Probleme cu testoasa?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Probleme cu testoasa?

de GaOace » 30 Mai 2011, 12:54

Salut!
Am cumparat (pt copil) in urma cu vreo luna un pui de testoasa, trachemys scripta scripta (am cautat un pic pe net pana sa ma prind de diferentele dintre ea si troosti). Momentan am mutat-o din bolul ala care se gaseste in toate pet-shop-urile intr-un acvariu de vre-o 50 de litri cu aproape tot ce-i trebuie, mai putin lampa pt UVB.
Problemele cu "broscuta":
1.Inca din prima saptamana a inceput sa-si schimbe culoarea si sa se piarda desenul de pe carapace. Momentan verde mai are foarte foarte putin pe carapace, iar pe membre si cap a fost inlocuit in totalitate de negru. Carapacea acum are niste pete destul de mari, simetrice, negre, iar tenta generala este una maronie (de la galben/ocru pana la maromiu roscat...). Spatiile de crestere (?) dintre placile carapacei, adica dovada ca are si avut de gand sa creasca, sunt colorate, sper momentan, cu negru. E normal sa se transforme intr-un timp atat de scurt o testoasa juvenila? Sau e posibil sa aiba de fapt o varsta mai mare decat m-am asteptat si sa fi ramas mica datorita unei hraniri din pet-shop? Pe plastron inca se poate distinge unde a fost sacul amiotic...
2. La un moment dat am inlocuit insula (podul) din bolul testoasei cu un bolovan care parea sa provina dintr-un rau. La scurt vreme dupa au inceput sa se formeze o pelicula albicioasa deasupra apei, probabil parameci. Am renuntat definitiv la piatra si am "sterilizat" bolul, iar "paramecii" au disparut.
Insa pe pielea testoasei au aparut un fel de mucozitati... Nu stiu cum sa le descriu mai bine... Lasa impresia ca ar naparli. Eu am incercat de cateva ori pana acum sa o curat cu niste comprese sterile de la farmacie, clatite bine inainte sa ma asigur ca nu au/raman substante cu potential daunator pt testoasa, dar problema nu a disparut definitiv. Am incercat sa o si usuc cu "forta" ca nu prea am vazut-o sa stea prea mult pe uscat, tinand-o fara apa o ora sau doua, in zilele in care am avut mai mult timp liber. [In acvariu, daca nu e prea mare agitatie in camera iese din apa pana se usuca complet] Cu toate astea problema nu a disparut definitiv. Este posibil sa fie vorba despre o micoza? In zilele in care nu o curatam se chinuia sa scape de secretiile de pe codita. In copilarie am avut testoase de apa europene, dar nu au avut asemenea probleme si nici nu imi amintesc sa fi naparlit vreodata.
Daca aveti vreo idee despre ce poate fi vorba, in ambele cazuri, va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. Va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 30 Mai 2011, 14:49

Cel mai bine este sa ne pui niste poze de inalta rezolutie sa vedem exact despre ce este vorba. La punctul 2 se poate sa fie naparlire - e oarecum perioada. Dar, dupa cum spuneam, ne trebuie poze.

Uite aici un ghid cum sa pui poze pe forum: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=3.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de GaOace » 30 Mai 2011, 15:19

Multumesc. Nu stiu daca voi reusi, caci aparatul meu de fotografiat nu a reusit sa scoata un hi-ress in firea lui pana acum... Am sa incerc totusi in seara asta s-o fotografiez. Sper totusi sa fie naparlire, ca a luat cam 6-7mm in 3-4 saptamani.
Legat de prima intrebare: Este posibil sa fie vorba de melanism? Era cea mai inchisa la culoare din magazin, dar si cea mai zapacita/vioaie... Stiu ca masculii au mai mari sanse sa se inchida la culoare, dar la cat de mica e testoasa ... Sau dupa saltul de crestere se reface cat de cat desenul?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 30 Mai 2011, 17:04

Asteptam poze
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de GaOace » 31 Mai 2011, 08:39

Am incercat sa fac niste poze, dar nu a iesit mare lucru... In plus am facut greseala sa o hranesc cand am ajuns acasa si era comutata pe "salbaticiune" asa ca a stat cat a putut de ascunsa.
Prima poza este cu carapacea. Petele negre de care ziceam ieri sunt mai atenuate decat zilele trecute.
Adoua si a treia poza sunt cu pielea. Am pus niste sageti catre locurile in care se mai pot vedea "mucozitatile"
1:
Imagine
2:
Imagine
3:
Imagine
Pielea i-am curatat-o duminica si nu se mai vedea atat de bine problema...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 31 Mai 2011, 09:21

Totul e in regula...
O dai cu ceva pe carapace?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de GaOace » 31 Mai 2011, 09:51

Multumesc frumos!!!
Nu o dau cu nimic, o sterg din cand in cand daca mi se pare ca se depun alge, sau vad ca nu a iesit la "uscat" cateva zile la rand. Daca reusesc sa o scot la soare (pusa in bolul de plastic cu fereastra deschisa cand bate soarele) o scutesc de sters pt cateva zile. Ea arata mai rau de atat dar de cand am mutat-o in acvariu i-am dat si niste vitamine.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de GaOace » 02 Iun 2011, 09:43

M-am hotarat sa revin caci aseara am observat cum evolueaza lucrurile. Era infometata (desi mancase cu cateva ore inainte) si a fost putin mai cooperanta decat data trecuta.
Pozele 1 si 2 sunt cu o "depunere", pe care nu o vazusem initial, pe ventuzele incalzitorului. De doua zile am marit temperatura la 28° si poate de asta a crescut chestia aia acolo...
Pozele 3, 4 si 5 sunt cu pielea testoasei, necuratata vreo doua zile.
1:
Imagine
2:
Imagine
3:
Imagine
4:
Imagine
5:
Imagine
Sigur nu s-a pricopsit cu un parazit? Ea se comporta absolut normal, dar nici nu am prea mult timp s-o urmaresc in cursul zliei...
Multumiri anticipate!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de GaOace » 04 Iul 2011, 10:52

M-am lamurit in cele din urma ce "PROBLEME" avea testoasa noastra si am hotarat sa le descriu aici sperand ca pot fi folositoare cuiva...
1- "problema" petelor inchise la culoare/negre... Am vazut ca apar atunci cand ii creste carapacea, pret de cateva zile. Dupa ce dispar, desenul de pe carapace este completat!
2-"problema" ciupercii... chiar era vorba de o ciuperca care se hranea cu tesutul mort si cu alte resturi organice din apa. Ciuperca a disparut in clipa in care s-a echilibrat d.p.d.v. biologic apa din acvariu. In urma consultarii forumului, am pus un bec incandescent determinand-o astfel sa stea cateva ore pe zi la "bronzat" (inainte nu era suficient de cald ca stea prea mult pe uscat) lucru care a grabit naparlirea.
Multumesc colegilor de forum pentru sfaturi!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori