Broscuta de 2 ani

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broscuta de 2 ani

de Lorien » 26 Dec 2009, 22:14

Buna tuturor! Acesta e primul meu post pe forum, desi citesc de ceva timp mesajele voastre...

Testoasa mea are 2 ani si se numeste Charlie (nu am stiut ca e femela cand am cumparat-o) Spre marea mea rusine trebuie sa recunosc ca nu m-am gandit prea mult inainte sa imi iau broasca si nici nu am avut posibilitati sa ii cumpar tot ce ii trebuie. Cu toate acestea,a fost bine hranita, a crescut foarte frumos(are 22cm lungime, cu tot cu cap si coada) si nu a prea avut probleme de sanatate.

Acum, am si eu o problema...de cand era mica de tot am tinut-o in apa fiara si racita combinata cu apa direct de la robinet; i-am schimbat apa aproape zilnic, in totalitate (nici acum nu am filtru :oops: ) si i-am pus vitamine desul de des, cand era mica chiar in fiecare zi. Niciodata nu a fost bolnava, nu a avut carapacea moale sau cheaguri de sange sau conjunctivita. Dar de curand, dupa ce am citit aici ca nu trebuie fiarta apa, am facut asa cum ati zis voi, cu lasat la declorificat. Dupa numai cateva zile au inceput sa ii apara pete rosiatice pe plastron(de fapt erau mai mult ca niste dungulite intre solzi) si intr-un final si piele i se colorase in rozaliu (portiunile care erau galbene).

Dupa vreo luna am inceput iar sa ii fierb o parte din apa asa cum procedam inainte si se pare ca isi revine...deci...i'm confused...numai broasca mea e pe dos? :?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 26 Dec 2009, 22:35

cum o inveti asa o ai. exista un nene patron de alimentara prin buc care`si tine testoasele intr`o apa sloi (din cate mi`a zis mama).. ca n`a avut niciodata incalzitor.. si bazinele sunt si inguste.. iar ele sunt destul de mari. testoasele TSE si subspecile sunt foarte adaptabile la condiitile oferite. asa ca probabil s`a obisnuit cu felul ala de apa... si acum e sensibila.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

Q

de takawachinchila » 27 Dec 2009, 10:33

Sa fie vorba de tipul de la Piata Mogheros? am vazut un acvariu foarte inalt si ingust, cu nsite testoase mari, care nu aveau nici macar insulita. E destul de aiurea. Culmea e ca testoasele lui sunt foarte active si frumoase.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 27 Dec 2009, 11:57

da.. de el e vb. eu nu frecventez nici piata crangasi.. da`pai aia.. nu l`am vazut personal..
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Monoceros » 27 Dec 2009, 12:13

Sunt de aceeasi parere cu [OsDeRos]... s-a obisnuit cu chimismul apei timp de doi ani, de cand o cresti si acum are niste reactii neobisnuite la apa care ar fi trebuit sa fie ok.
Masurarea se face pe lungimea carapacei (fara cap si coada).
Ar fi bine sa atasezi niste poze cu testoasa!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Lorien » 28 Dec 2009, 20:11

Fara cap si coada are cam 17 cm. E normal pt varsta ei? O sa postez si poze cand o sa o prind la o sedinta foto ca acum se ascunde pe sub un scaun unde si-a facut culcus sub o geanta de-a mea...mereu cand o las sa umble prin casa acolo ajunge.

Acum sper ca nu v-am dat impresia ca sunt ca domnul din piata despre care vorbiti..totusi broscuta mea este ingrijita, chiar daca nu are deocamdata toate dotarile. Oricum momentan are ditamai cada in care inoata in voie si un incalzitor suficient de puternic si pare fericita. Iar eu fac economii ca pana la sfarsitul lui ianuarie sa pot cumpara un acvariu cu tot ce ii trebuie
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de Lorien » 14 Ian 2010, 20:35

Hei..azi e o zi mare - broscuta mea implineste 2 anisori (de cand am cumparat-o) soooo...La multi ani, Charlie!!! :weee
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de bogdy » 15 Ian 2010, 16:51

in cada o tii :dictator: .... dar dak se simte bine.... aa la multi ani :!: :!: :wink:
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de Lorien » 16 Ian 2010, 01:33

Saptamana asta i-am cumparat acvariu dupa cum am promis, asa ca nu ma mai certati atata..mai ramane sa o car pe ea pana la Bucuresti. Si mai tre sa ii gasesc o insulita destul de mare ca sa o sustina :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 16 Ian 2010, 02:10

astea`s cele mai mici probleme.. acvariul, filtru si incalzitorul e problema :)
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Lorien » 18 Ian 2010, 19:00

Apropo de problema asta mica cu insula..stie cineva cam cat de mare ar trebui sa fie ca sa nu se scufunde cu tot cu testoasa? Spatiul nu cred ca ar fi o problema, acvariul e destul de mare (dimensiuni 100L / 50h / 40l )....iar dimensiunile testoasei sunt 17x14 :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de Florin » 18 Ian 2010, 19:59

Pai, in mod sigur nu vei gasi o insulita propriu-zisa (foarte usor si nici nu sunt bune), ci va trebui sa improvizezi tu ceva.
Acum sunt mai multe metode....din geam , lemn, etc.
In Hornbach, se gasesc diverse bucati de lemn, pe care le vei prinde intr-un mod sau altul de acvariu. Eu varianta asta o recomand.
Marimea....te uiti si tu ochiometric, asfel incat testoasa sa stea comod pe ea.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Lorien » 19 Ian 2010, 15:59

Ooof...banuiam ca o sa spuna cineva ceva de improvizat. La cat de indemanatica sunt eu, o sa fie o experienta cel putin interesanta...oricum, o sa incerc. Multumesc pt raspuns!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron