Ia si voteaza! :D

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broscuta ta hiberneaza ?

Da
6
8%
Nu
50
68%
Nu stiu
17
23%
 
Voturi totale : 73

Ia si voteaza! :D

de diego » 08 Noi 2006, 00:25

Ma gandeam sa fac un prim sondaj printre membrii forumului, am si eu o curiozitate ... daca va lasati sau nu testoasele la hibernat :D
Ultima oară modificat de diego pe 08 Noi 2006, 10:20, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de ant » 08 Noi 2006, 10:08

Trebuia si raspunsul nu stiu. Ma aflu in aceasta situatie. Am un mic Hermann si ar fi prima iarna pe care o petrece in casa. L-am extras in vara din gura unui caine si de atunci imparte acelasi apartament cu mine. Am observat ca nu e foarte activ de felul lui, asa ca sunt curios daca va hiberna sau nu (inclin sa cred ca nu pentru ca temperatura in casa nu cred ca va scadea sub 18-20 grade)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de diego » 08 Noi 2006, 10:20

optiune adaugata :)
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Mojave » 09 Noi 2006, 21:48

Eu personal, nu. Nu am convingerea ca pot sa-i asigur exact conditiile necesare si prefer sa nu risc degeaba.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de Florin » 20 Noi 2006, 08:59

Nici eu nu imi voi lasa testoasa sa hiberneze, pentru ca nu-i pot asigura toate conditiile.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de toto_alex2rap4ever » 29 Ian 2007, 23:11

este foarte greu sa menti o broscuta in hibernare...si totusi nici nu prea ma pricep la asta chiar dak am citit cum s face...nu ma risc....dar un lucru e sigur....broscutele mele sunt foarte jucause si nu se opresc niciodata...decat noaptea cand dorm...in rest sunt ffffff active...:P
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de broschi » 03 Apr 2007, 09:46

:cry: :cry: :cry: Nu :cry: :cry: :cry:
Din pacate nu pot mentine aceasta stare si nu risc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

de TerraTestosuMeu » 28 Iul 2009, 20:44

am o emys orbicularis...da..stiu ca nu are ce cauta la mine, dar acum, s-a obisnuit cu mofturile si nu-l pot lasa,,,am facut un experiment si vad ca nu prea da roade...deci gata cu "lasa-l intr-un lac pe terra!"
asa...nu il las nici eu pe terra al meu sa hiberneze pt ca nu-i pot mentine temperatura constanta.
TerraTestosuMeu
 

Re: Ia si voteaza! :D

de Ailime » 29 Iul 2009, 11:08

Broscoiul meu nu hiberneaza, doar doarme (cum am mai spus candva pe forum, cu mine in pat, nu tot timpul, dar vara mai des) ptr. ca daca hiberna nu se trezea mai multe zile, asa el seara doarme sub pernuta lui iar dimineata cand rasare soarele se trezeste (se urca in capul meu).....ceea ce ma face sa cred ca doarme ca omul, oricum temperatura nu il lasa sa hiberneze sunt vreo 27-29 C........il am din decembrie si deja a crescut frumos si e foarte happy :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2008, 13:18

de juicyjay » 30 Iul 2009, 18:57

TerraTestosuMeu scrie:am o emys orbicularis...da..stiu ca nu are ce cauta la mine, dar acum, s-a obisnuit cu mofturile si nu-l pot lasa,,,am facut un experiment si vad ca nu prea da roade...deci gata cu "lasa-l intr-un lac pe terra!"
asa...nu il las nici eu pe terra al meu sa hiberneze pt ca nu-i pot mentine temperatura constanta.


la fel ca tine nici eu nu il pot lasa pe Michael sa hiberneze.
Mare fan Garcea!:D
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iul 2009, 09:15
Localitate: Moinesti

de Sheppard » 26 Feb 2011, 15:57

Eu imi las pe cat posibil broscutele sa hiberneze. Detin testoase emy orbicularis si cu tample rosii.

Peste iarna stau intr-o cutie mare cu frunze uscate si un vas cu apa in pivnita unde e temperatura constanta (10-5 grade). De cativa ani buni fac asta si functioneaza excelent.
Le schimb apa cam la 7 zile si le pot verifica starea foarte usor.

Doar o testoasa cu tample rosii si 3 pui eclozati acum 2 ani de emy orbicularis stau peste iarna in casa la temperaturi de 18-22 grade (sunt prea mici ca se las cu celelalte testoase mari). Dar am observat ca si ele nu mananca nimic din noiembrie pana prin februarie-martie si sunt foarte putin active.

Din cate am citit eu este recomandabil sa hiberneze testoasa (fiind un fenomen natural la ele) minim 2 saptamani pe an. In caz contrar ar exista riscul sa se slabeasca sistemul imun si organismul lor in general.

Pentru testoasele care stau in casa, am scazut temperatura apei (am setat incalzitorul numai pe 16-18 grade) si le-am pus cutiile in care stau langa geamuri unde e mai racoare, pentru cateva saptamani. Astfel au intrat intr-o stare de letargie, nu neaparat hibernare, dar semi-hibernare cred. Oricum mai bine decat sa nu hiberneze deloc si sa le dau peste cap ciclul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron