Intrebare

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Intrebare

de kingasweet » 18 Mar 2012, 21:04

salut, tot citind forumul, mi-am permis sa va spun povestea broscutei mele. acum 3 ani am gasit o testoasa pe malul unui lac..era de marimea unei nuci cu coaja verde...fiind asa micuta, mi-am propus sa o duc acasa si sa am grija de ea..sincer nici nu credeam ca va trai in captivitate, ea fiind salbatica..am hranit-o cu mancare pentru broaste domestice, din petshop-uri....sincer nu credeam ca are nevoie de filtru si termometru, dar dupa ce am dat de acest site si am citit tot felul..mi-am dat seama ca am gresit...si cu toate astea, inca mai traieste..
acum as vrea sa va adresez o intrebare...cine ma poate ajuta sa-mi spuna de unde pot sa stiu sexul si varsta broscutei mele...si daca e diferenta (la ingrijire) intre cele domestice si salbatice.
aici este un link unde am o fotografie cu broscuta mea, sper sa nu fie probleme la vizualizare: [ http://www.facebook.com/photo.php?fbid=313166165392247&set=a.313166162058914.72660.100000965971325&type=3&theater ]
va multumesc anticipat pentru raspuns!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2012, 14:13

de Pandy » 18 Mar 2012, 21:07

Salut si bine ai venit!

Mie imi pare a fi femela.

In legatura cu diferente, in primul rand, nu sunt specii domestice si salbatice. La ce te gandesti tu e faptul ca ai luat-o din natura in timp ce noi le avem din pet-shop-uri (marea majoritate) dar tot acelasi animal e, tot de aceeasi ingrijire are nevoie.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de kingasweet » 18 Mar 2012, 21:13

multumesc! am inteles..am sa iau masuri in ceea ce priveste utilatul acvariului..m-am atasat foarte mult de ea si nu as vrea sa pateasca ceva...

si in ceea ce priveste varsta, cum imi dau seama? ca sa stiu cum sa o hranesc..cand era mai mica ii dadeam dimineata si seara de mancare..dar de cand e mai mare am inceput sa-i dau o data pe zi, dar ceva mai mult..si saraca mananca de parca nu i-am dat de o saptamana! plus ca de fiecare data cand cineva este prin preajma acvariului, da senzatia ca vrea sa iasa din acvariu..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2012, 14:13

de jezz » 18 Mar 2012, 21:17

Nu mai puneti poze de pe fb, folositi imageshack.... Broscuta ta este un emys orbicularis, specie protejata prin lege si ilegal de detinut. M-ai bine nu o luai de pe mal :!: ar trebui sa-i ridici coloana de apa, pt a avea destul loc sa inoate, despre dieta, adora carnea cruda,pesti,rame,viermisori etc. Nu cred ca exista domestice si salbatice :-?? depinde de caracterul testoasei tale si cum ai invatat-o, nu difera la ingrijire, presupun ca ai, bec 100w pt insula, repti glo 5.0 si incalzitor, termometru doar indica temperatura apei :-??
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de kingasweet » 18 Mar 2012, 21:26

am pus de pe fb, pentru ca nu am avut de unde altundeva..nu aveam de unde sa stiu ca e protejata, plus ca era micuta si mi-a fost mila de ea.. :(
la capitolul amenajare stau prost, dar in curand o sa ma ocup de asta :!:
mersi pentru informatii
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2012, 14:13

de jezz » 18 Mar 2012, 21:50

Nicio problema :P asa se invata, din greseli
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 18 Mar 2012, 23:52

Ar fi bine sa te gandesti la eliberare si sa vorbesti cu Tibor Sos in legatura cu asta. Din poza accea, conditiile actuale in care o tii (sau ai tinut-o in ultimii 3 ani) sunt de carcera.

Emys au nevoie de mult spatiu pentru a se simti bine, atat de loc de inot cat si de spatiu uscat cu pamant, nisip, plante etc (pe scurt minim o gradina). Crede-ma ca Emys sunt mult mai greu de ingrijit decat Trachemys si sunt mult mai sensibile.

Tine-ne la curent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de kingasweet » 19 Mar 2012, 20:59

sincer tot la asta m-am gandit, de cand am aflat.imi pare rau ca nu v-am scris mai repede...:( dar daca moare daca o s-o duc acolo unde am gasit-o?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2012, 14:13

de jezz » 19 Mar 2012, 21:44

Daca nu se pescuieste excesiv si nu se arunca diferite mats chimice in apa si mai traiesc alte broscute, presupun ca este bine, avand in vedere ca acolo ai gasit-o de juvenil, asta inseamna ca se inmultesc, deci e bine :D
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de kingasweet » 19 Mar 2012, 21:47

este un lac unde se obisnuieste sa se pescuiesca (pesti, pescari, braconaj,etc)..in apropierea orasului de unde sunt eu....oricum..eu am gasit-o in noroi..foarte departe de malul lacului..:-s
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2012, 14:13

de Sheppard » 19 Mar 2012, 22:13

Cel mai bine ia legatura cu Tibor Sos de aici de pe forum (are nickname-ul tibor.sos) si spune-i exact unde ai gasit-o. El stie concret ce locuri sunt bune pentru eliberat si te-ar putea sfatui mai bine ce sa faci.

Trebuie facuta cu cap eliberarea tocmai ca sa ii asiguri un viitor bun, asa cum ai spus. Din ce spui tu, locul in care ai gasit-o s-ar putea sa nu fie tocmai bun. Ne poti da cumva niste coordonate pe Google Earth?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori