Replti glo5 sau 2 ?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Replti glo5 sau 2 ?

de tutos_claudia » 07 Ian 2012, 01:40

Inainte de sarbatori, vazand ca o comanda a mea pe situl Magic Aquarium nu mai soseste, am comandat la un pet-shop din orasul meu un bec repti glo 5. Normal ca nu aveau, mi-a comandat la 'furnizorul' lui special pentru mine. Avantajul oraselor mici, va rog nu ma invidiati! Mi-a spus pretul, 60 lei. Dupa 5 zile mai mult decat intelegerea, vanzatorul imi da repti glo 2, cu textul ca e mult mai potrivit, ca altceva nu-mi trebuie, garanteaza el etc, tupeu maxim, ba ma si ameteste de cap si iau repti glo 2 cu 56 lei ca ma si reducere de nush'cat la suta. I-am spus ca am sa ma informez si daca nu e bun il duc inapoi. Chestia e ca nu stiu inca sa fac diferenta. Ca nu o sa-l duc, e alta prolema, ca nu o sa mai intru in pet-shopul-ul lui, e si asta alta problema. Eu vreau sa va intreb, la ce e bun repti glo2? Cuiva sigur ii trebuie. Poate chiar mie. Iar lipsa mea de tupeu, eu trebue s-o platesc, dar nu e asta subiectul acum.
Deci la ce se foloseste repti glo 2, va rog. Nu m-am lamurit de pe goole. Daca aveti vreme...multumesc anticipat.
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 07 Ian 2012, 02:35

Reptiglo 2.0 si Reptiglo 5.0 difera prin cantitatea de raze UV-B emise. Reptiglo 2.0 emite mai slab UV-B decat Reptiglo 5.0, iar Reptiglo 5.0 mai slab decat Reptiglo 10.0.

Reptiglo 2.0, din cate am citit pe site-ul Exo Terra, este destinat animalelor nocturne, serpilor si amfibienilor. Are o emitere mai slaba de UV-B, dar o lumina mai vie, puternica. Merge bine ca si sursa complementara pentru reptiglo 5.0.

Reptiglo 5.0 emite mai multe raze UV-B decat 2.0 si este mai adecvat testoaselor. Prin urmare le va merge mai bine testoaselor cu apetitul, digeratul hranei, sinteza de Vitamina D3, vindecarea anumitor rani etc. si cresc si mai bine plantele din acvaterariu.

Reptiglo 10.0 are o emisie puternica de raze UV-B si este destinat speciilor cu habitat desertic.

Daca stii engleza, poti sa mai citesti pe site-ul Exo Terra despre diferitele modele: http://www.exo-terra.com/en/products/li ... _bulbs.php

Ideea este ca ideal este Repiglo 5.0 pentru testoase. Temporar, cred ca ar merge si Reptiglo 2.0, dar nu pe termen lung.

Mai incearca sa suni la Magic Aquarium inca o data, poate cum au fost sarbatorile a mers mai incet cu livrarile. Eu am vorbit cu ei la numerele de telefon urmatoare: 0726151731 sau 0766229789. Incearca sa suni in timpul saptamanii de la 8-18 parca. Becul Reptiglo 5.0 de la ei l-am luat si a ajuns cu bine si intreg. Altundeva nu am reusit sa gasesc becuri, numai neoane Reptiglo 5.0.
Testos Moderator
Testos Moderator

de Raf » 17 Iul 2013, 07:07

Sheppard, daca le ai pe amandoua si repti glo5 si repti glo2 este ideal pentru broscute?
Povestea a inceput in 09.06.2013 cand am cumparat-o pe Oaky (trachemis scripta scripta) pentru fetita mea Andreea.Mai avem 2 cinteze australiene (Boca si Junior) si o catelusa bichon a poil frise (Tesi)
Testos juvenil
Testos juvenil

de Sheppard » 17 Iul 2013, 15:48

Ideal e Reptiglo 5.0 (sau cum ii zice mai nou, Reptile UVB100). Daca ai si Reptiglo 2.0 e un surplus de raze UV-B. Sincer nu cred ca le dauneaza testoaselor, dar nu e necesar sa le ai amandoua. Sunt bani in plus, care pot merge in alte accesorii.
Testos Moderator
Testos Moderator

de Raf » 17 Iul 2013, 16:52

Stie cineva de unde as putea sa-mi cumpar un bec ReptiGlo5( nu tub de neon, deoarece am acvariul de dimensiuni reduse).Am comandat astazi la Pepika, dar m-au sunat mai tarziu sa-mi zica ca nu mai au pe stoc, desi pe site inca mai apareau.Am mai incercat si la magicaquarium, dar nici acolo nu este!Stie cineva vreun alt magazin de unde imi pot procura unul.As dori nou, deoarece, am inteles ca dupa un an de zile se pierde din spectru de lumina si ar trebui inlocuit cu altul!
Povestea a inceput in 09.06.2013 cand am cumparat-o pe Oaky (trachemis scripta scripta) pentru fetita mea Andreea.Mai avem 2 cinteze australiene (Boca si Junior) si o catelusa bichon a poil frise (Tesi)
Testos juvenil
Testos juvenil

de Raf » 17 Iul 2013, 17:28

Scuze, am uitat sa specific ReptiGlo5 13W!
Testos juvenil
Testos juvenil

de Raf » 17 Iul 2013, 18:58

Ce fel de lampa sa-mi cumpar pentru becul ReptiGlo5 de 26W ?( doar din acesta am gasit la Pepika ), imi trebuie o lampa pe care sa o pot regla in inaltime ( 30cm fata de insula ), care credeti ca e cea mai indicata?Cele de la Exo Terra sunt fixe, din cate am vazut eu si nu se poate regla inaltimea la ele.Acvaterariul meu e de dimensiuni reduse si insula e la 10 cm. de buza acvariului, deci trebuie sa mai ridic becul inca 20 cm!Pot cumpara o lampa simpla de birou cu picior, cu articulatie, dar nu stiu daca e OK, nu stiu cu ce sunt prevazute lampile de la exo terra in interiorul lor, nu as vrea sa pierd din spectrul de lumina, calitativ vorbind.Astept sugestiile voastre, va rog!
Testos juvenil
Testos juvenil

de Gradinaru Alin » 17 Iul 2013, 23:34

daca tin eu bine minte, pe cutia becului scrie ca este eficient PANA LA 30 cm .... nu ca trebuie pus la 30 cm, deci il poti ridica si mai putin de 20cm...
13-05-2012
Testos activ
Testos activ

de Sheppard » 18 Iul 2013, 18:33

Raf, cum zicea si Gradinaru Alin, in descriere scrie ca e eficient PANA la 30cm, deci trebuie sa stea sub 30cm de insula. Ideea e sa nu fie nici prea aproape ca sa se ude sau sa ajunga testoasa la el si sa se arda. Becul reptiglo 5.0 este doar de 26W si il poti pune la orice lampa doresti. Lampi gasesti peste tot de cumparat, spre exemplu la Baumax, Obi, Hornbach etc. au sectiuni cu corpuri de iluminat. Nu trebuie lampi speciale, precum acelea de la Exo Terra, care costa foarte mult. E adevarat ca sunt mai eficiente in sensul inc are au o aerisire buna a becului, sunt destul de solide, au pe con ceva strat care focalizeaza razele mai bine si astfel devine mai eficient becul, dar pretul la noi mi se pare mult piperat (peste 100ron o lampa).

Magazin pentru comandat becul: www.nevertebrate.ro

Mai nou la bec ii zice Reptile UVB100. La noul model au bagat si un bec de 13W si e eficient la PANA la40cm. Informatii despre bec gasesti aici: http://www.exo-terra.com/en/products/reptile_uvb100.php
Testos Moderator
Testos Moderator

de Raf » 18 Iul 2013, 18:54

Va multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil