Identificare broscute

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de ane » 25 Iun 2012, 15:57

Le dai prea mult de mancare :shock:

Ce varsta au? Si la ce interval de timp le dai de mancare, adica: zilnic, la doua zile; in ziua de.... si ...din fiecare saptamana.
Dupa cum arata din poze ar fi pe la subadulti.... si trebuie sa le dai sa manance la 2zile sau la3. Eu le dau Miercurea si Sambata o masa in fiecare din aceste zile.

Le dai extrem de mult de mancare.... ele nu sunt ca oamenii sa le trebuiasca 3mese zilnic :roll:
La juvenili le trebuie dat o masa pe zi, zilnic.
La subadulti si adulti o masa pe zi, la doua zile sau 3.

Eu am o pereche de 4ani si presupun ca se incadreaza la subadulti, si le dau Miercuri si Sambata o masa in fiecare din aceste zile, in fiecare saptamana si le ajunge.

Eu le dau Peste proaspat pescuit, dinacela mic gasit in piata de la pescari.... cand imi mai ramane peste, il pun in congelator si il dezghet in apa calda atunci cand vine urmatoarea masa. Le mai dau ocazional si piept de pui proaspat, crud. Si le mai dau intre zilele cand sunt mesele principale(Miercuri si Sambata) frunze de spanac de la mine din gradina.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 25 Iun 2012, 18:13

Nu e neaparat rau, doar ca nu e tocmai natural. Dar avand in vedere ca au hrana si conditii, nu e tocmai neobisnuit ca in captivitate sa creasca asa repede.

Hrana nu mi se pare a fi prea multa; eventual le poti da pe saturate o zi si una deloc. Eu asa fac. Atata timp cat nu se ingrasa absurd de mult sa le dea grasimea pe afara, e ok.

Ca specie, cea mare e Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene, iar cea mica Trachemys scripta troosti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ahile » 25 Iun 2012, 20:58

deci sa inteleg ca am doua specii de testoase, nu?
si ca le dau prea multa mancare,nu?
si ca sunt femele,nu?
asta unu la mana
doi , ca sa-i raspund si anei...nu stiu ce varsta au deoarece nu sunt documentat in privinta varstei, iar mesele cred ca voi lua in considerare ceea ce a spus Sheppard, le voi da sa manance o zi da si una nu
chestia cu verdeturile din gradina,de unde daca traiesc intr-un mediu urban si la bloc...tot ce cumpar este comercializat de la supermarket sau piata
multumesc de sfaturi
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 03 Ian 2012, 14:04
Localitate: Timisoara

de ahile » 25 Iun 2012, 21:05

daca citeai draga ane..vedei tot ce am scris
si nu cred ca le indop atat pe cat imi spui
2 lingurite de gamarus si 10 pestisori /zi...nu stiu cat de mult e...
dar ma rog


ane scrie:Le dai prea mult de mancare :shock:

Ce varsta au? Si la ce interval de timp le dai de mancare, adica: zilnic, la doua zile; in ziua de.... si ...din fiecare saptamana.
Dupa cum arata din poze ar fi pe la subadulti.... si trebuie sa le dai sa manance la 2zile sau la3. Eu le dau Miercurea si Sambata o masa in fiecare din aceste zile.

Le dai extrem de mult de mancare.... ele nu sunt ca oamenii sa le trebuiasca 3mese zilnic :roll:
La juvenili le trebuie dat o masa pe zi, zilnic.
La subadulti si adulti o masa pe zi, la doua zile sau 3.

Eu am o pereche de 4ani si presupun ca se incadreaza la subadulti, si le dau Miercuri si Sambata o masa in fiecare din aceste zile, in fiecare saptamana si le ajunge.

Eu le dau Peste proaspat pescuit, dinacela mic gasit in piata de la pescari.... cand imi mai ramane peste, il pun in congelator si il dezghet in apa calda atunci cand vine urmatoarea masa. Le mai dau ocazional si piept de pui proaspat, crud. Si le mai dau intre zilele cand sunt mesele principale(Miercuri si Sambata) frunze de spanac de la mine din gradina.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 03 Ian 2012, 14:04
Localitate: Timisoara

de ane » 26 Iun 2012, 12:58

ahile, iti spuneam ce le dau eu de mancare.... mie tot mi se pare cam mult.
Da mai eu am citit tot.... si ce raspunzi asa rautacios?

Dar ma rog, faci ce vrei... :)(
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron