Ce testoasa sa aleg? :?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de Sheppard » 30 Aug 2011, 23:53

Ale mele hiberneaza intr-o lada mare cu frunze, carpe si un vas cu apa cu rampa. Care vor se baga in apa (in general cele de Florida stau acolo mai mult), iar celalalte printre frunze. Fac cu schimbul oricum, dar nu toate prefera vasul cu apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 31 Aug 2011, 14:37

ce e cuibarul de mortar?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de ingerella-miha » 31 Aug 2011, 14:42

daca beciul e umed, chiar daca temperatura nu scade sub 2-3 grade e un mediu bun pentru hibernare?
Vreau si eu broscuta meaImagine
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
(Albert Enstein)
http://www.vergari.info/varie_no_tartarughe
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de ane » 31 Aug 2011, 14:47

diego scrie:Daca pe perioada sezonului rece temperatura din subsolul casei nu scade sub 2 grade atunci cred ca ar fi un loc bun pentru a le pune la hibernat. La fel de important este ca temperatura din acel subsol sa nu depaseasca 10 grade.
Dar pana a le pune la hibernat ar fi bine sa respecti pasii de aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=23

sursa: http://www.testoase.com/ptopic2334.html
pentru: ingerella-miha
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de konter » 31 Aug 2011, 16:21

Eu as recomandasa nu mai cumperi o testoasa fie de apa sau uscat(mai ales de uscat).sunt o gramada de vanzari sau donatii pe acest site si ca sa descurajam braconajul sau vanatoarea legala mai bn le luam pe cele deja existente.Stiti cate testoase cu tample rosii sun exportate anual din SUA?



Stiti cate testoase cu tample rosii sun exportate anual din SUA?
4.8 milioane!!!!Nu cred eu ca toate snt din crescatorii si despre asta vb.
Eu i-as ruga pe cei care vor o testoasa de usacat sa renunte la acesta dorinta pt binele speciei daca chiar o iubesc.va doriti ca nepotii vostrii sa le vada numai in carti?
konter
 

de ane » 31 Aug 2011, 16:35

nu am zis ca o sa cumpar testoasa cu tample rosii, ci o sa adopt. la inceput m-am gandit la cea de uscat dar nu stiam ca e pe cale de disparitie asa ca am zis pentru specie sa o las , asa ca am ramas la cea cu tample rosii. tot ce mai ramane e sa gasesc pe cineva ca sa adopt 1 sau 2 testoase.

*PS: nu pot sa adopt de la tine konter, pentru ca eu stau in Corabia si tu in Galati si e ditai distanta nu va rezista o testoasa pe drum. asa ca mai bine renunt pentru binele testoaselor.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de ingerella-miha » 31 Aug 2011, 18:49

ingerella-miha scrie:daca beciul e umed, chiar daca temperatura nu scade sub 2-3 grade e un mediu bun pentru hibernare?



unde vreau eu sa ajung cu intrebarea... vreau sa stiu daca testoasa va rezista sau se va imbolnavi din cauza umezelii pentru ca un loc umed nu e ca un loc uscat, chiar daca pun testoasa in cutie, dar cutia se deterioreaza de la umezeala si atunci ce sa fac? schimb cutia? daca schimb cutia nu trezesc testoasa?
Vreau si eu broscuta meaImagine
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
(Albert Enstein)
http://www.vergari.info/varie_no_tartarughe
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de ane » 05 Sep 2011, 13:47

vic scrie:Ane, folia PVC fixata cu dale turnate sau lespezi naturale e extrem de simpla. Sigur, poti face si din beton, dar daca te hotarasti sa schimbi ceva in aranjarea gradinii pe ala nu mai ai cum sa-l muti. La folie- demontezi, sapi si reamenajezi.
Considera americanele ca orice testoasa de apa de la noi- sunt la fel de rezistente, sunt salbaticite cu miile in tara si ierneaza fara probleme. Nu trebuie adapost de nici un fel, doar daca ai tu considerente estetice sa le faci.
Noaptea, ploaia, frigul sunt elemente firesti, nu trebuie sa cocolosesti testoasa. Inghetul insa e altceva- asta ucide orice testoasa, cat o fi ea de nordica- si dupa primele pojghite subtiri de gheata trebuie puse la iernare protejata. In natura e altceva, animalele isi cauta loc adecvat si raman acolo ferite de inghet.
Marimea vasului de iernat depinde de talia animalului- un adult mare va putea iesi din lighean, necesitand un ciubar de mortar pentru siguranta. Cateva luni uiti de ele, doar ca trebuie sa le faci o inspectie din cand in cand- saptamanal, lunar- ca precautie.
Cu cele de uscat nu mai e asa simplu... in hibernarea naturala afara risti sa ti le devoreze vreun soricel/sobolanel venit cu familia si cu foamea in gat, prin galerii (asta da cosmar, un animal care e matur la 10-15 ani sa fie eliminat de un rahat cu reproducere pe banda...), si ramane frigiderul, care trebuie sa fie nou-nout, nu o vechitura care-ti poate congela testoasele, si dedicat DOAR lor.

Stai la cele americane de apa si vei avea succes si satisfactii cu ele, si asta fara sa faci ceva rau vreunei specii protejate.


am sa raman la americanele de apa, dar mai ramane doar adoptia ei deoarece eu stau prin Corabia si nu prea am vazut pe aici testoase dastea. exact cum ai zis tu, stand la curte vrei mereu sa schimbi cate ceva. si noi facem ceva schimbari, de aceea nu o sa adopt chiar acum o testoasa decat cand o sa fie gata totul, pana atunci ma documentez mai mult despre ele deoarece mai bine sa stiu despre ele, decat sa nu stiu nimic si sa le chinui. la ce referi la cuibarul de mortar? sa-l pun la hibernat intr-o cutie cu pamant si un vas cu apa mai adanc ingropat in acel pamant dandu-i libertatea sa aleaga unde sa hiberneze sau sa il pun la hibernat dirent intr-un lighean cu apa in pivnita.....?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 05 Sep 2011, 14:15

Eu personal sunt pentru varianta cu pamant, frunze, fan, carpe si vasul cu apa. In natura nu hiberneaza totdeauna in apa. Se mai ingroapa si in pamant, sub radacini.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 05 Sep 2011, 14:28

si eu ma gandeam dar sa ii las mai mult pamant, vreo 15cm stratul de pamant. si sa ingrop un vas cu apa mai adanc si o voi lasa sa aleaga sa stea in apa sau sa se ingroape in pamant, dar am vrut si alte pareri. dar daca o sa aleaga sa stea in apa cum ii schimb apa sau nu i-o mai scimb? dar daca se trezeste si vrea sa manance cum fac... ca ele mananca doar in apa si nu ii pot lasa mancare acolo sa nu se strice. sau asta s-ar putea sa se intample decat cam pe la inceputul primaverii?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 05 Sep 2011, 15:56

Cu mancatul nu trebuie sa iti faci probleme peste iarna. Nu o sa se atinga de mancare daca mentii temperatura sub 10 grade (sau pe acolo) pana in primavara (cam prin aprilie se pot introduce iarasi afara, cand sunt cateva zile la rand temperaturi peste 15-17 grade).

Pentru mine e mai usor sa las vasul neingropat si sa instalez o rampa de acces. Apa nu cred ca trebuie schimbata mai des de o data pe saptamana (cel putin la mine asa e cazul). Cand vrei sa schimbi apa, scoti testoasele din vas si le pui pe frunze, pamant sau ce substrat ai acolo, scoti vasul cu apa murdara afara, inlocuiesti apa si il bagi la loc. Daca vrei poti baga testoasa inapoi in apa. Nu iti fa griji ca o trezesti. Oricum se mai trezesc sa bea apa, sa isi schimbe locul, sa se ingroape mai bine etc. O sa adoarma rapid la loc.

Ce mai e important, sa verifici din cand in cand ce fac testoasele care hiberneaza (o data la 3 zile sa zic; nici in fiecare zi nu strica sa arunci o privire, dar sa nu le deranjezi prea mult), in sensul ca trebuie sa mai verifici daca e totul in regula, daca nu prezinta rani, daca nu e mucegai in jurul lor, daca nu sunt prea deshidratate, daca respira normal si cel mai important lucru, daca reactioneaza la stimuli gen zgomot, atingeri. Oricat de adormite ar fi, la atingere trebuie sa reactioneze, altfel ar putea fi ceva in neregula.

De preferat este ca locul in care le pui la hibernat sa nu fie umed (ca sa nu mucegaiasca substratul si sa apara riscul unor micoze), sa nu fie prea scazuta temperatura (in nici un caz sa nu scada sub 0 grade ca mor testoasele prin inghet), sa nu sara temperatura de 15 grade ca risti sa le trezesti (de preferat este ca temperatura sa fie intre 5-10 grade), sa nu fie prea mult zgomot si lumina (daca e mai intunecos si linistit dorm mai bine testoasele) si bineinteles sa nu fie pradatori care sa le puna viata in pericol in timul hibernarii: caini, pisici, soareci, sobolani, dihori etc.

La mine pivnita indeplineste toate conditiile: temperatura nu trece niciodata de 15 grade (e pe la 10 grade cand e cel mai cald), las lumina stinsa, zgomot face numai masina de spalat, e curat si uscat locul si rozatoarele sunt inexistente.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 05 Sep 2011, 16:21

temperatura nu a scazut niciodata sub 2grade, de umezeala deocamdata nu stiu dar am sa vad si rozatoare nu sunt de niciun fel. la aerisiri avem sita foarte rezistenta...dar rozatoare nu am vazut (noi in pivnita depozitam pentru iarna dulceturi, gemuri...d-ale casei)lumina va fi arinsa decat cad luam ceva sau intram in pivnita (iarna mai mult de 10min. nu am avut lumina aprinsa), la zgomot cred ca face decat masina de spalat si teava de scurgere de la baie, dar nu foarte tare. deci voi mai avea sa verific decat umezeala?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 05 Sep 2011, 17:02

Da. Oricum, preventiv, trebuie pus si un termometru in lada unde hiberneaza si verificata temperatura permanent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 05 Sep 2011, 17:14

din pacate este umezeala in pivnita. termometrul nu va lipsi. dar acum nu stiu daca voi putea deoarece este o oarecare umezeala.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 05 Sep 2011, 19:42

Atata timp cat nu e asa de umed incat sa creasca mucegai e in regula. Poti eventual aerisi bine sa se mai usuce pe acolo pana vine iarna.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori