Nivelul de apa intr-un acvariu pentru broscutele de Florida

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Nivelul de apa intr-un acvariu pentru broscutele de Florida

de testosu_ninja » 02 Mar 2007, 13:13

Ce nivel de apa stiti ca e bine sa fie de la fundul acvariului , pentru broscutele voastre de Florida ? Eu stiam (am citit pe un site extern care descria specia de Florida ) ca nivelul apei este in functie de varsta si marimea broastelor.
Spre exemplu la o marime de brosca de 5-7 cm , un nivel de apa 7-10 cm ar fi bun. Oare ma insel ?
Am vazut si pe ambalajul de la incalzitor ,nivelul la pesti mare , la broscute mic. Arata si pozitia de montaj in functie de nivelul apei.
Am mai vazut la prezentarea pozei cu filtrul construit de unul din moderatori (vezi postul ) , ca incalzitoarele erau orizontale in acvariu si chiar aproape de fund. Incalzitorul Aqua Clear folosit de mine nu imi permite aceasta pozitie , se recomanda una oblica fata de nivelul apei cu parghia de reglaj temperatura afara din apa. Daca nivelul ar fi mai sus decat am specificat as putea sa-l pun intr-o pozitie mai verticala ceea ce m-ar avantaja pe mine nu pe broscute , care am vazut ca se sprijina pe fund si pe pietre ca sa-si tina capul afara din apa mai mult timp.
Deci tinand cont de cele spuse de mine, ce parere aveti legat de nivelul recomandat al apei in acvariu pentru broscute de Florida ?
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de toto_alex2rap4ever » 02 Mar 2007, 14:11

o colana potrivita este de 15 cm....acuma depinde si de acvaiu si de dimensiunile testoaselor.....important e sa fie de 2 ori mai mare decat dimensiunea testoasei(ex: 6 cm testoasa - 12 cm coloana apa)...daca vrei sa fie mai mare e mai bine...bafta
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

Nivelul de apa intr-un acvariu pentru broscutele de Florida

de testosu_ninja » 05 Mar 2007, 10:24

toto_alex2rap4ever scrie:.....important e sa fie de 2 ori mai mare decat dimensiunea testoasei(ex: 6 cm testoasa - 12 cm coloana apa)...daca vrei sa fie mai mare e mai bine...bafta


1.La ce dimensiune te referi pentru testoasa ? La lungimea carapacei ?
2.De unde ai luat informatia care mi-ai dat-o ?
3. Am vazut ca daca nu au de ce se sprijinii (plante , pietre sau insulite artificiale ) cu picioarele stau greu cu capul la suprafata in apa mai mare decat de doua ori lungimea carapacei.
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de toto_alex2rap4ever » 05 Mar 2007, 13:45

dap..poate nu am fost prea explicit....deci:6 cm lungimea carapacei;informatie este stiuta si o poti verifica si la un veterinar sau vanzator de la petshop bine informat... daca nu poate sa iasa la suprafata sa ia aer sau nu poate sa stea la suprafata..inseamna ca are deficiente ori la sistemul respirator o pleumonie...ori la sistemul locomotor rani interne sau fracturi sau alte cazuri particulare...mi se pare cu totul iesit din comun sa ii fie greu sa ajunga la suprafata ca sa respire daca e perfect sanatoasa.....acel sprijin de care zici tu este necesar pt asazisa portie de "bronzat" in care testoasa sta mai mult de 10 minute la suprafata.... :)
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 06 Mar 2007, 19:28

E ok, in general coloana de apa de 15cm, pentru testoasele tinere, dar si adulte.
Doar in cazul in care testoasele sufera de pneumonii sau boli ale sistemului nervos se pastreaza o coloana de apa cu 1cm mai mare decat inaltimea carapacei.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de testosu_ninja » 07 Mar 2007, 10:30

Monoceros scrie:E ok, in general coloana de apa de 15cm, pentru testoasele tinere, dar si adulte.
Doar in cazul in care testoasele sufera de pneumonii sau boli ale sistemului nervos se pastreaza o coloana de apa cu 1cm mai mare decat inaltimea carapacei.


Multumesc de informatie , totusi as vrea sa stiu sursa informatiei legat de aceasta inaltime.
Testoasele mele sunt sanatoase si se pot ridica sa stea la bronzat fara nici o problema insa pana la urma daca au pietre sau alte obiecte de care sa se ajute sa se stea fara efort suplimentar la suprafata pot sa le fac coloana si de 30 - 40 cm ( in functie de acvariu ) si de dotarile din el.
Totul e ,zic eu , sa nu stea prea mult prea aproape de sursa de lumina ultravioleta ce are si ea o distanta recomandata fata de animal.
Pare OK deci inaltimea coloanei data de dvs. la un acvariu normal de 40-50 cm inaltime. Citisem undeva ca acestei specii ii place sa inoate mai mult decat altor specii asemanatoare de asta ma intrebam ce nivel ar fi bun...
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de toto_alex2rap4ever » 07 Mar 2007, 19:27

asa cum ai spus distanta intre broscute si sursa de lumina nu trebuie sa fie mai mica de 30 cm...informatie care o gasesti si pe cutiile tuburilor de neon sau becuri cu uv....unele modele chiar iti recomanda o anumita distanta.. intr-adevar,poti sa ii pui coloana de apa si mai mare...dar sa te gandesti ca trebuie sa ai o distanta de vreo 10 cm daca nu chiar mai mult intre nivelul apei si latura de sus a acvariului...daca aceasta este mai mica..e posibil sa "zboare" broscuta din acvariu....o sursa sau o pagina de net unde iti afirma aceasta informatie nu cred ca exista...dar te poti ghida si tu dupa expozitiile de reptile unde iti arata un acvariu pt testoase perfect amenajat ....
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 08 Mar 2007, 00:38

Pe site-ul ATP scrie ca adancimea apei trebuie sa fie egala cu lungimea testoasei de 2,5 ori.
http://www.austinsturtlepage.com/Care/housing.htm

Daca nu ai cum sa ii oferi conditii ideale (spatiul nu iti permite), eu cred ca sunt ok cei 15 cm de apa.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator