Urgent!!Probleme cu ochisorii!!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Urgent!!Probleme cu ochisorii!!

de BoBo si Vicky » 19 Aug 2011, 13:08

AJUTOOR!! O testoasa de-a mea are o inflamatie la ochisori..sunt unflati putin,abia ii poate deschide si cred ca are si putin puroi!!Ajutatima!!Nu stiu ce sa fac!!va rog muult pt ca nu vreau sa o pierd :cry: :cry: :cry:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2011, 01:58
Localitate: Galati

de Pandy » 19 Aug 2011, 13:17

Simptomul ochilor umflati este des intalnit la testoase si de obicei corelat cu pneumonia. Hranirea proasta si apa murdara pot la fel de bine sa provoase aceasta afectiune. Daca testoasa dumneavoastra este mult prea inceata in miscari, nu mananca sau prezinta orice alt simptom insotit de cel al ochilor umflati, mergeti de urgenta la medicul veterinar. In acest caz se pare ca testoasa dumneavoastra poate avea probleme serioase de sanatate si ar avea nevoie de antibiotice.

Deficienta vitaminei A poate fi alta cauza din numeroasele existente ce pot provoca umflarea ochilor. Inmuierea ochilor cu o solutie salina, ser fiziologic, sau a unei solutii speciale de ochi cumparate din petshop de 2 ori pe zi timp de 15 minunte fiecare sedinta de tratament, intr-un vas separat va face ca testoasa dumneavoastra sa se simta mult mai bine. Aceasta metoda va fi eficienta daca veti incepe tratamentul imediat ce ati remarcat problema. Puteti de asemenea sa adaugati o cantitate mica de vitamine in mancare, in special vitamina A, o data la doua zile.
In egala masura se poate folosi vitamina A uleioasa pentru tamponarea ochilor inflamati dupa acelasi procedeu ca si in cazul folosirii solutiilor anterioare.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de BoBo si Vicky » 19 Aug 2011, 17:58

Multumesc mult Pandy.Dar ce nu prea am inteles:Vitamina A de cate ori pe zi sau pe saptamana pot sa dau broscuta??pt ca am citit pe alte topicuri ca trebuie la cel putin 3 saptamani...si apropo..nu cred ca e nevoie sa o duc la un veterinar pt ca nu e foarte grav..se comporta perfect normal numai ca sta cu ochii inchisi in apa si putin afara la inceput
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2011, 01:58
Localitate: Galati

de ane » 19 Aug 2011, 18:34

daca cumva cunosti vreun veterinar care ,,stie ce face'' ar fi, totusi bine sa o duci.:? in privinta Vitaminei A nu ma pronunt, nu stiu decat ca e bine sa aplici Vitamina A solutie orala 2-3 picaturi pe carapace si intinsa uniform, decat o data pe luna, pentru o carapace frumoasa si sanatoasa. dar pana la urma sa astepti si parerea altora mai experimentati ( dupa parerea mea Pandy, Sheppard si diego :thumbsup: ) pentru ca eu deocamdata nu am o testoasa. :cry:
Ultima oară modificat de ane pe 19 Aug 2011, 21:28, modificat 1 dată în total.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de BoBo si Vicky » 19 Aug 2011, 18:52

nu cred ca e nevoie de veterinar...un ochi a inceput sa il deschida si sa se orienteze cu el...dar celalalt e mai umflat putin...poate sa manance cat de cat:D..e mai bine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2011, 01:58
Localitate: Galati

de ane » 19 Aug 2011, 21:29

ar ajuta si niste poze! :mrgreen:
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Michael » 19 Aug 2011, 22:38

Nu ca nu e bine,trebuie sa o duci,singura nu se vindeca.Eu i-am dat vitamina A pe ochi si pe carapace,odata la 3 4 zile.Si si-a revenit.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Mai 2011, 19:19


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron