Surpriza pt ele

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Surpriza pt ele

de sunshine » 11 Iul 2011, 11:09

In 14 broscutele mele Yasemin(Yaso) si Savas fac 1 luna ce surpriza le-as putea pregati?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12

de GaOace » 11 Iul 2011, 11:33

Un acvariu imens, cu tot ce trebuie. Nu le scoate la plimbare decat daca vrei sa vezi cat de bine stau cu nervii sau cat de usor le poti rani. Altceva nu imi trece prin minte acum.
Sa-ti traiasca!!!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de Logi » 11 Iul 2011, 13:08

O lamba UV sau o insula mai smechere :>
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de Sheppard » 11 Iul 2011, 13:47

Plante acvatice sau plante pe insula (cum ar fi ferigile sau muschi). Uite ce le poti da aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=0; le poti pune in apa si
Elodea densa, Eichhornia crassipes, Azolla caroliniana, Elodea Canadensis .

In privinta plantelor - s-ar putea achizitiona si online cateva specii:
http://www.crapi-japonezi.ro/plante-iaz ... pirus.html
http://aquariumprest.ro/tomatocart/index.php?cPath=56
http://www.acvatik.ro/index.php?route=p ... =20&page=2 - site-ul asta are cea mai variata oferta din ce am vazut pana acuma; am observat ca plantele tip iarba, dese, cu frunze mai inguste, rezista cel mai bine.
Ultima oară modificat de Sheppard pe 11 Iul 2011, 16:43, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de sunshine » 11 Iul 2011, 14:07

Nu vreau sa iau ceva de pe net de la magazin ci pur si simplu sa fac ceva sau sa caut pe afara etc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12

de Sheppard » 11 Iul 2011, 14:11

Pai cauta muschi sau ferigi in padure.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de GaOace » 11 Iul 2011, 14:37

Testoasele sunt reptile. Nu cred ca in programul lor au "bucurie" sau "joaca".
Se simt cel mai bine cand sunt lasate in pace.
Aniversarea este pentru bucuria ta. Exceptand hrana, nu cred ca poti face ceva special pentru ele doar pentru o zi.

Daca vrei sa bagi ceva nou in acvariul/terariumul lor, este bine sa te documentezi foarte bine inainte. Sunt destule topicuri pe forumul acesta in care este detaliata foarte bine problema.

In plus, nu ai specificat ce fel de tetsoase sunt.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de sunshine » 14 Iul 2011, 10:56

Te inseli amarnic =)))))))))))))))))))))))))))))))))))
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12

de Pandy » 14 Iul 2011, 13:11

Nu se inseala.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 14 Iul 2011, 14:38

Sunshine pe bune; devine plictisitor deja. Ia o carte despre reptile, schimba postul pe National Geographic si Discovery, studiaza atent posturile de pe site-ul asta si ai sa constati ce fel de comportament total diferit fata de alte animale au reptilele (deci si testoasele). Noi iti spunem in urma unei vaste experiente cu diferite reptile, acumulata de-a lungul anilor. Nu vorbim aiurea si nici nu ne dam cu parerea in necunostinta de cauza.

Pe scurt: reptilele nu pot fi niciodata domesticite. Sunt dominate de instinct, dovada fiind si creierul primitiv. Nu pot fi dresate. Atasamentul pe care iti da impresia, spre exemplu testoasele, ca l-ar avea fata de tine, se datoreaza unui reflex elementar conditionat: vad cine vine cu mancarea si te asociaza cu mancare de fiecare data cand te vad - ala e interesul lor pentru tine. Reptilele sunt pradatori; chiar si cele ierbivore sunt excelente in a-si procura hrana si a supravietui in conditii extreme. Reptilele nu se compara cu nici un alt animal. Te rog intelege ca nu sunt pufoase, nu se dadacesc, nu se alinta; e irelevant pentru ele, ba mai mult le stresezi. Lasate in pace intr-un mediu cat mai asemanator cu cel natural se simt cel mai bine.

Intelege macar atat si ia aminte ca nu le vrem raul testoaselor tale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de sunshine » 15 Iul 2011, 08:38

Lasa-ma ca stiu ce fac cu testoasele mele
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12

de Sheppard » 15 Iul 2011, 14:33

Pai ba asta e problema CA NU STII!!!! Nu ai nici un argument pentru ceea ce zici si zero experienta cu testoase (daca le ai de o luna nu inseamna ca esti expert). Esti fixat pe o idee pe care nu o poti sustine pentru ca e o prostie. Iti zic cel putin 4 persoane cu experienta ca nu e bine ce faci si tu tot cu a ta. Scuza-ma ca iti spun dar esti ignorant. Intelege ca o testoasa este o testoasa. Nu ai testoase care se comporta ca si cainii. Iti spun sincer ca imi pare rau pentru ele. Merita un stapan mai bun. Nu iti pasa de bunastarea lor, numai de a ta.
Ar fi bine sa nu iei chestiile astea ca pe insulte, pentru ca nu sunt, ci ca lectii de morala si sfaturi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de GaOace » 15 Iul 2011, 16:14

Pana la urma ce "surpriza" le-ai facut? La cata indignare ai reusit sa starnesti pana acum e foarte posibil sa ne "surprinzi" si pe noi :)

Eu de exemplu sper sa ii fac "cadou" testoasei noastre cand implineste patru luni (de la achizitionare si probabil 6-7 luni de la nastere, dat fiind ca stau in crescatorie pana se absoarbe saculetul amiotic) o sursa decenta de UV. Cand va face un an (tot de la achizitionare) am sa ii fac cadou un acvariu cu 100 de litri de apa pt balacit sau un iaz (asta daca va avea mai mult de 14 cm)...

Da-le mancare(ceva care sa le placa, gen peste proaspat) pana nu mai pot intr-o zi si vezi cat de "prietenoase" mai sunt pana digera...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori