Sa-ti traiasca broscuta si sa ai grija de ea!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de teodorescu.florin » 25 Apr 2012, 19:11

Va multumesc din suflet tuturor. Momentan testoasa o tin in apartament pana sambata cand am sa o duc la parinti. Noua ei casa va fi gradina de flori a mamei,gradina ce este permanent expusa soarelui,ingrijita,gradina ce contine diferite tipuri de flori;nu ma pricep sa va spun de care,dar oricum nu cactusi. Cand se va mai incalzi afara,am sa ii fac si un helesteu.
Va multumesc inca o data si sper sa fiti la fel de prompti si cu altii ce va cer ajutor pe acest site.

:occasion:
:bravo:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Mai 2011, 17:39

de Sheppard » 25 Apr 2012, 19:18

Sa stii ca e destul de cald pentru helesteu si acuma; recomand sa bagi inauntru si un incalzitor Eheim Jager de 300W ca sa tina apa la o temperatura de peste 20 de grade si pe timp de noapte.

Chiar daca va sta acuma in gradina, ii trebuie apa - e testoasa acvatica, deci va trebui sa ii asiguri cumva asta (poate un recipient suficient de mare umplut cu apa si ingropat la nivelul solului?). Ai grija sa nu aiba pe unde evada: testoasele sunt maestre la catarat garduri sau sapat pe dedesupt, escaladat plante si gasit tot felul de gauri sau obiecte din jurul obstacului pe care trebuie sa il depaseasca.

Tine-ne la curent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 26 Apr 2012, 15:25

Ai grija si la plante. Unele sunt toxice. Era undeva pe site o lista cu ele. S-ar putea ca, din curiozitate sa guste o astfel de planta.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de teodorescu.florin » 03 Iun 2012, 13:17

Gata,se pare ca am ales varianta castigatoare. Dupa cum am zis mai sus,testoasa am dus-o la parintii mei la curte. Domiciliul il are acum intr-o gradinita cu flori,de 10 m/8 m,unde are si soare dar si umbra;am ingropat si o cada cu dimensiunea 1,5 m /1 m si 0.5 m adancime din plastic in pamant ptr. a avea posibilitatea sa se scalde cand doreste...ce sa mai...e super fericita. Masa o serveste numai in apa,mananca de toate,atat crochete speciale dar si carne cruda de peste si pui,siesta si-o face intre 2 trandafiri,unde soarele bate toata ziua,iar noaptea si-o petrece intr-un colt al gradinii,unde am vazut ca si-a facut un culcus. Ca si companie are un Pechinez si o pisica Birmaneza cu care imparte la nevoie carnea cruda :lol: !! In proiectul de viitor se intrevede schimbarea "helesteului" cu unul mai mare. Va multumesc inca o data tuturor celor care mi-au dat o mana de ajutor in ceea ce priveste "problema" mea. Bafta tuturor.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Mai 2011, 17:39

de Sheppard » 03 Iun 2012, 14:00

Ai grija cu cainele ca de obicei se soldeaza cu dezastru - cainii au muscatura suficient de puternica pentru a crapa si distruge carapacea. De obicei vad testoasa ca pe o jucarie sau os si tot rod la ea, riscand sa ii provoace rani grave.

Cu pisicile inca nu am constatat probleme la exemplarele adulte - doar puii sunt vulnerabili, fiind mici si cu carapacea moale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 04 Iun 2012, 08:14

Nu vrei sa ii iei si un companion? Am eu un mascul dragut pe care,din pacate, nu pot sa-l mai tin pentru ca nu am spatiu(locuiesc inapartament de bloc) si am deja doua test. adulte. Pe el l-am primit in urma cu o luna de la o cunostinta care-l tinea in cada. Arata bine ,nu are carapacea deformata, mananca cu pofta.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de teodorescu.florin » 07 Iul 2012, 08:16

Salutare. Din pacate,serviciul nu prea imi permite sa ma deplasez. Il primesc cu drag,mai ales ca testoasa mea e femela,si nu cred ca ar fi vreo problema,dar dupa cum ziceam si mai sus,nu prea am timp de deplasari. Daca ai posibilitatea sa te deplasezi macar la intrarea in Ploiesti,atunci ar fi OK,daca nu....sorry... :?
Anunta-ma daca vrei,printr-un telefon sau sms la 0761.935.101 - Florin
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Mai 2011, 17:39

de lelia » 08 Iul 2012, 08:46

Astept un raspuns saptamana aceasta in legatura cu adoptia masculului si daca e nefavorabil voi lua legatura cu tine.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 08 Iul 2012, 12:02

Lelia, eu zic sa nu ma astepti pe mine - doar in timpul saptamanii voi merge la persoana respectiva cu helesteul sa vad care e vorba si nu stiu exact cand trec prin Bucuresti - poate doar pe vinerea viitoare. Daca il poti da lui teodorescu.florin, eu zic sa o faci.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 08 Iul 2012, 19:58

Sheppard, chiar ma gandeam cum il vei transporta pe caldura asta....mi-era teama sa nu faca vreun soc din cauza caniculei. Ok, pot sa-l dau lui florin...abia peste vreo doua, trei saptamani cand voi intra in concediu, voi face un drum pana la Ploiesti.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 08 Iul 2012, 23:27

Se poate trimite si cu un microbuz ca doar e un drum de o ora.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron