"Acvariu" Plastic

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

"Acvariu" Plastic

de OsDeRos » 16 Mai 2011, 12:12

pentru cei ce vor sa isi tina testoasele afara pe balcon la soare, sau curtea nu le permite un iaz si acvariul de sticla iese din discutie datorita greutatii si riscul de spargere... aveti aici cateva poze ce am gasit prin bricostore:
ImagineImagine

ImagineImagine


ImagineImagine

ImagineImagineImagine


In Carrefour:
Imagine
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Logi » 16 Mai 2011, 13:36

Sau poti improviza foarte usor cu ceva ce ai acasa..ca si pe balcon iti dai seama ca nu o s-o ti acum cu zilele la rand, evident noaptea o bagi inapoi in casa ca se lasa racoare.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de Sheppard » 16 Mai 2011, 14:47

Cutiile ar trebui sa aiba minim 1m in lungime parerea mea, ca sa poata fi amenajate corespunzator cu platforma, incalzitor si alte accesorii. Problema este, ca nu se prea gasesc cutii mari. Acuma depinde si de dimensiunea testoaselor.

Oricum prefer recipiente de genul acesta: sunt ieftine, rezistente, spatioase, usor de curatat si mobilizat.

Eu am luat cutii pentru rozatoare pe care le-am umplut cu apa si se simt numai bine testoasele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de OsDeRos » 16 Mai 2011, 14:55

ce m`ar bate gandu sa fac, sa iau un cos de gunoi de plastic, cum sunt cele de la ghene, si taiat pe lungime ptr lungime mare, dar ar trebuii sa gasesc o modalitate de fixare a capacului fara scurgeri
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de adriana21 » 16 Mai 2011, 15:07

Am gasit si eu ceva asemanator in real Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de gabimga1298 » 31 Iul 2011, 17:06

salut OsDeRos! legat de idea ta cu cosul de gunoi din plastic , ai putea fixa capacul cu SILICON IMPERMEABIL , poate lipi si sticla - este folosit adesea la confectionarea unui acvariu , ne lasand apa sa treaca prin el . este foarte rezistent .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de OsDeRos » 31 Iul 2011, 21:37

da, este.. dar nu stiu cum sa "leg" capacul de restul cosului, caci presiunea apei va fii foarte mare cand e 3 sferturi plin, si nici sticla nu e ca sa faca "priza" cum trebuie
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de gabimga1298 » 01 Aug 2011, 11:19

poti renunta la capacul lui "original " si sa iti improvizezi altul dintr-o bucata de plastic care sa o tai exact dupa forma locului unde vrei sa o pui . iar dupa ce ai prins-o cu silicon poti sa o dai de jur imprejur cu putina banda izolatoare . eu cel putin am incredere in silicon si sigur nu se va desprinde din cauza presiunii apei , mai ales ca dupa ce l-ai lipit mai dai si cu banda izolatoare . banda fiind doar pentru a nu se desprinde capacul din cauza presiunii . dar cred ca si fara banda siliconul ar tine . stiu asta din experienta proprie pentru ca si eu mi-am facut un acvariu de sticla de 40 l tot cu silicon si nu a patit nimic . iar sticla nu era asa de groasa , doar de 4mm . eu in locul tau as incerca , oricum fa cum crezi si mult noroc daca te vei apuca de el . va fi destul de spatios pentru broasca , avand in vedere faptul ca are in jur de 1 m lungime . bafta si mult noroc ! :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de konter » 01 Aug 2011, 17:41

buna! sunt nou in forum si am o intrebare.exista specia testoasa de california?
:?: si am luat o broasca de la magazin si vanzatorul mi-a spus ca e aligator!
Am cautat poze pe internet cu broaste testoase aligator dar am gasit numai adulti si broasca mea e pui si nu am cum sa-mi dau seama dace e intradevar aligator.ma puteti ajuta cu o poza?
konter
 

Buna

de Coddytzza » 01 Aug 2011, 19:26

Vezi ca facem oftiopic dar iti zic ma dane o poza cu testoasa ta si iti zicem.... ce e ;)
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron