Distanta neon Repti Glo fata de insula

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Distanta neon Repti Glo fata de insula

de tutos_claudia » 27 Dec 2011, 15:55

Bun gasit,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Am doua testoase trachemys scripta scripta de aproape o luna. Au crescut fata de cand le-am gasit, sunt vioaie si dragute. Ele locuiesc acum intr-un acvariu Hailea 50 la un loc cu carasi aurii. Le-am montat insula la mica distanta de lampa acvariului, asa fel incat testoasele mele sa aiba loc de inotat, sa le vad in actiune. Nu am inca neon Repti Glo si nu stiu ce putere sa caut ca sa nu fie prea aproape de insula. Lungimea neonului ar trebui sa fie de 29 cm, atata am masurat pe corpul de iluminat al acvariului. Nu am cum sa instalez lampa separata, de asta as prefera sa scot un neon din corpul de iluminat al acvariului si sa-l inlocuiesc cu neon Repti.
Neoanele au lungimi diferite? Vreau sa le amenajez testoaselor mele un acvariu mai mare dar va mai dura ceva timp, mai exact vreo 7-8 luni, abia mai cresc si ele. Oricum, pana atunci...mi-s dragi broastele si 'cazare' pentru carasi am gasit deja dar nu stiu cum sa fac cu neonul. Puteti vedea aici acvariul
http://s1142.photobucket.com/albums/n60 ... vaterariu/
Multumesc anticipat in numele testoaselor Punctulet si Brunetica. Desi, cred ca-s amandoua fete, dar n-are importanta acum pentru mine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Dec 2011, 18:39

de Sheppard » 27 Dec 2011, 17:29

Uite aici modelele disponibile de neoane - trebuie sa te uiti la Reptiglo 5.0: http://www.exo-terra.com/en/products/li ... _bulbs.php

Neonul ar trebui sa stea cam la 30cm departare de insula. Neonul Reptiglo 5.0 o sa ajute si la cresterea plantelor de acvariu.

Insulita care o vad eu in poze nu e prea buna. Merge cat de cat acuma, dar testoasele vor creste destul de repede in primii 3 ani si curand va deveni prea mica si fragila.

Ai grija sa fie bine aerisit acvariul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tutos_claudia » 27 Dec 2011, 17:56

Multumesc pentru raspunsul prompt. Asta era problema mea, ca nu e destul de inalt acvariul, si daca pun la 30 cm neonul, imi ramane doar o coloana de apa de 7-8 cm. :( Am comandat o insula pe net, sper sa ajunga curand. Deocamdata am luat ce am putut gasi.
Caut neon pe linkul dat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Dec 2011, 18:39

de Sheppard » 27 Dec 2011, 19:38

Pe linkul respectiv nu cred ca poti comanda. Uite aici un magazin online cu neoanele respective: http://shop.magicaquarium.ro/ (deocamdata vad ca e cazut siteul, dar ar trebui sa fie disponibil curand; eu de la ei mi-am luat becul Reptiglo 5.0). Dar in principiu neoanele acelea le gasesti de cumparat cam pe la orice pet-shop mai mare.

Ai putea eventual sa dai jos capacul de la acvariu si sa instalezi neonul separat, sau sa iei un bec pe care sa il montezi la o lampa, iar lampa sa o pui peste acvariu (grija sa fie deasupra, pentru ca prin sticla nu trec razele UV).

Pe instructiunile becului scrie ca e eficient pana la 30cm, deci il poti pune linistita si mai aproape. Daca e insa prea aproape, risti sa se umezeasca de la apa, sa fie spart de testoase etc. Recomand o distanta minima de 15-20cm. Deci pe moment, ai putea sa faci un compromis si sa mai scazi putin din coloana de apa.

Insula pana la urma poti sa iti fabrici si singura daca ai timp si chef. Eu am fabricat 2 din PVC, niste mocheta cu iarba artificiala, silicon, o balama si niste suruburi: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=15
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tutos_claudia » 27 Dec 2011, 20:19

Multumesc. Ma temeam sa nu pun prea aproape.
Am sa revin cu noi imagini, pe masura ce cresc Punctulet si Brunetica si cu noile amenajari.

Nu stiudaca tot aici e cazul sa intreb, dar...de ce inoata in marsalier testoasele mele? Uneori, nu tot timpul. Se joaca oare? Fac niste figuri teribile.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Dec 2011, 18:39

de jezz » 27 Dec 2011, 20:31

poate au vreun talent ascuns

ca el de exemplu:))
http://www.youtube.com/watch?v=eSvlVRvb ... re=related
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de tutos_claudia » 28 Dec 2011, 13:34

Am gasit bec cu fasung, Repli glo 5. Il voi avea vineri. Il voi monta in capacul acvariului, asa fel incat distanta (pe diagonala) pana la insula sa fie cam 15 cm. Nu pot renunta la capac din cauza pisicilor mele. Acest bec da caldura periculos de multa, sa "topeasca" capacul? Mai bine spus, sa-l deterioreze?
Scuzati de insistente si va rog, "putintica rabdare" cu un incepator! Macar si numai pentru Punctulet si Brunetica.
Aaa, am scos plantele artificiale si am capatat o donatie de valisneria si alte cateva plante naturale. Daca ati sti cu ce placere le mananca saracutele testoase.

Ma gandesc sa fac separat un fel de 'plantatie' de plante, ca le sunt necesare, nu? A mai incercat cineva asta?? Aveti vreun link, veo idee? S-o putea?

Vreau sa va doresc un an minunat tuturor, sa va multumesc de rabdare si pentru timpul pe care mi-l acordati. Sa aveti numai bucurii, voi, familiile si -normal- testoasele.
Claudia.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Dec 2011, 18:39

de Sheppard » 28 Dec 2011, 14:36

Atat de multa caldura incat sa topeasca plasticul nu cred ca da, numai daca vine in contact direct cu plasticul, ceea ce nu recomand. Becul meu sta la cam 1 cm distanta de un plastic transparent si pana acuma nu s-a intamplat nimic.

Sa scazi cu cativa cm coloana de apa sa nu fie prea aproape de neon si ai grija sa nu se creeze umezeala prea mare acolo ca risti un scurt-circuit; de aceea ziceam sa fie bine aerisit acvariul, chiar si cu capacul pe el; nu stiu exact cum e construit - are ceva orificii de aerisire?

Plantele naturale sunt foarte bune. Pe langa aspectul placut, constituie si un aport important de vitamine si minerale pentru testoase - asta daca le mananca. Plantele mele nu prea au rezistat; ce a rezistat mai bine a fost o Lilaeopsis, Pistia stratiotes si niste muschi acvatic - Fontinalis antipyretica. In schimb, Elodea densa a fost foarte apreciata ca mancare si constituie un aport important de calciu. Alte plante recomandate ar fi Elodea canadensis, Eichhornia crassipes, Azolla caroliniana. Topic despre plante ai aici - vezi si lista de plante toxice: http://www.testoase.com/topic17.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tutos_claudia » 28 Dec 2011, 18:47

Multumesc pentru raspuns, se pare ca toate se 'aseaza' cum trebuie (sau cum pot eu). Am sa pun si poze cu amenajarile, imediat cum sunt gata. De scurt-circuit nu ma tem, sunt inginer in energetica. Deci, se va intampla scurtul la sigur !!!!

Daca sunt off-topic, scuzati sau mutati intrebarea urmatoare. E gresit sa le pun in apa testoaselor mele din acvariu cate o tableta de calciu 500 mg, pe saptamana?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Dec 2011, 18:39

de Sheppard » 28 Dec 2011, 23:00

Calciul efervescent o data pe saptamana in apa e chiar foarte recomandat. Eu personal recomand niste calciu efervescent de calitate mai buna, legat de vitamina D3, cum e calciu Sandoz sau Cal-D-Vita (eu astea le pun in apa).

Asteptam pozele :D
Si eu personal, astept sa vad ce plante iti supravietuiesc si cum le-ai plantat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de OsDeRos » 31 Dec 2011, 21:21

caraseii aia nu`i vad prea bine peste un an :D.... poti face insula "externa"
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de tutos_claudia » 02 Ian 2012, 05:09

La multi ani ! Sa aveti un an minunat.

Nu prea am ce sa va arat. De Craciun am primit de la multi cunoscuti de ai mei, plante de acvariu. O minune de plante, o bogatie. Au urmat urmatoarele actiuni : bucurie, planificare, plantat frumos, brad, colinde, copil, cadouri, bucurie...a doua zi de Craciun - unde-s plantele? Erau, numai ca maruntite binisor. Apoi am pus altele (nu le-am plantat toate odata) si iar de la capat. Mai am cateva 'sfarmaturi' intr-un borcan, cateva valisneia si bambusul. Asta e singurul care rezista. Ba am pus valisneria ingradita de fire de bambus.
Testoasele mele papa tot. Las sa ape, sanatoase sa fie.
Inseamna ca am sa ma limitez la bambus si am sa mai incerc cate o planta din care mi-ati exemplificat mai sus. Becul Reptil glo n-a ajuns inca.
Macar au facut o cura de clorofila testoasele mele de Craciun ! :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Dec 2011, 18:39


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori