HIBERNARE!!!!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

HIBERNARE!!!!

de ralucta » 12 Dec 2010, 16:13

Buna tuturor! am o mare problema..am tot fost plecata si am neglijat putin broscutele mele..am o curte unde tin 2 broscute de apa(una europeana si una de florida) si 1 de uscat(dobrogeana).Anul trecut cea de florida era prea mica si am tinut`o in casa si in vara aceasta i`am dat drumul afara la joaca:) s`a acomodat perfect..dar acum a venit iarna,dupa cum se vede, si nu stiu ce sa fac cu ea...oricum n`am mai vazut`o de ceva timp si cu siguranta este ori pe fundul apei...ori nu stiu..vroiam sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac pt ca am ingrijit`o tare mult si este f mare si frumoasa si nu as vrea sa pateasca ceva in iarna asta.Ce sa fac?sa scot apa din iaz si sa o bag in casa?si dak bag in casa in ce sa o pun?pt ca pt un acvariul pe care il am, deja e mult prea mare.Cea europeana a rezistat iernii trecute nu stiu unde disparuse tot cam in perioada asta...si primavara am vazut`o la soare..si cu siguranta se va descurca si iarna asta...dar pt cea de florida imi fac f mari probleme!Cea de uscat deja a intrat in hibernare...o am tot de anul acesta din vara..si am vazut ca nu si`a sapat groapa sau ceva...s`a bagat printre niste frunze..am mai pus eu niste paie peste ea...dar totusi nu cred ca ar fi bine sa stea afara.Am un beci si ma gandeam sa o pun intr`o cutie in beci tot la fel cu paie.Va rog mult veniti cu niste indicatii cat mai urgent...ca deja este fffff frig afara!!!ms
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 05 Mai 2009, 19:58

de tibor.sos » 12 Dec 2010, 17:54

e mai bine sa iti cauti testoasa de Florida. mai bine fara astfel de incercari de hibernare. il pui in beci, in apa cu temperaturi de 4-5 grade. la fel du testoasa de uscat in beci unde temperatura sa nu scada sub 4-5 grade. unde ti-e capul sa crezi ca va fi ok intr-o capita de fan??? sper ca macar esti de undeva din sud. va suferi degeraturi la suprafata pamantului.

de ce iti trebuie tie testoasa daca nu stii nimic despre ele? oricum nu prea te intereseaza ca vezi nici nu stii unde a hibernit cea de apa! mai bine da-le drumul primavara pe cele autohtone, unde le-ai gasit, si ai grija macar de cea exotica. ma gandesc ca nu stii nimic nici despre statutul de protectie a celor autohtone. din pacate se pare ca detinerea testoaselor autohtone devine un fenomen tot mai raspandit...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de ralucta » 12 Dec 2010, 18:16

tibor.sos scrie:e mai bine sa iti cauti testoasa de Florida. mai bine fara astfel de incercari de hibernare. il pui in beci, in apa cu temperaturi de 4-5 grade. la fel du testoasa de uscat in beci unde temperatura sa nu scada sub 4-5 grade. unde ti-e capul sa crezi ca va fi ok intr-o capita de fan??? sper ca macar esti de undeva din sud. va suferi degeraturi la suprafata pamantului.

de ce iti trebuie tie testoasa daca nu stii nimic despre ele? oricum nu prea te intereseaza ca vezi nici nu stii unde a hibernit cea de apa! mai bine da-le drumul primavara pe cele autohtone, unde le-ai gasit, si ai grija macar de cea exotica. ma gandesc ca nu stii nimic nici despre statutul de protectie a celor autohtone. din pacate se pare ca detinerea testoaselor autohtone devine un fenomen tot mai raspandit...


Mda.. ce pot sa zic...am cerut niste sfaturi nu sa fiu trasa la raspundere.pe cele autohtone le`am salvat daca pot sa zic asa..cea de apa era la cineva la curte intr`un bol vai d capul ei cu o rana pe spate...si cea de pamant mi`a adus`o cineva intr`o galeata ca o gasise nu stiu unde pe marginea drumului si stia ca mai aveam broscute.imi plac f mult animalele si nu am nici un interes sa le chinui din contra...toata vara au avut parte de toate bunatatile,ma refer la mancare,soare...etc.M`am gandit sa le dau drumul dar deja m`am atasat d ele si ar fi pustie curtea.ma uitasem la niste poze pe net si am vazut ca sunt si altii care au pus broasca terestra intre niste paie..m`am uitat la ea acum si e bagata jumatate sub pamant,doar de la jumatate spre coada a ramas afara..asa ca am acoperit`o mai bine si am pus o cutie de plastic peste ea.m`am gandit ca e aiurea sa o scot d sub pamant cum se bagase.Referitor la cea de apa nu stiam unde e pentru ca a disparut brusc.m`am gandit ca poate e pe fundul bazinului...nu am cum sa o caut in toata curtea.Si dak o iau pe cea de florida in beci...o pun in apa si atat?nu prea am experienta cu ele intradevar dar tocmai d`aia cer ajutorul celor cu experienta ca sa le fie bine...ca dak le vroiam raul nu mai pierdeam timpul pe aici.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 05 Mai 2009, 19:58

de tibor.sos » 12 Dec 2010, 19:09

ti-am dat sfaturile, urmeaza-le!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de vic » 12 Dec 2010, 22:42

Ralucta, ti-am dat PM :!:

Cat de adanc este iazul cu testoasa de apa? Nu cred ca ar fi probleme acum, daca ai macar 50 cm. Oricum, la primul dezghet serios, procedeaza cum ti s-a spus- nu acvariu, ci incinta la cateva grade, 5-10, in recipient cu apa de 10-20 cm inaltime.

La margine de Bucuresti au fost -9*C... La ora 12 nici macar bruma de pe firele de iarba nu se toipise, cu tot soarele . Nu stiu cate paie ai pus tu peste cutia cu testoasa, dar ar fi sinistru sa fi fost atinsa de ger...
Oricum ar fi, nu duce acum testoasa in casa, la temperaturi mari- ori beciul, camin de hidrofor etc.; acopera IMEDIAT cu polistiren, fan/paie, paturi si folii toata cosmelia, fara a dezveli pe cea existenta.

Nu face insa nici o operatie care implica trecerea testoasei prin temperaturi negative :!: Mai bine acopera serios si asteapta o zi cu cateva grade peste zero (5-10), si doar atunci sa umbli, eventual, daca e inca vizibila carapacea.

Pe langa ger, exista pericolul rozatoarelor care-ti pot devora testoasa!! Eu mi-am dezgropat testoasa acum cateva zile si am pus-o la frigider exact din motivul asta; si aici e destul de dificil de setat termostatul pentru o temperatura potrivita si stabila; mereu e cineva acasa sa observe temperatura la fiecare trecere pe langa frigider (termometru cu sonda, IN-OUT, cu memorarea min/max).

Cu testoasele de apa e mult mai usor- cati nu au una americana in casa? dar cu cele de uscat e incomparabil mai greu. Numai asigurarea unei diete corecte este o sarcina destul de dificila, nu mai zic de hibernare si alte probleme... Nu-ti pot spune cate emotii si griji am, fiindca sunt constient de fragilitatea lor- chit ca vin din zone aspre si aparent sarace, nu inseamna ca le va merge mult mai bine in captivitate, ba dimpotriva.

Nu neglija PM-ul meu, orice animal din specia asta e foarte important: cresc extrem de greu si captivitatea le ucide de cele mai multe ori. In tara asta, oamenii care stiu sa creasca o testoasa incap toti intr-un microbuz... restul pot doar povesti ca au avut si ca... s-a dus- si acestia sunt multi.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de ralucta » 13 Dec 2010, 00:11

vic scrie:Ralucta, ti-am dat PM :!:

Cat de adanc este iazul cu testoasa de apa? Nu cred ca ar fi probleme acum, daca ai macar 50 cm. Oricum, la primul dezghet serios, procedeaza cum ti s-a spus- nu acvariu, ci incinta la cateva grade, 5-10, in recipient cu apa de 10-20 cm inaltime.

La margine de Bucuresti au fost -9*C... La ora 12 nici macar bruma de pe firele de iarba nu se toipise, cu tot soarele . Nu stiu cate paie ai pus tu peste cutia cu testoasa, dar ar fi sinistru sa fi fost atinsa de ger...
Oricum ar fi, nu duce acum testoasa in casa, la temperaturi mari- ori beciul, camin de hidrofor etc.; acopera IMEDIAT cu polistiren, fan/paie, paturi si folii toata cosmelia, fara a dezveli pe cea existenta.

Nu face insa nici o operatie care implica trecerea testoasei prin temperaturi negative :!: Mai bine acopera serios si asteapta o zi cu cateva grade peste zero (5-10), si doar atunci sa umbli, eventual, daca e inca vizibila carapacea.

Pe langa ger, exista pericolul rozatoarelor care-ti pot devora testoasa!! Eu mi-am dezgropat testoasa acum cateva zile si am pus-o la frigider exact din motivul asta; si aici e destul de dificil de setat termostatul pentru o temperatura potrivita si stabila; mereu e cineva acasa sa observe temperatura la fiecare trecere pe langa frigider (termometru cu sonda, IN-OUT, cu memorarea min/max).

Cu testoasele de apa e mult mai usor- cati nu au una americana in casa? dar cu cele de uscat e incomparabil mai greu. Numai asigurarea unei diete corecte este o sarcina destul de dificila, nu mai zic de hibernare si alte probleme... Nu-ti pot spune cate emotii si griji am, fiindca sunt constient de fragilitatea lor- chit ca vin din zone aspre si aparent sarace, nu inseamna ca le va merge mult mai bine in captivitate, ba dimpotriva.

Nu neglija PM-ul meu, orice animal din specia asta e foarte important: cresc extrem de greu si captivitatea le ucide de cele mai multe ori. In tara asta, oamenii care stiu sa creasca o testoasa incap toti intr-un microbuz... restul pot doar povesti ca au avut si ca... s-a dus- si acestia sunt multi.


merci mult de tot...cred ca pana la urma o sa o dezgrop d acolo si o pun in beci.Eu sunt din constanta..aici ink nu au fost temperaturile crunte dar -2,-3 tot a fost.iazul are 60 de cm...azi avea ditamai pojghitza de gheata...mi`e teama sa nu inghete pana la fund si ele sa ramana acolo.Am spart gheata si cea europeana era la suprafata...am luat`o cu intentia sa o bag in beci...dar se agita nu vroia sa stea in ce o pusesem...asa ca i`am dat drumu iar langa iaz sa faca ce vrea..si dupa cum ma asteptam a intrat iar in apa.sunt f ciudate,nu stiu nici eu exact ce trebuie sa le fac.pana la urma o sa o iau doar pe cea de florida..ca stiu ca ele sunt mult mai sensibile.Anul trecut am avut plina curtea de zapada...iazul la fel era inghetat..si totusi cea europeana a iesit primavara..ma gandesc ca se va descurca si anul acesta.orice idee e binevenita ;) astept
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 05 Mai 2009, 19:58

de tibor.sos » 13 Dec 2010, 08:40

asculta-ma, ia testoasa de uscat si du-o in beci. o tii in conditii necontrolate! poate ingheta, poate nu, dar nu merita o astfel de abordare! cea de apa se va descurca dar sa nu inghete apa total! si cel mai bine ar fi ca o parte din lac sa nu inghete niciodata! o luati intotdeauna cam personal toata critica, dar sa spui ca o testoasa este ciudata fiindca reactioneaza natural e cam mai mult decat amatoresc. ele hiberneaza mai ales in apa si niciodata in captivitate nu o sa se multumeasca cu "zona" de hibernare pe care noi dorim sa-i oferim, ea cauta ceva mai complex decat noi ii putem oferi...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de vic » 13 Dec 2010, 10:03

Buna, Ralucta!

Stiu ca te-ai atasat de ele, dar pentru cea de uscat trebuie neaparat sa faci efortul de vointa de a o elibera. E un adult, banuiesc, si daca ramane la tine, va fi un animal pierdut pentru specia lui, echivalent cu mort... Nu isi va putea aduce contributia la perpetuarea speciei sale... Faptul ca traieste nu mai inseamna nimic, decat pentru tine- ai o testoasa, dar sa nu uitam ca nu pamantul ne apartine- cu tot cu animale- ci noi lui.
Cresc enervant de greu si au nevoi speciale, si nu ai vrea sa o vezi ca se ofileste si o pierzi...
Am scris toate astea afland ca esti din Constanta- atunci, e clar ca de pe la margine provine, deci ai avantajul de a sti de unde a fost luata! Altfel, as fi insistat sa mi-o dai mie. Ai grija sa treaca bine peste iarna si, prin Martie-Aprilie, dupa ce se va trezi, sa-i faci o baita si s-o duci acolo unde stii ca mai sunt testoase. Eventual sa intrebi pe cel care ti-a adus-o pe unde a gasit-o. In plus, sa le spui si lor ca e animal protejat si ca nu trebuie nici macar deranjat, daramite luat.

Cea de apa e intr-adevar prea tare ca sa-ti faci griji.


Pasul 1: acopera foarte bine locul cu testoasa.
Pasul 2: cumpara-ti macar un termometru digital cu sonda si unul normal min/max si aranjeaza locul pentru ea in beci, verificand temperatura. Daca sare de 7 grade, e cam mult... si testoasa ar putea sa fie si deshidratata, si epuizata la sfarsitul hibernarii. Poate muri exact dupa trezire. Daca e prea cald, foloseste frigiderul- cu 4-5 grade.
Atentie la oscilatii; pe astea le verifici tot cu termometrul cu sonda, sa ai pe frigider, la vedere, unitatea.
Dupa ce ai pregatit ori beciul, ori frigiderul, asteapta zile mai calde si atunci faci...
Pasul 3: tranzitia . Nu in casa, la cald, ci la 4-8 grade, cureti testoasa de pamant- galeata cu apa rece-gheata (tot 4-8 grade) si periuta de dinti; nu ca ar fi nevoie neaparat, dar ca sa-i observi, la controlul saptamanal/la 2 saptamani, nasul si cloaca: sa fie curate, uscate, fara scurgeri, sa nu fi urinat sau alte situatii anormale.
Ochii trebuie sa nu fie infundati in orbite.

E cam mult de spus acum, nu am timp, dar ramai pe aici si tinem legatura.

Sanatate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori