Broscuta si insula

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broscuta si insula

de traceur_valy » 06 Sep 2010, 22:35

Salutare :D ,i-am construit o insulita broscutei si nu am vazuto niciodata iesind pe ea,doar atunci cand ii dau de mancare pun pe insulita sa o stimulez sa urce pe ea,dar ia mancarea in gura si fuge repede in apa,este speriata asa se simte in pericol,mentionez are becul aprins toata ziua (bec ergonomic nu UV dar este destul de aproape sa degaje caldura)> e prea mica sau de ce nu se urca?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Sep 2010, 00:16

de Pandy » 07 Sep 2010, 06:41

Pentru ca inca nu s-a invatat cu acea insulita. Va mai dura ceva timp, sau nu, depinde de fiecare testoasa. Faci bine ca ii pui mancarea pe insulita, asa se va invata. Faptul ca ia mancarea si revine in apa este pentru ca nu poate manca pe uscat
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Re: Broscuta si insula

de poope » 07 Sep 2010, 07:46

traceur_valy scrie:Salutare :D ,i-am construit o insulita broscutei si nu am vazuto niciodata iesind pe ea,doar atunci cand ii dau de mancare pun pe insulita sa o stimulez sa urce pe ea,dar ia mancarea in gura si fuge repede in apa,este speriata asa se simte in pericol,mentionez are becul aprins toata ziua (bec ergonomic nu UV dar este destul de aproape sa degaje caldura)> e prea mica sau de ce nu se urca?


eu zic sa pui un bec normal care sa emita caldura deoarece cel economic nu emite caldura sau emite foarte putina. ale mele le-am pus in acvariu nou si au urcat destul de repede pe insula dar era bec care emitea caldura si stau acolo destul de mult...
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de Jumpy & Rusty » 07 Sep 2010, 11:25

traceur_valy a scris:
Salutare Very Happy ,i-am construit o insulita broscutei si nu am vazuto niciodata iesind pe ea,doar atunci cand ii dau de mancare pun pe insulita sa o stimulez sa urce pe ea,dar ia mancarea in gura si fuge repede in apa,este speriata asa se simte in pericol,mentionez are becul aprins toata ziua (bec ergonomic nu UV dar este destul de aproape sa degaje caldura)> e prea mica sau de ce nu se urca?


Ale mele s-au suit de prima data pe insula,chestia ca le pui mancare pe insula e bine,Becul,eu zic sa pui unul normal.Nu se simte in pericol,doar ca nu cunoaste ''zona''.
Trachemys scripta elegans - JumPy (4 luni)
Trachemys scripta elegans - RusTy (4 luni)
Acvariu:50x40x30; Filtre: AC-9600 Resun Incalzitoare:100w,230V 50Hz T&Y TECHMIC Bec UVB 75W
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Aug 2010, 17:26
Localitate: Dambovita,uratul,jegos,Moreni

de traceur_valy » 11 Sep 2010, 22:56

wai sunt fericit :D astazi i-am schimbat becul cum ai zis,am pus unul normal (care se simte cum degaja caldura) si spre surprinderea mea broscuta a stat aproape toata ziua sus pe insulita :X:X:X:x si ii place ,cu toate ca la fiecare zgomot sare in apa k piatra:)) dar e la inceput totusi e prima data,:D multumesc tuturor pt sfaturi ,e mult mai ok dupa 1 saptamana si ceva cu ea park incepem sa ne imprietenim :D ,raman dator ms ceao
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Sep 2010, 00:16


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori