Am o problema mai delicata cu una din broscute!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de R@z43 » 23 Mar 2007, 18:17

Cred ca apa e prea rece, si nu o suporta, spre deosebire de cealalta. Poate e mai sensibila si s-a imbolnavit. :?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 62
Membru din: 21 Mar 2007, 19:01
Localitate: Tulcea

de Andreea si Laura » 31 Mar 2007, 00:23

Buna,am revenit sa iti transmit ca asteptam vesti despre broscutele tale....santem preocupati... :) ,asteptam !
2 fete...shugubetze...si o mititica...tzestoasa...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Ian 2007, 17:14
Localitate: Bucuresti-Giurgiului,P-ta Progresul

Lume Lume

de flushaddy » 31 Mar 2007, 00:34

Ultimele noutati in legatura cu broastele mele:

Martia am dus broscutele la un alt veterinar din centru care se parea priceput in broscute si care dupa o investigatie mai amanuntita a constatat ca cea molesita de fapt ea este intr-o stare de amorteala din cauza ca nu si-a revenit din raceala (s-a aplecat pe o parte timp de cateva zile da apoi i-a trecut). Astfel... i-am facut injectie cu antibiotice marti si miercuri (saraca de ea.. e asa de micutza) si acuma a inceput sa dea semne clare de ameliorare: nu mai sta pe piatra.. ii place in apa dar tot se agata de piatra. A inceput sa se scufunde putin cate putin in apa. este mai vioaie in apa si mai vioaie pe uscat:D Acuma sa vedem cand va decide intr-un final sa manance sanatos ca park a ciugulit o data sau de 2 ori....

Cea dea doua broscuta care mi se parea suspecta de cheaguri de sange acumulate pe buta ei... este perfect sanatoasa si vioaie, si gurmanda:D. ma bucur ca m-am inselat in privinta cheagurilor de sange.

Multumesc tuturor pentru sfaturile, sugestiile sau exemplele pe care mi le-au dat. Am invatat mult din aceste convorbiri si sper ca daca nu voi.. macar cei ce vor citi acest topic vor invata macar la fel de mult ca mine;)

Cu speranta ca va incepe sa manance broscuta mea bolnavioara va salutam si va multumim inca o data! :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Dec 2006, 21:46
Localitate: Brasov

de Andreea si Laura » 31 Mar 2007, 13:42

:P ...Ma bucur sa aud ca e spre bine si iti sugerez sa o ademenesti cu piept de pui crud si proaspat(desi se avertizeaza asupra pericolului de salmonela) sau copan din mancarea pe care va trebui sa o consumi tu la o masa(adik te sacrifici :lol: ,si te pregatesti sa iti prepari un copan de pui si, vei rupe cateva bucatele de carne nu mai mari de 3-4 mm pe care le strangi putin pe buricul degetului aratator, sa ramana lipite de buric sa nu se desprinda in apa, cu care [degegul cu carnita] vei pisca apa de cate ori e nevoie ca sa ii atragi atentia...aroma este aproape irezistibila si daca va papa 3-5 bucatele ar fi grozav pentru inceput...Totodata iti RECOMAND ficatel de pui crud si proaspat curatat de pielita tot asa de mici fiind bucatelele - are o aroma si mai puternica,chiar nu cred ca va rezista tentatiei - si stiu ca au un gust dezvoltat broscutele ,cred ca va simti imediat si va indrazni sa manance. :!: nu le pui in apa ,doar de pe deget ii dai sa manance,pisca apa langa ea si va simti gustul imediat...eu dupa doua bucatele n-am mai piscat apa si am bagat degetul in diverse locatii si iti marturisesc ca a venit la fix ,parca avea radar tot gustand din apa (deschisul gurii periodic ,e reptila). :lol: ...ca o curiozitate,eu am mancat si din carnea cruda si din ficatelul crud cu care am hranit broscuta,erau proaspete de o zi ,evident ca aveau avizul sanitar-veterinar ,stau la P-ta Progresul in Bucuresti ,si dupa cum ai observat -pentru ca iti scriu :lol: -nu m-am imbolnavit cu salmonela :lol: ,dar evident trebuie sa ai mare grija ,din carnea respectiva ii dai cel mult doua mese ,apoi va trebui sa mai manaci un copan :lol: ....Cam atat si succes ,mai asteptam vesti ...Cu bine ,3mil,Andreea si Laura :) :) :)
2 fete...shugubetze...si o mititica...tzestoasa...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Ian 2007, 17:14
Localitate: Bucuresti-Giurgiului,P-ta Progresul

Sal

de flushaddy » 08 Apr 2007, 10:36

Veste buna!
Amandoua broastele sunt bine sanatoase. Le-am dat ieri ficat de pui, mancau pe rupte. Nu credeam ca ficatul de pui e o asa delicatesa pentru ele:D Pur si simplu mancau de nici nu mai respirau la suprafata:D ! Azi niste carne de peste. Se bat pe mancare da nu se lovesc cu labele:D

Dupa vreo saptamana jumate de la cele 2 vaccinuri broscuta mea mai bolnavioara si-a revenit complet. Acuma ii place apa mult!:D

In speranta ca ne vom mai auzi, dar numa de bine va salut si va urez Paste Fericit!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Dec 2006, 21:46
Localitate: Brasov

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron