Asa le-am instalat pentru iarna

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Asa le-am instalat pentru iarna

de loire » 13 Oct 2010, 03:22

Le-am mutat in resedinta de iarna.
Inca mai sunt amenajeri de facut : vas cu apa mai multa si mai adanc,de pus fan si frunze de stejar.
Dupa cum se comporta cred ca le place locul.

multumesc tuturor celor care m-au ajutat (Diego,Vic, Cassys,Tibor.Sos,OsDeRos..)[/img]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 16 Sep 2010, 06:50

de Pandy » 13 Oct 2010, 06:47

Pozele nu apar :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de loire » 13 Oct 2010, 07:43

Da...sorry...cred ca nu m-am priceput.
Le-am trimis prin email la Diego si l-am rugat sa le posteze el.
Spe sa va placa cum le-am instalat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 16 Sep 2010, 06:50

de loire » 13 Oct 2010, 07:45

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 16 Sep 2010, 06:50

de takawachinchila » 13 Oct 2010, 14:14

Din cate stiu eu, Emys hiberneaza cel mai bine in natura...
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Logi » 13 Oct 2010, 14:50

Marfa amenajat locul, bv, ai facut treaba buna :)

Mhm, as avea o intrebare. Tocmai mi-am luat un incalzitor, temperatura apei este de 27 grade nu ? Eu stau la bloc, si e caldut oarecum. Daca de ex in camera sunt 15 grade, incalzitoru tot la 27 de grade il las ? Indiferent de temperatura din camera, el ramane la 27 grade ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de tibor.sos » 14 Oct 2010, 11:33

buna, ai aici doua exemplare frumoase, pacat de ele sa fie in captivitate. vad ca unul e mascul si cealalta femela... pacat de ele si pacat de progeniturile lor, care nu eclozeaza niciodata...

nu e bine sa pui frunze verzi ca substrat, ele mucegaiesc, fac conditii prielnice pentru boli ale pielii a testoaselor. se pune pamant mult, se poate amesteca cu vegetatie uscata, se pune fan, vegetatie uscata de asupra, testoasele trebuie sa se ingroape...

apropo, ele deobicei hiberneaza in apa, astea nu vor?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de loire » 14 Oct 2010, 13:50

buna, ai aici doua exemplare frumoase, pacat de ele sa fie in captivitate. vad ca unul e mascul si cealalta femela...
- Da asa este,o pereche.Sunt intr-adevar superbe.Ma bucur ca iti plac.
Stiu,ai dreptate cu captivitatea..S-a chinuit si Vic sa ma convinga cu eliberarea.Din pacate sunt aduse pentru nepotul meu.Toata familia le iubeste cu egoism.Eu eram gata sa le duc inapoi ..dar mi-au sarit in cap..:((.

pacat de ele si pacat de progeniturile lor, care nu eclozeaza niciodata...
- Poate...poate.
In primavara au avut 15 ousoare.Din pacate ,dl.Conf.Tudor mi-a zis sa le arunc ca nu-s fertile,ca nu am mascul.Eu am tot insistat ca am...Nu ca nu este ,ca-s foarte rari..In fine.
Data viitoare daca vor fi ousoare am sa stabilesc din timp ,cu cineva de pe site ,sa le preia ,sa scoata puisorii.
Poate avem noroc.

nu e bine sa pui frunze verzi ca substrat, ele mucegaiesc, fac conditii prielnice pentru boli ale pielii a testoaselor. se pune pamant mult, se poate amesteca cu vegetatie uscata, se pune fan, vegetatie uscata de asupra, testoasele trebuie sa se ingroape...
- Da , ai dreptate , stiu.
Eu am scris dar in pm. ca nu-s gata cu amenajarile.
Vreau sa aduc frunze uscate de stejar si fan.
Aduc in weekend,de la casa mea de vacanta ,zona nepoluata ,nu din parcurile din Bucuresti.
Pamant am pus doi saci de 50l.Mai pot pune daca crezi ca trebuie.
Cutia are L=150,l=90,I=50.
Frunzele le-am luat dintr-un pom din curte ,la repezeala ,nu am gasit altceva , repet in weekend aduc fan si frunze de stejar.

apropo, ele deobicei hiberneaza in apa, astea nu vor?
- Am fost chiar disperata,si,de aceea am confectianat cutia /casuta.
Initial le-am pus in niste vase cu apa ,asa cum ma invatase Vic.
Nu dormeam noaptea de grije,se vedea ca nu vor acolo.Aveam senzatia ca vor muri inecate...(Nu rade..)
Am gasit un articol in care scria ca este bine ,ca ,in captivitate sa le putem oferi conditii sa-si aleaga unde sa hiberneze ,caci unele vor in apa altele ingropate..de aceea am confectionat cutia.Asa am gandit eu ca este bine.
Acum ,in cutie tot pe pamant stau .S-au dus si in apa ,dar nu au ramas acolo.
De doua zile stau sub frunze.
Nici cu mancarea nu se omoara.In sezonul cald mi-era frica ca manca prea mult si se vor ingrasa ,cum citisem pe site...acum..pauza.

Si vasul de apa o sa-l schimb ,Vic spune sa aiba 15 cm.de apa ,inca nu am gasit ceva potrivit.Ce am este prea inalt si ar trebui taiat.

Daca mai ai alte idei cum sa le inbunatatesc "domiciliul" te rog sa-mi scrii.

Am citit tot ce ai scris ,am vazut minunatele poze pe care le-ai facut,m-am documentat si despre activitatea pe care o depui in domeniu .Sunt de-a dreptul impresionata.Felicitari!

Noi toata familia suntem niste MARI ,MARI iubitori de animale si natura .
Am intrat pe site sa invat cum sa le ingrijesc si am descoperit niste oameni absolut speciali si niste lucruri extrem de interesante despre care nu aveam habar.

Multumesc inca odata tuturor celor care m-au ajutat ,contez pe acest lucru si pe viitor.

Toate cele bune.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 16 Sep 2010, 06:50

de tibor.sos » 14 Oct 2010, 15:08

da, asa sunt unii iubitori de animale, iubesc cu egoism...

dupa poze sunt exemplare in varsta, de cand le detineti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de loire » 14 Oct 2010, 16:44

da, asa sunt unii iubitori de animale, iubesc cu egoism...

dupa poze sunt exemplare in varsta, de cand le detineti?
-Am intrebat de mai multe ori ,dar nu am primit raspuns.
Le-am masurat ,asa cum m-am priceput : baiatul are 10/14cm,fetita 14/18cm.O sa cumpar instrument de acela special pentru masurat(subler parca il cheama) Te rog sa ma inveti cum sa le masor corect.Ar trebui poate un desen/schita.Trebuiesc si cantarite?
Cam ce varsta crezi ca au?

Eu le am din primavara. Povestea lor este, cumva, descrisa la :incepator /"va rog invatati-ma cum sa ajut broscutele mele sa ierneze"
Deci.
Mi-au fost aduse intr-o duminica de inceput de primavara ,nu mai stiu exact data .Ginerele meu a fost la pescuit si a venit cu ele..
A venit pe doua roti spunand ca la una nu i-a putut recupera acul.
Am luat legatura cu dl.conf.Tudor.L-am prins pe mobil.Din pacate dumnealui era in drum spre aeroport si m-a indrumat care sotie ,
Doamna doctor Tudor nu a gasit niciun ac.
Mi-a explicat ca broscutele au o structura anatomica speciala si de foarte multe ori pot scapa singure de acele nenorocite de ace.
Am vrut sa le duc inapoi in lac de atunci.Acasa si la munte avand o "mini zoo' ..de care ma ocup singura..
Nu au vrut.Ca sa le tinem,sa le ingrijim,ca-s superbe si alte...
Mi-a fost teama ,nu avusesem niciodata si niciun pieten de-al meu.
Vecinul de curte are in acvariu una de Florida ,menajera la fel ,dar din acestea nimeni.
Am inceput sa caut pe net..
Le-am instalat un bazin in curte ...Libere...
Mancare nu au vrut decat peste :somon,salau ..De cateva ori pui si vita.
Le-am adunat rame si melci..
Asta au mancat.
Am cumparat tot ce se putea din pet shop ..nici gand sa admita.
Asa a trecut vara .
Sunt blande .Le place mangaiate,in special fetitei .Nu se retrag in carapace cand le iau in mana si nu se zbat.
Ti-am scris ca au facut ousoare .
Agitatie mare! L-am sunat imediat pe conferentiar.A spus sa le arunc ,ca nu-s fertile ca nu am mascul.Nu m-a crezut ca am.
Menajera era aici ,ea are broscuta de Florida si incubator ,le-a luat ea..
Sunt foarte curajoase.In curte am caini,dintre care un Saint Bernard,pisici.
M-am ingrozit cand am gasit fetita intre ei.
Dar,animalele mele sunt "destepte" si ,cand au fost aduse in curte broscutele ,primul lucru le-am dus la ei sa le miroasa .Sunt sigura ca le apara ,nici gand sa le faca rau.Dovada ,au trecut atatea luni.

Cam asta e povestea lor...trista..ca au fost prinse...
Acum am teama iernii.
Ma tot agit zilnic pe site sa vad ce mai pot face sa le fie pe cat posibil bine daca au ajuns la mine.

Ma mai inveti ce sa fac?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 16 Sep 2010, 06:50

de tibor.sos » 14 Oct 2010, 17:44

pacat, fiindca se stie si chiar de unde au fost capturate... si nici nu au fost de demult... se pot elibera chiar si acum, imediat isi gasesc locurile de hibernare preferate. daca iubiti testoasele puteti adopta o multime de testoase exotice abandonate, de ce sa fie ele capturate din natura? ele au ca scop propagarea speciei (vedeti, au si depus oua), dar nu le lasati, nu le dati sansa... trist...

masurarea la testoase apare pe fisa aici: http://trachemysadoption.webs.com/inventarieretestoase.htm

dupa un timp nu se poate spune cati an au, fiindca inelele de crestere dispar. par destul de batrane...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de vic » 19 Oct 2010, 19:29

Loire,
Inca te asteapta testoase americane cate vrei, daca nepotii vor testoase! Si mai colorate!
Inca nu e tarziu pentru eliberare :!:
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

Una din broscute s-a trezit .

de loire » 07 Mar 2011, 19:42

Toata iarna le-am urmarit.Mai exact m-am uitat in casuta lor,caci ele nu se vedeau,nici nu stiu in ce loc s-au ascuns.
Nu am cautat sa aflu sa nu le deranjez.
Am urmarit mereu temperatura din camera.
Marti ,2 martie surpriza!
Baietelul era in vasul cu apa.Parea destul de vioi.
Am fugit repede sa-i pun mancare.Nici gand sa se atinga de ea.
Am intrat in camera aceea de o mie de ori sa vad ce se intampla cu fetita.Niciun semn.
Bine-nteles m-am speriat ca ea nu se mai trezeste.
Pe la sapte seara ...s-a ascuns si el din nou.
A sta in apa ca 12 ore,acum iar e dispaut.
Puteti sa-mi spuneti ce-a fost asta?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 16 Sep 2010, 06:50

de diego » 07 Mar 2011, 20:35

Probabil ca s-a hidratat pe perioada cat a stat in vasul cu apa iar faptul ca s-a ascuns la loc inseamna ca inca nu e momentul sa iasa din hibernare.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Kirill » 08 Mar 2011, 00:33

Tibor , ai un PM de la mine, In legatura cu 2 emys
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator