Cum va jucati cu testoasele voastre?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Cum va jucati cu testoasele voastre?

de Dorelama » 12 Mar 2010, 11:18

As vrea sa stiu cam cat de des scoateti broscutele din acvariu si pentru cat timp. Va "jucati" in acest timp cu ele? Eu le scot saptamanal cand fac curatenie in acvariu si atunci le pun intr-un bol transparent, cu apa pana la jumatate (au loc sa inoate). Mi se pare ca sunt destul de stresate in acest timp. Nu stiu daca sa le las sa mearga pe parchet, bineinteles intr-un "tarc" improvizat?
Totty - Pseudemys Rubriventris
Lullu - Trachemys
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 11 Sep 2009, 12:37
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 12 Mar 2010, 11:40

eu le las pe jos... cea mica are o boala sa fuga imediat la intuneric sub canapea... dar broscoiu nu mai incape.. si incepe sa faca ture de sufragerie pana ii vine chefu sa se ascunda..
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de polar bear » 12 Mar 2010, 12:14

eu ma joc in multe moduri:
1. cu degetele(aratator si cel mare)ii apuc cu cate un deget de o labuta(si ea se tine bine)si o plimb pe apa prin acvariu.
2. cand aste patul nefacut si este zapaceala mare pun pe"muntii" cei mari si pufosi si o las sa escaladeze.
3. o tin la soare(sau oriunde altundeva),ii intind in spate picioarele posterioare(lasate pe degetele mele)si se relaxeaza uitanduse cu mine la televizor si nu-mi mai fac griji ca o pot pierde in vizor ca stiu ca sta nemiscate si oricum simnt daca se misca.
4. Cand este cald [(20-32 grade)dar doar cand este vara,acum este"iarna"]o las in gradina sa se joace si sa se catere pe plante.
5. O las prin camera,o las sa mearga,pana se intoarce inapoi in mana mea(da,se duce singura in palma)si asteapta sa o duc altundeva.
6. ii pun mancare la fundul acvariului in diferite locuri si o las sa caute ca disperata prin fiecare colt din acvaiu mancarea.

Asa ma joc eu cu broascuta mea.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

Joaca

de egabi70 » 12 Mar 2010, 16:28

Eu le scot zilnic la ''plimabre''.Adica misuna printr-o camera unde, nu au locuri de ascuns (dulap) astfel incat sa ''mutam casa'' pt. a le gasi:))Le place si daca suntem si noi pe acolo, ne urmaresc incercand sa ne ajunga.Cum spunea cineva mai sus, le mai lasam si in pat inainte de a-l schimba ca sa escaladeze ''muntii'' formati din perne+pilote.Orice idee ati avea sunt binevenite pt. ca le place orice noutate, orice tine de ''evadare'':)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 14 Iul 2009, 17:37
Localitate: Alba Iulia

de Logi » 12 Mar 2010, 17:31

eu o tin pe birou/pat/pe jos...sa fuga pe acolo...se simte bine....
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de Lorien » 12 Mar 2010, 19:48

eu nu prea ma joc cu ea pt ca mi se pare ca mai rau o stresez..mai degraba o las sa colinde toata casa si sa se bage prin toate colturile..de gasit nu imi fac griji, ca mereu ajunge in aceleasi locuri "preferate" :P
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de RaresCioloca » 13 Mar 2010, 11:05

eu nu o scot numa cand curat bolul
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 16 Ian 2010, 21:11

de Zozy and BuBu » 13 Mar 2010, 20:19

Eu le scot la joaca aproape in fiecare zi... avand in vedere ca le schimb apa ij fiecare zi...
Le pun pe birou si le las sa se plimbe, iar cand ajung la marginea biroului le imping inapoi... Acvariul pe care il am eu, are si capac, dar am gasit o modalitate de a nu mai fii nevoie si de el, asa ca am facut din el parte de uscat unde le pun cat le schimb apa... acolo am pus nisip si cateva pietre...
Ma distrez de ele cand le pun la geam si cred ca ar sta si toata ziua sa se uite pe geam... As vrea sa pot dormi cu ele, dar mi-e frica ca a doua zi dimineata nu le mai gasesc in pat, sau Doamne fereste ma pun peste ele si le sufoc...
La cea mare ii mai dau drumul pe jos, dar nu foarte des, deoarece am auzit ca nu e prea bine...
Cam asa ma distrez eu cu testoasele mele...
Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - Callie (2 ani)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de BoBo si Vicky » 01 Feb 2011, 13:18

eu le mangai pe cap.......le place muuult cred.........:lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2011, 01:58
Localitate: Galati


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori