Acvaterrarium!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Acvaterrarium!

de Radu Luchian » 02 Apr 2007, 10:16

Nu este mai recomandat sa folosim termenul acvaterrarium in cazul testoaselor? La urma urmei nu este un mediu total submers.

Am mai avut in trecut, cand eram copil, un cuplu de testoase de florida, care datorita neglijentei si lipsei mele de responsabilitate au sfarsit tragic. M-am gandit de mai bine de un an sa ma reapuc de acest hobby, insa "ca la carte".

De cand am ramas fara testoase (cam 6-7 ani), am mers pe acvaristica in totalitate (de aceea zic ca este impropriu a spune "acvaristica pentru incepatori", cand avem de a face cu broscute :P)si cred ca pentru testoase se pot aplica multe din metodele utilizate si in acvaristica, ma rog, adaptate desigur.

Ma gandesc, daca va fi sa fac un camin pentru un cuplu de testoase de florida, l-as face acvaterrarium in adevaratul sens, 1/3 va fi uscat iar 2/3 acvatic. Adica, pe latime, va avea 1/3 (partea din spate) amenajata ca o terasa, cu pamant, iar deasupra pietris, pentru a impiedica crearea de mizerie, si decorata cu pietre mai mici sau mai mari, pe care va sta niste muschi eventual. Celelalte doua treimi ma gandesc sa fie doar apa, pe fund sa fie pietris iar peretele din spate tapetat cu "piatra falsa" (polistiren sculptat, tratat cu ciment si nisip imitand un perete de piatra).

As vrea sa urmaresc reproducerea unui biotop cat mai frumos, sa para rupt din natura. Bineinteles cu documentarea de rigoare de inainte. :)

Astept opinii din partea dumneavoastra si remarci, reprosuri etc.

O zi buna,
Radu L.
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Apr 2007, 08:28
Localitate: Suceava

de diego » 02 Apr 2007, 12:33

Ai dreptate cand spui "acvaterrarium" dar m-am gandit ca termenul de acvariu este un termen mult mai comun si cunoscut de oricine ar intra pe acest forum.
Vreau sa te intreb care sunt pasii pentru a realiza acea "piatra falsa" (polistiren sculptat, tratat cu ciment si nisip imitand un perete de piatra). Sau poate stii un tutorial pe un site de acvaristica.
Ultima oară modificat de diego pe 02 Apr 2007, 12:55, modificat 1 dată în total.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Radu Luchian » 02 Apr 2007, 12:51

Sunt tutoriale din cate imi amintesc, dar nu mai stiu unde sunt. Trebuie sa plec indata deoarece am putina treaba, dar cu prima ocazie caut cateva si voi face un topic special, cu tutoriale, exemple rezultate si alte detalii. :)
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Apr 2007, 08:28
Localitate: Suceava

de Radu Luchian » 02 Apr 2007, 18:57

Am gasit pe un forum bun niste sfaturi utile in realizarea unui decor de polistire / spuma poliuretana. Persoanele care le-au realizat si cei care au sfatuit realizatorii sunt de incredere asadar va puteti baza pe afirmatiile de acolo si, sunt convins, combinand sursele de informatie veti realiza un decor superb:

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=804&highlight=polistiren

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=3489&highlight=polistiren

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=210&postdays=0&postorder=asc&start=0

Eu planuiesc utilizarea unui asemenea fundal la un acvariu nou, de 270L. Estetica oferita de un asemenea fundal este cu mult superioara unui poster, hartii, autocolant sau, mai rau, peretelui gol. Se pot realiza si grote pentru testoase, restul las pe seama imaginatiei dumneavoastra.

Bafta!
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Apr 2007, 08:28
Localitate: Suceava

de diego » 02 Apr 2007, 18:59

OK, mersi mult pentru linkuri, o sa-mi fac un cont sa vad despre ce e vorba.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de diego » 02 Apr 2007, 22:20

Imi spui si mie dimensiunile viitorului tau acvariu de 270L?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Florin » 03 Apr 2007, 07:41

Da! Este frumos, dar facand acele decoruri din spuma micsorezi spatiul testoasei din acvariu. :(
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Radu Luchian » 03 Apr 2007, 08:33

Facand acele decoruri se vor lua in considerare de inainte dimensiunile bazinului in asa fel incat sa aiba suficient spatiu chiar si cu decorul din polistiren.

Acvariul meu va fi:
- lungime 120cm
- latime 45cm
- inaltime 50cm
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Apr 2007, 08:28
Localitate: Suceava

de Florin » 03 Apr 2007, 08:59

UIte-l pe al meu:
L=100cm
l=55 cm
h=50cm

Si pot sa-ti spun ca nu mi se pare atat de spatios incat sa ii fac si decorurile acelea din spuma! :)
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Radu Luchian » 03 Apr 2007, 09:05

Pai vorbim de acvariul pentru pesti sau despre pentru testoase?

Uite, daca e pentru pesti si faci fundal din polistiren, dispar cei 5 cm din latime, deci mai raman 250L, ceea ce este suficient (gandindu-ma ca nu sunt exagerat de mult pesti in el).

Daca este pentru testoase, dispar cei 5 cm de pe toata latimea, plus, inca cativa din zona de deasupra pentru crearea unei portiuni de uscat, deci 200-220L tot raman, zic eu (net). :-?
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Apr 2007, 08:28
Localitate: Suceava

de diego » 03 Apr 2007, 09:06

Nu stiu de ce dar nu reusesc sa ma inregistrez pe siteul acvariu.ro :!:
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Florin » 03 Apr 2007, 09:06

Despre testoase, normal! :D

Acum sa iti mai zic ceva ce am citit acum: nu trebuie sa pui pietris pe fundul acvariului, pentru ca testoasele il vor inghiti si se vor imbolnavi!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Radu Luchian » 03 Apr 2007, 13:22

Florin scrie:...nu trebuie sa pui pietris pe fundul acvariului, pentru ca testoasele il vor inghiti si se vor imbolnavi!


Pai... decor din polistiren si pe fund si niste buturugi interesante, dar nu prea intortocheate, pentru a nu se bloca in ele. Cu pietrisul nu stiam asta... Totusi expozitiile pe care le-am vazut aveau pietris, in mediul natural au pietris... hmm.. :-?
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Apr 2007, 08:28
Localitate: Suceava

de diego » 03 Apr 2007, 13:52

Pietrele sa fie mai mari astfel incat sa nu le poata inghiti.
Poti sa pui aici tutorialul de pe acvariu.ro despre decorul din polistiren? Si o sa punem link catre ei.
Ultima oară modificat de diego pe 03 Apr 2007, 14:04, modificat 1 dată în total.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Radu Luchian » 03 Apr 2007, 14:01

Nu pot pune aici informatia mai multe motive. Unul ar fi fiindca nu este un tutorial tipic, este explicarea procesului in 3 topicuri diferite, fiecare prezentand aspecte diferite. Fiind forum, asemeni acestuia nu pot lua postarile fiecarui membru si sa le mut aici fara acordul lor, plus ca ar fi multa munca care poate rezulta usor intr-o stalmacire a informatiei. Voi incerca sa alcatuiesc un *html sau un *pdf cu realizarea decorului si il voi oferi la download aici de indata ce prind ceva timp liber. Sper sa puteti intelege motivele pentru care nu pot lua informatia de pe acel forum pur si simplu.
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Apr 2007, 08:28
Localitate: Suceava

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori