Eu si broscuta mea

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de adrian » 11 Iun 2007, 09:29

Fotografia este atasata cateva posturi mai sus (dar e facuta in perioada in care nu era nimic inverzit)
Alge? Ce alge? Ca n-am asa ceva :shock: Si alge pe carapacea testoasei?
Explicati-mi mai pe intelesul meu pls :P
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 06 Feb 2007, 11:46
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 11 Iun 2007, 21:16

"ALGELE
Exista doua categorii de alge: cele "bune" si cele "rele" (pentru plante si estetica). Algele bune sunt prezente in cantitati mici si indica o buna calitate a apei si sunt tinute sub control foarte usor fie de pesti consumatori de alge, fie prin curatare manuala. Algele rele sunt fie un indicator al unei proaste calitati a apei, fie sunt specii care napadesc acvariul si trebuie literalmente starpite. Trebuie mentionat ca folosirea chimicalelor pentru indepartarea algelor nu este o solutie buna, deoarece afecteaza si plantele.
TIPURI DE ALGE
Algele rosii (Rhodophycee) apar destul de rar in acvariu.
Algele brune (Pheophycee). In acvariu ele sunt in general reprezentate de diatomice. Se dezvolta de obicei sub forma unui strat foarte subtire pe elementele de decor sau pe geamurile bazinului. Indica de obicei lipsa luminii sau exces de silicati. Cresterea cantitatii de lumina le face de obicei sa dispara.
Algele verzi (Chlorophycee). In cantitati mici sunt un semn bun (mai ales in mediu bazic). Daca se inmultesc in exces insa, devin si ele problematice. Exista doua feluri de alge verzi:
- alge verzi filamentoase (care sunt cele mai frecvente). Pot ajunge la cativa centimetri lungime, insa se inmultesc foarte repede, daca le permit conditiile din acvariu.
- apele verzi reprezinta de fapt proliferarea masiva a algelor microscopice, determinata de iluminarea in exces sau de un plus de elemente nutritive.
Algele albastre (Cyanophycee) se dezvolta si ele datorita iluminarii excesive. Sunt microscopice si pot avea si culoarea verde-albastruie sau chiar bruna. Ele sufoca si ucid plantele. "

Text cules de pe net... cu parere de rau nu imi amintesc sursa.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de adrian » 16 Iul 2007, 11:53

Ce ma fac cu ele ca au inceput sa muste?Nu prea le-am scos din acvariu in ultimele 2 luni si acum daca le scot musca.Si muscatura este destul de puternica:)
S-au salbaticit? :?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 06 Feb 2007, 11:46
Localitate: Bucuresti

acvariu

de octtavyan » 11 Mar 2008, 14:58

pentru "adrian" te rog spune-mi si mie de unde exact ai luat acvariul, insula incalzitorul, adica cam tot arata f bine si as dori si eu la fel :D

Multumesc pentru informatii - info@wiseguy.ro
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Ian 2008, 13:59
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron