Ce testoasa sa aleg? :?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de Kirill » 01 Oct 2011, 22:12

Foarte fain ai amenajat. Ceva in genul ma gandeam si eu insa am si 2 graptemys care nu sunt foarte mari [comparativ cu trachemys] si imi e oarecum frica sa nu se strecoare printre "gratii'...
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Sheppard » 02 Oct 2011, 12:07

Graptemys le poti scoate in recipiente mai mari afara pana mai cresc si apoi sa le introduci in helesteu. Eu asta o sa fac cu Trachemys-urile mele mai mici. Peste un an, doi poate pot baga o Trachemys scripta elegans (acum de 14cm) in helesteu. Deocamdata e cam mica, iar daca evadeaza din tarc, se poate strecura pe sub poarta afara din curte in strada, sau mai rau, se poate baga in tarcul cainelui.

Eventual mai poti face ceva, ca sa faci evadarea imposibila: sa pui fie niste scanduri netede, fie un soclu de beton sau mai stiu eu ce (sa fie neted!) ca prim nivel al ingradirii, ca sa nu poata escalada. Plasa se mai poate escalada, iar daca nu e bagata si in pamant cativa cm buni, pot sapa pe sub ea testoasele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 09 Oct 2011, 19:38

Sheppard, tu ai tantari la helesteu?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 09 Oct 2011, 21:02

O gramda. Si am ghinionul sa ii atrag oricum in mod natural mai mult ca restul lumii. Asa ca vara, de fiecare data cand schimb apa, ma aleg cu cateva intepaturi zdravene. Mai tin populatia de tantari sub control schimband apa cam o data la 4-5 zile si ma mai ajuta ocazionala plosnita sau ocazionalul paianjen de apa care isi fac din helesteu casa lor (plosnitele de obicei ajung sa fie devorate de testoase).

Cred ca numai pestii ar fi eficienti in eliminarea larvelor si si atunci nu cred ca ar fi complet. Larvele de libelule sunt iarasi feroce si devoreaza larvele de tantari, dar sunt la randul lor hrana pentru testoase.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 30 Noi 2011, 22:58

Ane, pana la urma nu e mare lucru sa gasesc niste Trachemys pentru tine... Daca tot colcaie lacurile, pot sa prind cateva, eventual. Problema e daca ai tu, sau altcineva, drum prin Bucuresti, in timp util, ca eu nu mai tin asa ceva. Daca veniti pe aici, poate vi le prindeti singuri :) .
Vedem la primavara!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron