un mic sfat

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

un mic sfat

de nicolae2008 » 22 Apr 2007, 07:16

am o broscuta pescuita de cineva in delta si tinuta in captivitate timp de 3 ani.printr-o imprejurare fericita a ajuns in posesia mea.oricat as iubio nu cred ca intr-un apartament ii se poate asigura un habitat natural in care sa fie fericita si as vrea sa ajunga inapoi in natura.intrebarea mea este daca se va adapta si supravietui intr-un lac de pe marginea Bucurestiului?
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Apr 2007, 22:19
Localitate: bucuresti

de R@z43 » 22 Apr 2007, 18:41

Eu nu cred ca ar trebui sa o lasi pe marginea unui lac, pt ca nu stii daca acolo o sa aiba hrana necesara si de obicei lacurile sunt poluate....
Te-as sfatui sa o duci la un pet shop sau sa consulti un veterinar :|
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 62
Membru din: 21 Mar 2007, 19:01
Localitate: Tulcea

de diego » 22 Apr 2007, 20:08

Petshopul nu e cea mai buna solutie, cei de acolo o sa incerce sa o vanda, in nici un caz sa aiba grija de ea.
Cel de la care o ai nu a tinut-o tot intr-un apartament? Eu cred ca in 3 ani ea s-a adaptat la aceste conditii deci ai putea sa o tii in continuare. Din ce oras esti? Poate o adoptez eu.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de nicolae2008 » 22 Apr 2007, 21:19

cel de la care o am a tinut-o in apartament si sunt convins ca s-a adaptat la acest mediu.lacul de care vorbeam este undeva la 60 km de bucuresti si nu cred sa fie atata de poluat incat sa fie afectata sanatatea broscutei,cat despre adoptie nu pot sa fiu de acord.Este vorba de o broscuta prinsa si tinuta captiva,care stie ce inseamna un habitat natural,o hrana sanatoasa si cel mai important libertate.Eu optez pt eliberarea ei dar mai intai vreau sa ma conving ca intr-un lac ii va fi bine,daca nu ma vad nevoit la vara sa imi schimb destinatia concediului catre Delta.
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Apr 2007, 22:19
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 23 Apr 2007, 13:13

Banuiesc ca specia pe care o detii este Emys Orbicularis, aceasta fiind testoasa autohtona de apa dulce si protejata de lege totodata. Deci, faci bine ca o eliberezi. Daca acel lac este populat cu o diversitate de vietati, dar si testoase autohtone este un mediu bun in care cu siguranta se va adapta.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de nicolae2008 » 24 Apr 2007, 18:58

unde vreau eu sa o eliberez e un lac sau mai degraba o crescatorie de peste si marea mea problema e ca nu stiu daca mai sunt alte broscute.
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Apr 2007, 22:19
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 24 Apr 2007, 21:43

Daca este crescatorie de peste, nu iti recomand sa o eliberezi acolo, pentru ca daca o vor prinde cei care intretin crescatoria sau pescuiesc... o vor ucide, sub pretextul ca distruge puietul de peste.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori