Injectie la broasca testoasa

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Injectie la broasca testoasa

de sunshine » 27 Aug 2011, 09:30

Salut!Am 2 broaste testoase si una de ceva timp este bolnava.Are ochii cu o pielita alba.Am aflat ca este un deficit de vitamina A. Doctorul mi-a spus sa ii dau o injectie sub piele dar din cauza ca nu-am dus-o la el nu i-a dat-o va rog ajutatima cu imagini explicite si sfaturi multe va rog ajutati-ma sa ii dau injectia!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12

de ingerella-miha » 27 Aug 2011, 12:45

pai... de ce nu ai pus doctorul sa ii dea?

stii ce doza tb sa ii dai?

poate este si alta cale de a-i administra vit A broscutei inafara de injectie...


uite am gasit un topic pt tine, poate te ajuta

http://www.testoase.com/topic602.html
Ultima oară modificat de ingerella-miha pe 27 Aug 2011, 13:35, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de Sheppard » 27 Aug 2011, 13:27

Sunshine, sa nu dea vreun zeu sa te apuci sa faci tu injectia. Nu ai experienta necesara; trebuie indemanare si cunostinte, mai ales la testoase. Si cu vitamina A oricum nu se fac injectii la testoase (doar in cazuri extreme). Se unge doar local cu 1-2 picaturi, solutie orala de vitamina A.

Nu stiu ce pielita alba au; pune eventual niste poze. Poate e doar a treia ploapa care e in mod normal acolo; acopera ochii cand sunt sub apa. Daca nu, poate fi vorba de o conjunctivita, iar atunci mai trebuie si alt tratament.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de sunshine » 27 Aug 2011, 17:41

s-a razolvat oricum ms mult!

P.S.:Nu era vorba de injectia cu vitamina A aia i-o dau prin picaturi .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12

de Sheppard » 27 Aug 2011, 19:18

Despre ce injectie era vorba? Presupun ca ai fost pana la urma la veterinar cu ea nu?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori