Terariu

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de Sheppard » 09 Mai 2011, 14:48

O sa postez poze la sfarsitul saptamanii. In weekend-ul anterior am mesterit la platforma. Deocamdata mai am de luat ceva substrat pentru plantele acvatice, sa adun niste pietre si o bucatica mica de gazon artificial ca sa o lipesc pe panta care duce pe platforma, sa nu aiba probleme testoasele cu iesitul din apa sau sa alunece.

@adriana21: eventual poti sa mai stai putin sa vezi cum am amenajat eu pentru inspiratie. Dar dupa aceea chiar ca nu mai ai nici o scuza. Nu uita ca odata cu testoasa ai preluat si o gramada de raspundere si ai facut un angajament fata de ea si tine. E important sa ii oferi conditii cat mai bune, mai ales ca ai un pui de Emys orbicularis.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 09 Mai 2011, 17:11

astept pozele dupa care ma apuc si eu de treaba .Am tot intrat pe net sa vad ceva modele de acvarii .imi este cam greu sa ma decid de care sa cumpar.ce mi-a placut mi se pare cam scump de la exo terra
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 09 Mai 2011, 21:37

Eventual poti duce modelul de la exo terra la cineva care face acvarii la comanda sa iti faca o copie si ar trebui sa iesi mult mai ieftin. Am vazut ca sar de 300-400ron terariile de la exo terra, deci nu se prea merita.

Pe ce am luat acuma in weekend am dat 450ron. Cutia a fost 330ron. Eu zic ca e mult prea scumpa pentru un plastic, dar macar stiu ca e rezistenta, mare. Daca gaseam ceva mai bun nu o mai luam, dar nu prea am avut alternative. Sper sa fie investitie pe termen lung; nu cred ca mai trebuie luat acuma altceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 10 Mai 2011, 13:46

acvariu de sticla nu e bun?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 10 Mai 2011, 15:58

Ba da. Pentru mine nu e bun, pentru ca eu mai mut testoasele de afara inauntru si iarna trebuie sa le tin obligatoriu in casa. Deci un acvariu de sticla ar fi cam fragil pentru mine - de aceea am preferat un recipient de plastic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 10 Mai 2011, 16:06

Cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba acvariul pt broscutza mea :D
?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 10 Mai 2011, 19:30

Personal nu stiu o dimensiune optima. Sunt mai experimentati pe forum in domeniul asta. Dar avand in vedere ca e pui, cu cat mai mare cu atat mai bine pentru ca o sa creasca foarte repede (puii mei de testoasa s-au dublat in marime intr-un an). Eu zic sa iei acvariul cat de mare iti permiti momentan ca sa fie si o investitie pe termen lung, sa nu fi nevoita in urmatoarele luni sa il schimbi. Ceva gen 100x50x50? Dupa cum spuneam, sigur vor veni membrii mai experimentati cu dimensiuni. Oricum e bine sa fie coloana de apa de vreo 15-20cm sa aiba loc si de scufundat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 10 Mai 2011, 19:44

ok , ms pt rasp . credeam ca si tu esti unul dintre cei experimentati :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 10 Mai 2011, 22:32

Am si eu ani buni de experienta in cresterea testoaselor, dar cum nu le-am tinut aproape niciodata in acvarii nu ma pricep aici. :D

De asemenea sunt incepator in domeniul filtrelor - sambata trecuta am achizitionat primul filtru. Astept sa fiu uimit de functia sa cand il pun in functiune in weekend.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 11 Mai 2011, 11:14

aproape niciodata in acvarii ? pai si iarna unde le-ai tinut ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 11 Mai 2011, 11:22

Tot in niste recipiente de plastic pe testoasele mici si testoasele mari intr-o cutie mare cu frunze si un recipient cu apa - uite aici poze: http://www.testoase.com/topic2478.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 11 Mai 2011, 14:00

aha...deci de aici inteleg ca filtrul nu este obligatoriu...nu? doar incalzitorul pe timp de iarna...sau????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 11 Mai 2011, 17:07

Incalzitorul e cam obligatoriu tot timpul, avand in vedere ca ai un pui care e sensibil. La testoase adulte nu e asa grav. Dar cel mai bine este sa ai unul. Oricum nu sunt scumpe. Cele mai mari si puternice pentru 1000l nu trec de 130ron. Recomand un incalzitor de le Eheim Jager. Mi s-a spus ca sunt rezistente si de tura lunga. Acuma am achizitionat unul de 300W pt 1000l si l-am pus in iaz sa mai incalzeasca apa. Sa vedem cat ma tine. Altele s-au spart dupa un an de folosinta intensa (de obicei cedau toamna cand se racea afara si mergea non-stop). Cele care le-am folosit in casa merg si dupa 3 ani fara probleme. Eventual poti lua si o protectie pentru ele sa nu se arda testoasa sau sa se sparga (costa maxim 9ron).

Filtru sincer nu am mai folosit pana acuma. Dar din cauza aceasta trebuia sa schimb apa cam o data la 3 zile pentru ca testoasele fac mizerie mare. Si cu cat schimbi apa mai rar cu atat mai bine (avand in vedere ca apa vine de la robinet si nu are tocmai compozitia apei dintr-un lac sau rau, nivelul de clor fiind mai ridicat). As recomanda un filtru, atat pt comoditatea de a nu trebui sa schimbi apa prea des, cat si pentru sanatatea testoasei.

Filtrele nu sunt nici ele foarte scumpe. Nu stiu ce capacitate ai vrea sa aiba acvariul tau. Daca e mai mare (spre exemplu 300l) e mai bun un filtru extern care e mai scump. Pentru capacitati mai mici, fac fata si filtrele interne.

Eu o sa am in recipientul testoaselor mai mici o capacitate de vreo 70-80l. Pentru asta, am luat un filtru destinat sa functioneze si la 180l pentru ca testoasele, repet, fac multa mizerie si un filtru pentru 70l nu ar face fata eficient. Filtrul este de la Resun si m-a costat 70ron luat dintr-un pet shop.

Eventual cauta accesorii de genul (filtru, incalzitor) pe internet pe site-uri de specialitate (cum ar fi http://shop.magicaquarium.ro/) si fa o comanda cu toate. Vei economisi cateva zeci de ron, pentru ca pe internet au de regula preturi mai mici decat in pet-shopuri (unde pe langa transport se mai pune si un adaus care variaza de la magazin la magazin). Produsele le livreaza prin curier rapid direct la tine acasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 11 Mai 2011, 17:13

Am inteles. Apa si eu o schimb tot cam la 3 zile ,doar ca eu ii pun apa de izvor statuta:).oricum cand cumpar acvariu mai mare am de gand sa cumpar filtru si incalzitor :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 11 Mai 2011, 17:33

Acuma daca nu ai incalzitor macar sa te asiguri ca temperatura apei nu scade sub 20 de grade.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori