O nelamurire

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

O nelamurire

de testoasa98 » 06 Aug 2011, 22:27

Deci tot navigand pe forum am dat peste niste articole cu lampe uv ..am zis ca merg si eu la petsop si imi iau ,,ok ajung intreb personalu daca nu au aceste lampi uv dar se pare ca nu aveau ..oricum povestea se repeta la un alt pet shop dar tot colindand pe acolo am vazut ca in terariumul serpilor,iguanelor si al micilor testoase erau niste neoane .despre care am citit mai tarziu ca emita foarte bine lumina solara ...eu am neon in camera...aseara pe cand stateam in pat am vazut ca broscuta mea se ,,bronzeaza,,adica naa isi scoatea capul foarta tare afara din carapace si piciorusele si le ridica..mentionez ca testoasa o am de peste un an si nu iam luat lamap deoarce nu stiam de lampa cu uv sau neonul ,,dupa mine e acelasi lucruu ...va rog lamuritima
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Iul 2011, 19:57

de Sheppard » 06 Aug 2011, 22:53

Deci exista doua categorii de becuri sau neoane (dupa preferinte si lampile avute la dispozitie pentru a instala becul/neonul) care emit raze ultra-violete (UV):

1. Becuri care au un spectru majoritar din raze UV - sunt becuri utilizate in scopuri medicale si pentru dezinfectie; expunerea prelungita (mai mult de cateva minute pe zi) poate duce la leziuni genetice ale celulelor si cancere.

2. Becuri cu spectru care cuprinde si razele UV, pe langa spectrul vizibil si infra-rosu (IR). Un exemplu de astfel de becuri sunt cele folosite in terariile, acvariile si acvaterariile reptilelor si a altor animale. Cele pentru reptile, spre exemplu, emit raze UV-A si UV-B (UV-C sunt nocive si sunt folosite pentru dezinfectie). Razele UV sunt emise si de soare si sunt importante pentru sintetizarea Vitaminii D3 care intervine in metabolismul fosfo-calcic al organismului. Prin urmare, aceste becuri cu emitere de UV imita lumina solara, in cazul in care plantele si/sau animalele sunt tinute in casa si nu au acces la lumina solara directa (razele UV sunt blocate de catre sticla-din geamuri spre exemplu, deci faptul ca sta in geam animalul/planta nu ajuta prea mult).

Deci, pentru testoasele tinute in casa, aceste becuri/neoane cu emitere de UV sunt obligatorii. Testoasele pot avea astfel o digestie normala si o sa creasca normal.
La fel si pentru plantele acvatice-vor creste mai bine si sanatos cu un bec UV.

Exista tot felul de modele de diferite puteri, forme si marimi. Pentru testoase, este necesar un bec Reptiglo 5.0 de 26W (sau acelasi tip de neon). Il poti gasi aici:
[url]http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Bec-Hagen-Exo-Terra-Repti-Glo-5.0-{47}-26-W[/url]
Depinde de tine acuma ce sistem de iluminare ai si ce preferi: bec sau neon.

Pe langa acest bec, poti pune unul normal de 60-100W pentru incalzit (testoasele sunt reptile cu sange rece si au nevoie de termoreglare; deci au nevoie si de o sursa de caldura, precum si de umbra/racoare pentru a-si regla optim temperatura corpului si a indeplini functii esentiale vietii, cum ar fi absorbtia de nutrimente-digestie). Sau mai exista niste becuri speciale care emit in spectru IR (infra-rosu), deci genereaza caldura.

Sper ca am explicat suficient de bine. Daca mai ai intrebari despre acest subiect poti posta aici. De asemenea citeste si aici despre becuri/iluminare: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de testoasa98 » 07 Aug 2011, 12:33

ms
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Iul 2011, 19:57

de konter » 08 Aug 2011, 16:07

este esential becu de noapte sau poate trai si fara el?
konter
 

de Sheppard » 08 Aug 2011, 16:58

E mai mult pentru placerea si comoditatea ta de a vedea ce face testoasa noaptea. Becul de noapte e esential doar la animalele nocturne; nu e cazul testoaselor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron