Inceputul, e destul de urgent:)

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Inceputul, e destul de urgent:)

de victor11 » 04 Apr 2012, 20:30

Salut tuturor, Ma cheama victor sint din targu mures si recent am primit 2 broaste testoase de la varul meu cate a plecat din tara. nu stiu ce specie sunt inca(ideea e ca sunt de apa :lol: ) momentat cele 2 traiesc intr'un acvariu de 30 de litri cu un amarat de incalzitor si fara filtrare. cea mare are cam 15 cm din cap pana in coada si cealalta cam 12 cm.
As vrea sa ii rog pe cei mai priceputi sa imi spuna cam cat de mare ar trebui sa fac acvariul pentru ele si eventuali parametri ai apei, setup, etc.
Detin de 6 luni un acvariu cu chiclide malawi de 275 de litri deci sunt in tema cu filtrarea, parametrii apei, hranirea, lumina, etc.
Chiar vreau sa le pastrez si sa am grija de ele cat se poate de mult :)
o sa atasez cateva poze cu ele in cazul in care o sa fie cineva interesat sa ma ajute si pe mine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Apr 2012, 17:22

de jezz » 04 Apr 2012, 21:16

Sigur ca da. Doar posteaza pozele si iti vom spune specia. Si cat mai mare cu atat mai bine, acvariu, deci cam asa ceva, insula,becuri,repti glo 5.0 si unu 100w pt a incalzi insula si restu ce le stii deja(filtru,incalzitor) hrana, carne in special, de pui, rame,viermisori(tubifex daca nu ma insel) si iti va spune Sheppard mai multe ca el e mai big boss pe aici :lol:
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de victor11 » 04 Apr 2012, 21:20

revin imediat cu poza:D
multumesc:D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Apr 2012, 17:22

de victor11 » 04 Apr 2012, 21:42

sper sa va puteti da seama ce este chiar daca nu e minunata poza
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Apr 2012, 17:22

de jezz » 04 Apr 2012, 22:26

Da. Este trachemys scripta scripta. Alte poze? *My bad.
Ultima oară modificat de jezz pe 05 Apr 2012, 09:42, modificat 1 dată în total.
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 05 Apr 2012, 06:50

Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene (scripta troosti nu are pata galbena, doar dungi).

E bun acvariul cu chiclide malawi ca si capacitate, insa nu recomand sa le bagi impreuna - s-ar putea sa ramai fara pestisori in cateva zile.

Pe langa ce a spus Jezz deja bine, recomand si plante acvatice (chiar daca nu o sa reziste foarte mult, dar sunt importante pentru un aprot in plus de minerale si diversificarea dietei testoaselor; de asemenea curata apa si reduc stresul testoaselor); topic despre ele ai aici: http://www.testoase.com/topic17.html

Recomand sa citesti si asta la inceput: http://www.testoase.com/primii-pasi.php

In ceea ce priveste filtrarea, la o capacitate mare cred ca stii deja ca trebuie filtru extern. Mai ales ca testoasele fac multa mizerie si rapid, deci filtrul va trebui sa aiba o capacitate de filtrare superioara volumului tau de apa pentru o filtrare eficienta.

Daca ai nelamuriri, posteaza si raspundem.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de victor11 » 07 Apr 2012, 22:35

ok am mai citit cate ceva, acum urmeaza sa proiectez acvariul sa vedem ce iese:D

eventual daca aveti cateva imagini cu niste acvarii care vii se par frumoase dar in acelasi timp si placute pentru broaste va rog sa le postati si aici sa ma inspir din surse credibile, nu ca prietenul google:D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Apr 2012, 17:22

de Sheppard » 07 Apr 2012, 23:22

E un video interesant cu un acvariu postat de coddytzza mai demult (in topicul: http://www.testoase.com/topic509.html ): http://www.youtube.com/watch?v=sQDepqFL ... r_embedded
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de victor11 » 09 Apr 2012, 00:07

ei mam uitat in seara asta si pe youtube si prietenul google dar nu prea gasesc ceva sa imi placa cu adevarat si sa zic da din asta ma pot inspira mult!

Sheppard multumesc pt link ala e ceva chiar intewresant dar locul nu imi permite ceva atat de mare;)

ma gandeam la un fundal 3d (ca la acvarii) doar ca intr'un colt sa ii fac o etensie mai pronuntata care sa o transform in insula cu nisip si toate cele..chir nu a incercat nimeni pana acum asa ceva?

voi posta si o poza cu acvariul meu asa sa va faceti o idee:D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Apr 2012, 17:22

de Sheppard » 09 Apr 2012, 09:26

Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de victor11 » 09 Apr 2012, 11:07

Sheppard, ceva de genu ultimul post de pe a 2'a pagina:D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Apr 2012, 17:22

de Sheppard » 09 Apr 2012, 17:32

Poti lua legatura cu cassys - are si ceva catalog pe site-ul lui. Iti poate face si la comanda exact ce vrei la dimensiunile pe care le specifici. Dar o sa te coste ceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron