Mancare

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Mancare

de Logi » 25 Sep 2010, 11:36

OK...deci pe langa mancarea normala pe care i-o dati testoasei => gammarus / alte chestii de la pet shop. Unii dintre voi le mai dati legume/fructe/carne. Aceasta mancare unde o puneti ? Aiurea prin apa ? Pe uscat..:-?? ? Au mancat din prima ? Vreau explicatii
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de diego » 25 Sep 2010, 12:00

Logi, depinde la ce specie de testoase faci referire
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Logi » 25 Sep 2010, 12:53

Specia generala de care avem mai toti : Florida.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de foamy » 25 Sep 2010, 18:21

Specia "de Florida" nu exista. In Florida sunt cateva specii de testoase, un numar mic in comparatie cu speciile existente in SUA. Din ce ai tu, intamplator, cea cu tample galbene - T s scripta chiar provine din Florida, dar subspecia ta de Graptemys nu provine din Florida.
Cea cu tample rosii la care toti se refera ca a fi de Florida - T s elegans, a fost introdusa in peninsula prin eliberarea exemplarelor tinute ca animale de companie - acelasi fenomen ca in toata lumea, dar nu sunt originare de acolo. Iar a treia subspecie de trachemys regasita prin pet-shop-uri - T s troosti - dupa cum ii spune si denumirea uzuala - "Cumberland Slider" provine din zona raului Cumberland, care este la vreo 2000km nord de Florida.
Si lista ar putea continua...

Ca idee, o lista cu speciile regasite in Florida:
http://www.empireoftheturtle.com/florida_turtle.htm
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 09 Iun 2010, 07:19

de Logi » 25 Sep 2010, 19:32

Bine foamy eu nu am vrut un ,,stiati ca..." eu am avut alta intrebare stii..?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de OsDeRos » 25 Sep 2010, 20:29

sprot.. peste cumparat din alimentara. pusa`n vasu de mancat... defapt la ale mele cam asta`i meniul: sport si cativa creveti (garamus daia mai mari)... in curnad o sa incerc cu niste Red Sherry care`s "comunitari" in acvaristica
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de foamy » 26 Sep 2010, 11:10

Ca sa iti raspund si la intrebare in afara de gammarus, shrimp si peste alb, eu le dau hamsii - sunt la PLUS cu 3,5 lei / punga de 500g - ale mele iau pestele sau carnea direct din mana, si le mai pun frunze de salata verde - asta pe apa, si se ocupa apoi de ea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 09 Iun 2010, 07:19

de Logi » 26 Sep 2010, 20:47

Da..am vrut sa pun ceva peste asa..facut bucatele....s-a dus la fund...cred ca e inca acolo
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de maria_eurynomos » 27 Sep 2010, 17:45

Sfatul meu e sa uiti de mancarea de la pet-shop; mare parte din ea e "junk food" - gustoasa, broastele o mananca cu pofta, dar din punct de vedere nutritiv nu le ofera mare lucru, pe langa calorii. Eventual granulele ar putea fi mai bune, daca sunt facute special pt. reptile, probabil ca au mare parte din substantele necesare si in proportii potrivite, dar nu bag mana-n foc pt. ele.
Gammarusul vandut in pet-shopuri, oricat de mult le-ar placea, nu contine decat partea externa a animalutelor... deci sunt crocante si... atat.
Inima de vita, liofilizata sau nu, are continut mare de purine, ca mai toate viscerele (sau organele interne) si daca le hranesti numai cu asta pot sa faca guta - acidul uric creste in sange si se depune in articulatii, care devin dureroase, ca la oameni. (Acidul uric rezulta din procesarea metabolica a purinelor. Pe scurt - multe purine... mult acid uric).

Daca vrei broaste fericite si sanatoase, trece-le pe regim de hrana proaspata (ideal ar fi vie, dar pt. cine sta in oras, mai ales la bloc, nu cred ca e prea usor).
Poti sa le oferi ca hrana de baza sprot (il cumperi congelat din supermarket, e si ieftin - la Kaufland e vreo 6 lei kilu). Ar fi bine sa nu se decongeleze pana il aduci acasa, dar cand le hranesti trebuie sa fie complet decongelat, pentru ca altfel pot avea probleme cu burtica (a se citi stomacul :) ); ca sa fii sigur ca e decongelat indoaie-l usor si se simte daca inca mai are gheata in interior. In functie de cat de mari sunt broscutele si cat e de mare pestele, il poti taia bucati, ca altfel se apuca sa-l sfasie si totul va fi o mare risipa si mizerie (se imbiba mai usor cu apa si dup-aia nu mai are gust bun). Poti sa nu le pui decat cateva bucati odata, astepti sa il manance, dupa care mai adaugi... sau le dai direct din mana.
Pestele mic e foarte bun pt. ca, mancat in intregime, le ofera broscutelor si viscere si muschi si oase - deci procentual, scad purinele fata de cum ar fi daca le-ai da numai viscere, iar din oase primesc calciu. Tot pt. calciu poti sa le pui in apa si un os de sepie (se vinde in pet-shopuri pt. papagali, eventual sa le eviti pe alea colorate, cu arome adaugate... ii scoti bucatica de metal si il arunci in acvariu). Functioneaza si ca divertisment, ale mele parca se joaca cu el :D .
Sprotul are si avantajul ca, fiind un peste mic, e papat rapid de aia mai mari si nu are timp sa adune metale grele, toxice (cum e in cazul macroului, de exemplu).

E totusi importanta varietatea - incearca diverse feluri de peste, nu zic sa cumperi somon sau pastrav special ca sa le dai broastelor, eventual cand prepari tu peste (de care-o fi) pentru tine, pui de-o parte cateva bucatele pentru ele. In rest, din orice carne mananci tu, le poti dai si lor cate putin, dar sa nu fie ceva gras, condimentat si sa nu fie mezeluri... Daca nu esti sigur ca e in regula carnea (bacterii, paraziti) poti sa le-o fierbi.
Alte surse de proteine bune ar mai fi ouale si branza - din oua iti recomand sa le dai albus fiert, pt. ca galbenusul e foarte sfaramicios si cum il ating se si dezintegreaza... Iar branza, de care-o fi, dar sa fie putin sau deloc sarata (daca tie iti place branza sarata poti taia cateva bucatele, le pui in apa o zi, doua si se desareaza). Broastele mele sunt innebunite si dupa albus, si dupa branza.
Adora si fructele de mare, cand iau pt. mine le pun si lor de-o parte.
Daca ai spatiu, timp si nervi poti sa cresti melci intr-un acvariu separat, dar sa nu te astepti sa le poti da prea mult odata... ca, no, melcii nu-s ca iepurii :mrgreen:. Sau, dupa o zi ploioasa, poti iesi la "vanatoare" de melci, eventual sa ai grija sa nu fie o zona poluata sau cu plante date cu pesticide... Eu recunosc ca am riscat, culegand din oras, dar cred ca a meritat, ca le-au placut tare mult!

Vegetale - nu stiu ce varsta au testoasele tale, oricum e bine sa incerci sa le dai, nu cred ca se pun ele pe halit numa vegetale daca nu le trebuie inca. Ale mele mananca cu pofta: salata verde, struguri albi (negri doar unele soiuri... au pretentii), cirese, capsuni dulci. Banana le plac extrem de mult, dar nu tre sa le dai prea multa, ca are continut crescut de potasiu, care, in exces, le poate face rau. (Iar ciresele, evident, fara samburi.)
Poti sa faci si tu incercari cu alte legume/fructe, atat timp cat le speli bine ca sa nu aiba pesticide...
Totusi, sa tii minte ca hrana lor de baza e reprezentata de proteine din carne, pestele fiind cel mai recomanadat.

Eu le dau mancare intr-un lighean pe care l-am cumparat special pt. asta. Avantaje: nu se murdaresete apa din acvariu si, foarte important, nu ajung sa se bata pt. mancare (nu le dau in acelasi timp)... Ba chiar am impresia ca aia care era mai bleaga si manca mai putin inainte, s-a cam ingrasat de cand le dau separat. Alta chestie faina e ca, daca nu mai asociaza acvariul cu mancarea, stau mai linistite... altfel, de fiecare data cand trece cineva pe langa acvariu, se apuca sa faca "dansul foamei" :D ... lacomele... Ca sa verifici daca nu sunt cumva slabe sau grase, uita-te la carnita din jurul gatului si a labutelor din fata... sa nu fie nici concava, nici umflata (in timp ce broasca sta relaxata).

Legat de locul in care pui mancarea - testoasele cu tample rosii nu pot manca pe uscat, doar in apa. Am citit undeva ca e fals ca nu ar avea saliva, dar nu pot manca pe uscat pt. ca au limba fixa. Daca tu ai alte specii de testoase nu stiu care-i treaba cu ele, dar daca sunt de apa nu cred ca pot manca pe uscat.
Broastele mele se reped tot timpul la orice chestie li se pare lor ca ar putea fi comestibila (uneori nu-mi scapa nici degetele)... Daca ale tale sunt mai sfioase si vrei sa le obisnuiesti cu alta mancare, infometeaza-le putin :D . Asa le-am convins si eu sa manance salata (cand erau mici nu le placea atat de mult).

In ce priveste sfaturile cu mancarea din pet-shopuri, sprotul, guta si cum verifici daca sunt slabe/grase - le stiu de la veterinari (eventual am facut adaugari cu ce-am mai citit pe net).
Mentionez si ca eu am 2 broaste cu tample rosii, deci toata experienta mea personala se refera la specia asta.
Cam asta e ce stiu eu despre papa pt. broaste, sper ca te va ajuta si sper ca vei avea rabdare sa citesti monstruozitatea asta de mesaj pe care-am scris-o... Eu una as fi fost fericita sa aflu chestiile astea mai devreme si sa nu fac experimente neintentionate pe broastele mele :lol: .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Sep 2010, 13:46
Localitate: Cluj-Napoca

de Logi » 27 Sep 2010, 18:42

maria...dar vad...ca stii ceva nu gluma....nush...cand o sa mai fac experimente cu hrana le pun in alt ceva....
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de BoBo si Vicky » 31 Ian 2011, 20:09

eu am aflat de curand ca e mai usor sa pun in alt vas cu apa broscutele si sa le pun mancare acolo....asa se murdareste mai putin apa...
P.S:eu le dau gammarus ,piept de pui la gratar si uneori salata...(mancarea o presar pe apa...ea pluteste sau se duce la fund iar cand broastele vor sa manance o cauta ....)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2011, 01:58
Localitate: Galati

de Pandy » 01 Feb 2011, 09:23

Piept de pui la gratar? Nu e indeajuns ca e piept de pui care e atos, dar mai e si la gratar ...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori