Va rog foarte mult ajutor ! sunt ingrijorat !

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Va rog foarte mult ajutor ! sunt ingrijorat !

de s_sebyyy » 10 Sep 2011, 01:35

Salut tuturor , astazi broscoiul meu s'a purtat foarte ciudat .

Refuza sa isi deschida ochii :| , nu mananca , si cand o iau in mana sau chiar si in acvariu , scoate un zgomot ciudat , ca si un geamat :| sau alt sunet scos de el , un fel de pufait .

Va rog foarte mult ajutatima , habar nu am ce sa fac . !
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Iun 2011, 21:27

Salut

de Coddytzza » 10 Sep 2011, 06:59

Pai na nustiu cum sa iti zic dar de-acuma incepe sezonul de hibernare si va fi oleaca mai lent, daca nu ai conditile necesare sa o pui in hibernare no face, daca ai incalzitor pur si simplu creste oleaca temperatura apei multa bafta ;)

P.S:Daca gresesc ii rog pe astia mai experimentati sa ma corecteze
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 10 Sep 2011, 14:02

Si testoasele mele am observat ca mananca tot mai putin acuma. Mai mult stau pe uscat, ingropate prin tufe si dorm. Asa stiu ca vine toamna :D

s_sebyyy vezi acuma daca totusi mananca ceva. Ai putea sa pui niste poze cu ea de inalta rezolutie, mai ales cu ochii, sa vedem daca nu e o problema. Nu e normal sa nu mai manance deloc de pe acuma. Ce temperatura ai la apa? Ai incalzitor si bec UVB daca o tii in casa?

Ce specie e testoasa? Presupun ca din genul Trachemys dupa zgomotul produs. Zgomotul acela, ca un sasait/pufait e ceva normal. Il scoate cand se simte amenintata, stresata, cand nu ii convine ceva; ai grija sa ii plimbi atunci degetele prin fata ca ti le poate inhata.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori