Hibernarea testoaselor de apa in captivitate

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Hibernarea testoaselor de apa in captivitate

de gabimga1298 » 26 Iul 2011, 20:33

Am si eu o intrebare in legatura cu testoasele de apa . Am citit pe net despre hibernarea acestora si spunea ca ele hiberneaza pe fundul apelor . Am si eu un iaz cu o adancime de 1m , lungimea 4,5m si latimea de 3m . Sa spunem ca este iarna si apa a inghetat in iaz de vreo 5 cm si broasca testoasa se afla in hibernare , daca ea sta pe fundul iazului cum poate sa iasa afara sa respire daca iazul este deasupra inghetat ? sau nu mai respire deloc ? Astept raspunsurile voastre , va rog !
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de Sheppard » 26 Iul 2011, 23:32

Testoasele au niste papile specializate pe limba care extrag oxigenul din apa; asa reusesc sa stea cu orele (sau zilele cand hiberneaza) sub apa. In timpul hibernarii, metabolismul lor se reduce la minim, scazand si mai mult consumul de oxigen. Totusi, o data la 2 saptamani, in medie, testoasa trebuie sa iasa la suprafata sa ia o gura de aer.

Prin urmare, daca testoasa hiberneaza in lac, trebuie sa existe zone unde sa fie sparta gheata, unde sa poata respira. Fie se realizeaza cu un incalzitor pentru iazuri, care nu permite apei sa inghete in jur, fie se sparge manual.

Faptul ca testoasele de apa hiberneaza pe fundul lacului este general spus si vag. Ele pot hiberna si ingropate in pamant, sub radacini. Pe fundul apelor, se ingroapa sub un strat de 10-20cm de mâl, care le tine cald. Daca planuiesti sa le lasi sa hiberneze in lac (nu e chiar recomandat in captivitate), trebuie sa existe un strat de mal suficient de gros.

Ideal este ca testoasele sa hiberneze undeva in casa unde sa fie o temperatura constanta de 5-10 grade (daca e sub 0 grade testoasele mor prin inghet). Se pot baga in camere mai racoroase, pivnite, poduri, in functie de conditii. Ale mele hiberneaza intr-o cutie mare de plastic cu un strat de frunze, carpe, pamant si un vas cu apa cu rampa de acces din care sa se poata hidrata - vezi si aici: http://www.testoase.com/topic2478.html.

Va aparea in curand si textul la sectiunea "Hibernare" pe site. Mai sunt oricum topicuri pe tema hibernare pe forum.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de gabimga1298 » 27 Iul 2011, 10:18

Mersi mult pentru raspuns Sheppard , asa am sa fac , le voi pune sa hiberneze intr-o cutie de palstic asa cum ai zis tu.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de Sheppard » 27 Iul 2011, 14:28

Ce specie sunt? Nu toate speciile hiberneaza.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de gabimga1298 » 29 Iul 2011, 13:00

Buna Sheppard . Testoasa este un Emys Orbicularis . L-am gasit pe drum . Stiu ca este o specie protejata de lege . Are in jur de 11 cm . te-am intrebat de hibernare pentru ca m-am gandit sa il tin anul acesta la mine , dupa care sa ii gasesc un loc unde sa il eliberez . Mananca foarte bine si este vioi . Apropo de eliberare , eu stau in Arad si as vrea sa te intreb daca il pot elibera in Raul Mures sau poate ca nu . nu stiu , astept un sfat . oricum vreau sa il mai tin si in acest an sa se faca un pic mai mare.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de Sheppard » 29 Iul 2011, 13:51

Pai cel mai bine este sa iti recomande Tibor un loc adecvat pe langa tine. El e expertul in domeniu. Nu te astepta sa vezi schimbari majore intr-un an. Nu cred ca o sa creasca mai mult de cativa mm.

Daca l-ai gasit pe un drum in apropierea unei ape, se poate sa provina de acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tibor.sos » 30 Iul 2011, 09:42

de ce ne gandim deja la hibernare cand sunt inca 2 luni jumate pana la hibernare? mai ales ca e vorba de o testoasa protejata de lege? raspuns: Balta de la Lipova (sub cetate). cat mai repede cu atat are testoasa sanse mai mari sa intre in stare buna in hibernare... naturala!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de ane » 30 Iul 2011, 10:26

care este adancimea medie unde poate hiberna testoasa in apa:?:
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 30 Iul 2011, 10:44

Cam minim un metru adancime, ca sa nu inghete complet si sa se pastreze pe fund o temperatura de 4 grade. Oricum, trebuie un strat de mal de vreo 20cm in care sa se ingroape.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 30 Iul 2011, 10:51

dar daca le pun sa hiberneze in beci in doua cutii puse una intr-alta si intre ele pusa spuma de mare. in cutia care are gura de acces libera o patura si paie cu un vas de apa este corect:?:
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 30 Iul 2011, 18:56

Daca in pivnita este pastrata o temperatura constanta de 5-10 grade e ok locul. Repet intrebarea dintr-un alt topic: carui scop serveste a doua cutie si la ce e buna "spuma de mare" (si ce e spuma de mare)?

Ca substrat, mai bune sunt frunze uscate, fan, iarba uscata, pamant, carpe; paiele sunt dure si se pot intepa testoasele in ele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 30 Iul 2011, 20:19

spuma de mare este polistiren expandat. multumesc pentru sfaturi! sper sa reusesc sa gasesc o testoasa! :|
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de gabimga1298 » 19 Oct 2011, 18:53

Mi-am pus si eu testoasa de apa la hibernat intr-un vas de plastic , acolo am pus niste frunze si cateva carpe ai-am pus si o cutie de conserve in care am pus apa . Intrebarea este aceasta : testoasa va gasi acea cutie cu apa si este buna pentru ea ? Precizez ca testoasa este una cu tample rosii . Am pus-o in beci unde iarna nu ingheata si este o temperatura de aprox 3 grade.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de Sheppard » 19 Oct 2011, 19:05

Cel mai bine ar fi sa o lasi doar in apa cu o coloana de apa care sa o acopere cam cu 1-2cm peste carapace. Nu prea e buna conserva cu apa, plus ca se poate zgaria in ea.

Ai numai mare grija la temperatura! Sa tii un termometru in apa (termometru cu alcool, ca daca cel de mercur se sparge e jale) si in pivnita, sa masori cel putin de 2 ori pe zi temperatura: sa nu scada sub zero grade si de preferat sa nu treaca peste 10 grade Celsius. Cat de mare e testoasa? Juvenilii se lasa cam 6-10 saptamani la hibernat, iar exemplarele mature maxim 5 luni de zile.

Pe parcursul hibernarii sa o verifici tot la cateva zile, cel putin, daca reactioneaza la atingere si sa te uiti in fiecare zi daca arata bine. In rest, sa fie cat mai liniste si intuneric in jur.

Ai mai putea sa o si cantaresti tot la o cateva saptamani-o luna sa vezi cat a slabit (trebuie un cantar de bucatarie cu precizie la gram). Daca slabeste prea mult (cateva procente din greutatea ei/luna) trebuie scoasa din hibernare. Testoasele de uscat slabesc aprox. 1% din greutate/luna de hibernare. La cele acvatice nu stiu care e regula, dar daca slabeste prea mult deodata nu e bine.

Nu e prea mult de facut in rest - o lasi in pace si va fi bine. Dupa cum spuneam, e mai bine sa stea numai in apa; oricum, din experienta personala, am vazut ca Trachemys prefera sa hiberneze in apa, chiar daca are la dispozitie frunze si/sau pamant, carpe etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de gabimga1298 » 20 Oct 2011, 17:19

tin sa precizez faptul ca testoasa este una matura . cam cat timp rezista o testoasa de apa fara sa se hidrateze in timpul hibernarii?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori