Ce testoasa sa aleg? :?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de Sheppard » 27 Aug 2011, 13:06

Nu am citit sa fie otravitoare, deci presupun ca s-ar putea da.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ingerella-miha » 27 Aug 2011, 13:10

pune-o in copac sa vaneze ea omizile :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de ane » 27 Aug 2011, 13:23

deci o sa il pot include in meniul testoaselor?:? astazi am fost la vanatoare de omizi dinastea si am prins vre-o 10-12. Sunt o masina de ucis omizi :rock.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de qaz » 28 Aug 2011, 09:23

o sa faca o criza de la atatea omizi(daca se pot da) :) , fai un meniu variat
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2011, 10:34
Localitate: Bucuresti

de ane » 28 Aug 2011, 11:47

pai va avea un meniu destul de variat din punctul meu de vedere.
-rame si omizi;
-carne de tot felul(exclusa cea de porc, si pieptul de pui va fi fiert)
-si mancare din ,,fast-food'' pentru testoase; niste peleti care din punctul meu de vedere sunt destul de bunicei, si gammarus daca gasesc pe la noi pe aici.
-albus de ou fiert, mere coapte(nu o sa fac excese), si o sa caut Elodea Candesis sa o pape singur.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 28 Aug 2011, 12:11

De mere coapte nu stiu ce sa zic - nu prea recomand la testoase acvatice. Iar de la ou galbenusul amestecat prin carne, nu albusul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 28 Aug 2011, 12:14

ok :good, dar restul e bun? si..se da fiecare fel la fiecare masa sau cateva feluri in cantitati mici la fiecare masa?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 28 Aug 2011, 21:46

Rame si omizi numai cateva pe masa pentru ca deranjeaza stomacul. Si poti da din fiecare la masa, sau numai un fel si sa tot schimbi la urmatoarea. Eu de exemplu, le dau la masa peste si carne de vita si isi alege fiecare testoasa ce vrea. Le hranesc cam o data la 2 zile si le mai dau intre mese uscaciuni gen Gammarus si creveti de balta (da alea sunt mancate numai de cateva testoase). La rame se aduna toate :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 29 Aug 2011, 15:29

Sheppard scrie:Rame si omizi numai cateva pe masa pentru ca deranjeaza stomacul. Si poti da din fiecare la masa, sau numai un fel si sa tot schimbi la urmatoarea. :D
rame si omizi nu o sa gasesc prea multe, ieri am gasit 10-12 ca nu mai umblase nimeni prin mar inafara de omizi si de aceea am gasit asa de multe, cum ar fi astazi am gasit doar 2 omizisi o rama.(cam asa o sa le fac si eu meniul acesta dar nu doar o rama) am sa le combin in toate felurie mancarea ca sa fie mai buna dar ca masa principala am sa le dau ce este mai important si restul ca mici gustarele. :wink:
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 29 Aug 2011, 17:45

Exact. Si oricum o sa vezi ca nu o sa manance toate acelasi lucru. Fiecare testoasa are preferintele proprii. Eu am o testoasa spre exemplu careia ii plac mult pestii si Gammarus, iar de vita nu se prea atinge. Asa ca ei ii dau mai mult peste si Gammarus. Altele sunt innebunite dupa vita si nu le plac uscaciunile. Lor le dau mai multa vita.

Te adaptezi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 30 Aug 2011, 15:54

diego scrie:Daca pe perioada sezonului rece temperatura din subsolul casei nu scade sub 2 grade atunci cred ca ar fi un loc bun pentru a le pune la hibernat. La fel de important este ca temperatura din acel subsol sa nu depaseasca 10 grade.
Dar pana a le pune la hibernat ar fi bine sa respecti pasii de aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=23

Mai departe, referitor la locul in care vor hiberna, eu vad asa:
-doua cutii puse una in alta
-pe fundul cutiei in care vor fi asezate testoasele se vor pune paie
-intre peretii celor doua cutii se pot baga bile/fulgi de polistiren (optional)
-cred ca poti pune in cutie si un vas cu apa pt baut
-nu stiu daca ar fi mai bne sa le pui separat in doua cutii sau pe amandoua in aceeasi cutie
Imagine

sursa : http://www.testoase.com/ptopic2334.html ma gandeam sa le fac si eu cam asa ceva pentru hibernat. doar ca nu o sa le pun paie ci jos carpe, pamant 10-12cm si frunze uscate..... dar cum sa fac ca frunzele sa nu devina dupa umede si sa mucegaiasca? (ca o sa le pun un vas cu apa in care sa se hidrateze)
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 30 Aug 2011, 16:33

Eu astept toaman pana cad frunzele din ciresii mei si le adun. Le pun in plase uscate sa se pastreze (mai trebuie completat din cand in cand cu frunze), sa nu stea la umezeala si sa mucegaiasca. La cele din lada/cutie va trebui sa te uiti putin sa nu mucegaiasca. Dar daca nu e umezeala prea mare, nu o sai probleme.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 30 Aug 2011, 16:51

avnd in vedera ca testoasa se va ingropa in pamantul pe care il voi pune, nu risc sa o trezesc? deobicei frunzele uscate fosnesc si broscuta are simtul auzului foarte dezvoltat. vasul cu apa ce dimensiune sa aiba? ma gandeam sa ii pun unul mai adanc pentru a putea alege sa hiberneze pe uscat (ingropata in pamant) sau in apa(in recipientul acela) si ii voi face o rampa pentru a avea acces in ambele locuri cat mai usor. * sau as putea sa ingrop reipientul in pamant si sa maresc cantitatea acestuia pe care o voi pune in cutie. :|
Care varianta ar fi mai buna:
-sa ingrop recipientul cu apa in pamant si astfel sa ii dau libertatea de a alege unde sa hiberneze?
-sa ii adaug recipientul cu apa deasupra solului si sa ii realizez o rampa de acces pentru a se hidrata?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 30 Aug 2011, 18:24

Oricum ai face e bine. Eu am ales varianta cu rampa. Pamant nu pun ca altfel nu mai pot scoate lada din pivnita la cat de grea va fi :D

Frunzele uscate, iarba uscata, fanul, sunt numai bune pentru ca pastreaza o temperatura relativ constanta si testoasa se poate ascunde usor sub ele. Carpele absorb din umezeala si pastreaza de asemenea temperatura constanta.

Nu iti fa griji ca se va trezi testoasa de la fosnet - cand hiberneaza doarme bine. Si chiar daca se trezeste, va adormi rapid la loc.

Coloana de apa din vas ar trebui sa fie numai de cativa cm. Eventual cat sa acopere testoasa. E suficient atat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 30 Aug 2011, 22:29

Cam complicat cu hibernarea pe uscat a acvaticelor...
Ciubarul de mortar cu coloana de apa de 20 cm, in beci sau pod care nu ingheata, e cea mai simpla si sigura metoda.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori