Paraziti in acvariu

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Paraziti in acvariu

de poxilina » 14 Mai 2011, 08:25

In acvariul in care cresc guppy (pt a-i hrani testoaselor) am observat niste organisme mici, cam de 1 cm, prinse pe frunzele plantelor.
Sunt albe, formate dintr-o tulpina subtire, si la capat au un fel de tentacule.
Ce ar putea fi? Nu am cumparat pesti/plante noi in ultima luna, si pana acum cateva zile nu le-am observat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Sep 2010, 16:22

de Sheppard » 14 Mai 2011, 09:46

Sunt acestia cumva: http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... CB8Q9QEwAg

Trebuie o poza sa ne dam seama exact. Poate sunt pui de melci.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de poxilina » 14 Mai 2011, 10:28

Cam asa, doar ca tulpina este dreapta si prinsa de frunze. O sa fac poze peste cateva ore.
Am si melci in acvariu, si puii nu arata asa.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Sep 2010, 16:22

de takawachinchila » 15 Mai 2011, 22:54

sunt hidre.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 16 Mai 2011, 14:55

Cred ca are dreptate takawachinchila. Uite aici un topic pe alt forum despre cum sa scapi de ele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/7313.page
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de poxilina » 16 Mai 2011, 18:43

Nu stiu sigur cum sa fac poze, dar cred ca sunt hidre. Am pus pestii in alt acvariu deocamdata. Dar daca cresc temperatura apei la 45 de grade nu va dauna plantelor?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Sep 2010, 16:22

de Sheppard » 17 Mai 2011, 16:18

Cam da. Eventual sa scoti plantele si sa ridici temperatura pentru a indeparta hidrele de pe sticla acvariului. Si pentru plante, sa tratezi apa in care stau cu substantele indicate pe forumul acela. Poate mai stie altcineva alte solutii. Eventual poti intreba si la un pet-shop mai profesional cum sa scapi de ele ca sigur stiu si iti dau niste substante sa le pui in apa.

Eu vorbesc acuma numai din ce am mai gasit pe forumuri. Nu am avut niciodata problema aceasta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lilicavlase » 07 Iun 2011, 13:28

Sa nu radeti de mine daca pun o intrebare aiurea, dar aceste hidre de care vorbiti sunt de fapt niste paraziti care dauneaza broscutelor? si cum apar ele?
Rochii casual online doar pentru tine
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2011, 11:02

de Sheppard » 07 Iun 2011, 14:47

Apar in urma introducerii in mediu a unor plante noi, alimente, alte animale etc pe care s-au dezvoltat in prealabil (deci prin purtatori introdusi in acvariu).

Din cate am citit eu, sunt destul de inofensive si dauneaza doar pestilor tineri. Dar totusi nu m-as risca la broscutele tinere. Asupra testoaselor mature nu cred ca au vreun efect. Mai degraba ar fi o pacoste in ceea ce priveste aspectul si curatenia acvariului.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 08 Iun 2011, 11:25

@Poxilina,

Nu e nici o problema, e chiar un animal fascinant hidra!
Nu cred ca puii de guppy sunt in pericol, am vazut colonii uriase de hidre in compartimentele unor filtre, unde nu intra nici un fel de puiet, si totusi erau infloritoare. Nu am experimentat, dar cred totusi ca un pui de guppy este prea mare, ca la mai orice vivipar- poate puii foarte mici de ovipari sa fie vizati, si nu orice specie. Cred ca sunt destule organisme mici, greu vizibile, care constituie hrana lor. Oricum, bestia nu alearga dupa pui :lol: , deci e inutil sa-ti faci griji din cauza prezentei ei. Poate sa fie ea consumata de vreun juvenil mai curios!

Cat despre testoase... sunt doar niste vecini interesanti, si atat. Ar trebui sa aiba 50 cm si sa fie groase cat mana, ca sa te ingrijorezi :lol: !

Hidrele au proliferat ca un consumator al excesului de hrana din bazin.
Nu trebuie sa intreprinzi nici o actiune, nimic special. Mai ales ceva periculos, chimic sau termic :!: E dificil sa le mentii, de fapt. In scurt timp, vor regresa odata cu curatarea acvariului, mai ales daca ai plante, filtrare buna si faci si schimburi de apa, si sa nu oferi hrana in exces.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de poxilina » 08 Iun 2011, 19:49

Intr-adevar, au disparut prgresiv, fara sa fac nimic special. Acum o saptamana mai aveam cateva, acum nu mai sunt deloc, cred.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Sep 2010, 16:22


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron