Inainte de a cumpara o testoasa...

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de felyaccrew » 05 Mai 2011, 16:09

in primul rand multumesc pentru raspunsuri...
de dorit este foarte clar ca-si doreste.. ba chiar foarte mult si am discutat deja cu mama lui si i-am explicat ce presupune toata treaba asta...
eu sunt constienta de implicatiile gestului... am fost stapana unei minunate cateluse dalmatience 13 ani si jumatate si stiu ce inseamna responsabilitati desi mi-a fost facuta cadou si culmea tot pe la 7 ani...
cred ca daca va fi ajutat si indrumat va fi un adevarat camarad :)
apreciez parerea voastra dar eu totusi mi-as dori sa-i fac acest cadou asa ca daca m-ati putea sfatui as fi foarte fericita :D
multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2011, 20:54

de Sheppard » 06 Mai 2011, 00:01

In pet-shop se gasesc cam doua specii de testoasa de apa acuma: Trachemys scripta scripta (testoasa cu tample galbene) si Graptemys pseudograpghica (testoasa harta). Alte specii nu prea am vazut.

Uite cateva dimensiuni maxime la care ajung exemlarele adulte (luate dintr-o carte de specialitate - "Turtles of the World" - Bonin, Devaux, Dupre):

Graptemys pseudographica: 25cm
Trachemys scripta scripta: 27cm
Trachemys scripta elegans (e considerata specie invaziva si comercializarea a devenit ilegala din 2005, deci nu se mai gaseste in pet-shopuri):28cm

Deci, dupa cum observi, dimensiunile la care ajung testoasele se invart in jurul valorii de 20cm. Testoasele de uscat cresc mai mari. Si mai ales speciile din genul Trachemys cresc destul de repede: in 2 ani, spre exemplu, pot ajunge la 10-15cm.

Ar exista o varianta extrema care se aplica la orice animal: distrugerea hipofizei - nu se mai secreta hormoni de crestere si ramane testoasa mica :)) (GLUMESC!!!!! Sa nu-i vina cuiva idei crete!)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de felyaccrew » 06 Mai 2011, 10:06

:lol: chiar ca Doamne fereste ca n-am vrea sa dam asemenea idei!!
Pana la urma nu discutam despre niste obiecte pe care le luam de decor... sunt niste fiinte si se dezvolta intr-un anumit fel, toata treaba, dupa parerea mea, este sa alegi ce se potriveste posibilitatilor tale... pentru a fi sigur ca si broscuta va fi fericita si bine ingrijita...
Puteti sa-mi spuneti cam ce petshop as putea alege pentru ca mi-e frica sa nu iau broscuta bolnava deja.. sau cu cine stie ce alte probleme...
Am citit cam ce "comportament" trebuie sa aiba puisorii sanatosi... si ce caracteristici si ma voi ghida dupa asta dar m-as ajuta mult daca as stii de unde pot lua cu incredere.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2011, 20:54

de Sheppard » 06 Mai 2011, 12:20

Pai sincer ai merge la sigur cu pui de testoasa dintr-un pet-shop dintr-un mall. Sau daca vrei, mai sunt si aici pe forum oameni care dau testoase spre adoptie.

Am primit de Pasti o testoasa cu tample galbene cadou (pui) luata dintr-un mall din Bucuresti si vanzatorul oferea garantie ca e perfect sanatoasa.

Dar in general un pet-shop care e destul de mare si ofera spre vanzare multe specii de animale si echipamente profesionale asigura animalelor conditii destul de bune pana sunt vandute.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Nu sunt

de Coddytzza » 06 Mai 2011, 12:26

Nu sunt bune deoraece in acele asa zise ,,terari'' nu se pot dezvolta deloc nu au loc suficient sa creasca si le poate afecta si sanatatea din cate stiu eu vorba unui coleg de la noi de pe site,, Sunt bune doar pentru a le face cuiva cadou'' dar in rest nu recomand acele terari pentru ca sunt chinuuite in ele etc
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 06 Mai 2011, 13:12

Codytzza cred ca ai postat in topicul gresit :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de felyaccrew » 06 Mai 2011, 13:46

O sa caut pe site sa vad daca cineva vinde sau doneaza puiuti de broasca.. daca nu gasesc voi merge in mall-uri sa ma uit si sper sa am noroc de o broscuta sanatoasa si rezistenta, oricum multumesc pentru sfaturi si va tin la curent :)!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2011, 20:54

de lilicavlase » 07 Iun 2011, 13:06

Buna ziua! Si eu ma confrunt cu aceasta dilema, daca este bine sa fac cadou o broscuta....verisoara mea implineste 15 ani si acum cateva luni ne-a zis ca si-ar dori o broasca testoasa sa o creasca (cred ca mai mult vrea sa se joace cu ea), dar nu cred ca va fi in stare sa se ocupe de cresterea ei, asa ca stau in dubiu....unchiul meu a zis sa-i cautam alt cadou, ca sigur se va plictisi repede si toata grija va cadea pe capul lor, ca ei sunt mai mult plecati de acasa si nu are cine sa se ocupe de broscuta, ca nu e un cadou potrivit chiar daca ea vrea....inclin sa cred ca are dreptate :lol:
Rochii casual online doar pentru tine
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2011, 11:02

de Pandy » 07 Iun 2011, 14:00

Broscutele nu sunt animale cu care te poti juca. Conditiile pe care trebuie sa i le asiguri nu sunt chiar atat de usoare precum pare. Renunta la idee.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 07 Iun 2011, 14:50

Mai lasa sa treaca 2-3 ani. Daca si dupa ceea va vrea o testoasa, fiind mai responsabila, si daca se va informa corespunzator in prealabil cu ce necesitati are o testoasa, atunci ai putea sa ii faci cadou una.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Pandy » 07 Iun 2011, 15:09

La 17-18 ani deja nu-i mai arde de testoase, e in cautare de altceva :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de qaz » 07 Iun 2011, 16:05

:lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2011, 10:34
Localitate: Bucuresti

de tiger » 11 Feb 2013, 18:01

de unde pot lua un acvariu?am vazut decat de alea cu pietre si terarii cu insulele sus.cel de pesti s-a spart.vreau sa creasca...hoho...sa nu mai incapa in galaxie! :shock: nu chiar :thumbsup: are cineva la vanzare echipat sau neechipat?am incalzitor si termometru.apa e buna.bec la iarna cand nu e soare.deci nu iau bec pana la iarna viitoare.daca pun si incalzitor si bec pt. incalzit o sa fie ca testoasa emys care a gasit-o cineva de pe forum cand se taraia.de preferinta as vrea unul de la pet shop echipat cu pietre aculo sus.dar fara plante :) plante iau eu.si am filtru de aer de pesti cred ca-l mai am si tatal meu a zis ca e bun ca filtru.sa fie second-hand,bun,rezistent,mai ieftin ca ala de la pet shop dar la ce pret vreti voi sub 178 lei.a,si sa fiti in bucuresti :wink: vreau tot ce-i mai bun pentru testoasele mele.si o sa ma ocup de femele cand o sa depuna oua.o sa mai citesc pe forum :? (hmm....da).ce marime are acvariul aceiasi marime si testoasa.tatal meu zice ca ala de la pet shop e prea mare.eu vreau ca a fost ziua mea ca n-a avut bani atunci matusa mea o testoasa,sanatoasa,agera,isteata,jucausa :P ,cuminte.
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de tiger » 11 Feb 2013, 18:02

s-au mai bine sa nu batem capul cu transportul.o sa strang bani sau matusa mea imi ia acvariu. :D :D :D :D :D :) :D :) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 11 Feb 2013, 19:28

Acvariu poti gasi foarte ieftin pe forumurile de acvaristica . E destul de usor sa lipesti o insula de sticla sau sa adaugi o buturuga.
Plantele nu vor rezista foarte mult cu testoasele.
Filtrul cu pompa de aer si burete nu va face fata. ai nevoie fie de unul extern cumparat sau Diy. Idei gaseti pe aici destule ai nevoie decat de chef si putina indemanare
Ultima oară modificat de alyenn666 pe 12 Feb 2013, 15:03, modificat de 2 ori în total.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori