Inainte de a cumpara o testoasa...

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Inainte de a cumpara o testoasa...

de diego » 02 Noi 2006, 20:35

Inainte de achizitionarea unei testoase ar fi bine sa iti pui urmatoarele intrebari:

  • Familia va fi fericita avand un asemenea animal in preajma?
  • Ce asteptari ai de la acest hobby?
Trebuie avut in vedere faptul ca mai toate animalele de terariu, printre care se numara si testoasele, se pot stresa foarte usor daca sunt constant tinute in mana. De asemenea, din cauza faptului ca testoasele se misca mai lent comparativ cu alte animalute de casa, ele nu pot fi pe placul tuturor. Achizitionarea unei broscute nu este un moft, in conditiile in care, in captivitate, ea poate trai zeci de ani, iar abandonarea ei intr-un lac, iaz sau intr-un alt mediu extern, poate fi, de cele mai multe ori, o condamnare la moarte.

Cresterea unei testoase este in primul rand o pasiune recomandata persoanelor care gasesc in teraristica o sursa de invatare si autoeducare vizavi de acest domeniu, si este mai mai putin recomandata acelora care cauta un animal de companie asa cum e in cazul cainilor sau pisicilor.
Imagine

Inainte de a vizita un petshop trebuie sa fii sigur in privinta speciei de testoase care crezi ca ti se potriveste cel mai bine: de apa sau de uscat? Pentru a lua decizia corecta, iata cateva repere:

  • Mancarea este usor de obtinut?
  • Cat costa achizitionarea unui terariu cu toate dotarile adiacente? In afara de terariu, ia in calcul si o suma lunara destinata intretinerii habitatului, consumului de energie electrica, dar si mancarii. Mai mult, ai in vedere si potentialele vizite la medicul veterinar (ca urmare a unor posibile imbolnaviri ale testoasei) - consultatii si tratamente.
  • Exista in orasul tau un medic veterinar care sa aiba cunostinte in diagnosticarea si tratarea corespunzatoare a broastelor testoase? Trebuie sa admitem faptul ca, in Romania, medicii veterinari specializati pe reptile si, in general, pe animale exotice sunt, din pacate, aproape inexistenti.
  • Dispui de spatiul necesar amplasarii unui de terariu? De exemplu, la maturitate, testoasa de apa din specia Trachemys scripta elegans (testoasa cu tample rosii), va avea nevoie de un acvaterariu cu dimensiuni de cel putin 100x50x50 centimetri.

Informeaza-te cat mai bine despre cresterea testoaselor in captivitate, citeste carti, site-uri/forumuri de specialitate, dar nu da crezare chiar la tot ce se scrie.

Incepatorii nu ar trebui sa cumpere testoase care provin din mediul salbatic; se adapteaza foarte greu in captivitate, raman timide si sunt mult mai vulnerabile la diverse boli. De asemenea, pot fi purtatoare de paraziti interni sau externi, iar pentru un incepator este dificil sa readuca testoasa la conditii bune de viata. Cel mai indicat este achizitionarea de broscute testoase de dimensiuni medii, nascute si crescute in captivitate. Este adevarat ca animalele foarte tinere sunt mai ieftine, dar ele au si un risc mai mare de mortalitate din cauza sistemului imunitar slab dezvoltat. O testoasa semi-matura este ceva mai scumpa, dar are o sansa mai mare de a supravetui. Nu cumpara niciodata testoase din terarii murdare sau din locuri unde animalele arata ca si cum ar fi bolnave.

Si nu uita! Anumite specii de testoase sunt protejate de lege, iar prin achizitionarea lor iti vei asuma, direct, consecintele incalcarii acestor legi.

Imagine

Atentie! Toate animalele de terariu trebuiesc tinute in mana cat mai putin timp posibil. Spala-te cu sapun dupa atingerea lor pentru a preveni infectia cu diverse bacterii ca salmonela. Chiar daca asemenea infectii sunt destul de rare la testoasele aflate in captivitate, ele nu trebuie excluse. Copiii, persoanele in varsta si cei cu un sistem imunitar mai scazut sunt cei mai expusi acestui risc. Infectia cu salmonela poate cauza stari precum voma, diaree, febra si crampe stomacale.

Nota: Daca vei gasi ca acest hobby consta mai mult in pierdere de timp si de bani, accepta faptul ca testoasa nu este animalutul de casa potrivit pentru tine.


Articole din aceeasi categorie: Alegerea unei testoase | Intrebari frecvente legate de intretinerea testoasei de apa
Ultima oară modificat de diego pe 06 Noi 2006, 18:34, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de maya_7h » 04 Sep 2007, 12:23

eu ieri cand am cautat filtru am gasit si insulitsa din aia intr-un singur magazin, am vrut sa intreb daca stie cineva cat de solida e, pt ca dupa parerea mea e destul de scumpa, 60 respectiv una mai mare 80 de ron...Stie cineva daca isi merita banii?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2007, 14:20
Localitate: Brasov

de tart » 04 Sep 2007, 16:08

cam cat de mare era si ce sistem de prindere avea daca ai poze.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de maya_7h » 07 Sep 2007, 12:31

am cumparat isulita si imi place foarte mult, exista 3 variante de dimensiune, eu am luat-o pe cea mai mare
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2007, 14:20
Localitate: Brasov

de tart » 07 Sep 2007, 12:44

cat ai dat pe ea si daca este usuoara(daca e usuoara este din expandat)
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de maya_7h » 07 Sep 2007, 18:15

insulita este plutitoare si se mentine la orice nivel al apei. am dat 80 de lei pe ea
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2007, 14:20
Localitate: Brasov

de tart » 07 Sep 2007, 22:35

si cea mai mica cat costa???.......poti sa imi spui de la ce firma sunt?.....cum ti se par??
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de maya_7h » 07 Sep 2007, 23:47

mie imi place mult, chiar daca a costat atat. cea mai mica am zis si mai sus ca e 60. pe cutie am gasit un site al firmei www.zoomed.com cu siguranta acolo gasesti mai multe informatii si probabil vei putea sa faci si comanda.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2007, 14:20
Localitate: Brasov

de alfaromeo » 25 Noi 2007, 21:04

Salut. De unde pot lua o insulita ca cea din poza, am un acvariu de 100/40/50 (100-150 L de apa) si nu gasesc o insulita... am improvizat ceva, dar nu sunt multumit. Vad ca maya a dat un site, sa inteleg ca se pot procura doar online?
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Oct 2007, 09:01
Localitate: Bucuresti

insula

de roscasorin » 30 Dec 2007, 12:59

cine stie de unde se poate cumpara o insula ca cea de mai sus sa-mi spuna si mie adresa exacta. multumesc anticipat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Noi 2006, 15:19

multumesc...

de Pogo's mum » 09 Feb 2008, 16:33

sincera sa fiu mi-am cumparat broscutele fara a sti de existenta site-ului si de faptul ca acele vase ovale cu insulita sunt nepotrivite. dupa o zi de la cumparare am intrat pe site cautand informatii utile si imediat le-am schimbat in vechiul meu acvariu unde obisnuiam sa tin pestii. e un acvariu de 60 de litri, am pompa de la aquael le-am luat chiar si un incalzitor cu termostat (tot aquael), pietre de rau (tot de la voi am invatat ca sunt cele mai bune) iar vechea insula cu palmier din vasul oval o folosesc acum in urma unor modificari ca insula pentru noul acvariu...am vazut niste poze cu un acvariu interesant amenajat...cred ca voi mai face niste schimbari...ca sa fie puii multumiti...asa ca...multumesc pentru informatii... :D
Pogonel & Agitacila
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 09 Feb 2008, 16:13
Localitate: iasi

de panco » 09 Feb 2008, 20:41

acele "vase speciale" cu palmier in centru sunt bune doar pentru a face cadou o broscuta cuiva...altfel parerea mea nu au nici un rost ;)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Ian 2008, 14:12
Localitate: Deva / HD

de blablalou » 18 Aug 2008, 15:36

dar de ce nu sunt bune terariile?
I love my little turtle!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Aug 2008, 11:20

de Pandy » 18 Aug 2008, 16:19

Daca tu ai sta inchisa intr-o singura camera 10 ani ti-ar fi bine ? Broastele cresc de aceea nu sunt bune terariile nu te gandesti ca o chinui in apa de 2 cm si spatiu de miscare deloc ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Wild Thing » 06 Oct 2008, 12:55

Eu mereu mi-am dorit sa am o broscuta care sa stea sus pe insulita, vedeam terariile de plastic si imi placea atat de mult ideea. Si in cele din urma am primit o broscuta si am dat fuga la petshop si mi-am luat unul. Asa am descoperit cat sunt de nefolositoare. Broscuta mea a iesit de vreo 2 ori din el si o data a si cazut de pe dulap dupa ce a iesit de acolo. Parerea mea e ca terariile sunt total nefolositoare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 20 Sep 2008, 13:51
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori