ink o intrebare

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

ink o intrebare

de Anna » 15 Ian 2007, 19:12

cat de mare este necesitatea broscutei de florida de a sta si pe uscat pe o "plaja"? si dak de obicei doarme in apa sau deasupra...sa stiu sa-i aranjez cat mai bine caminul...si ink una in privinta la clorul din apa..cat timp trebuie lasata apa dupa ce a fost fiarta?...si daca a stat in jur de 3 4 ore pe uscat dak este grav..?? :?:
In momentele dificile ale vietii trebuie sa ridici capul, sa scoti pieptul in fata si sa spui cu hotarare: "Acum chiar ca am pus-o"!!!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2007, 21:08
Localitate: Sibiu

de Florin » 15 Ian 2007, 20:02

1.Nu stiu de ce, dar este foarte mare necesitatea sa stea pe uscat, deasupra unui bec cu UV si unul care degaja caldura pentru ca asimileaza calciul in carapace.
2.Testoasele dorm in apa.
3.NU FIERBE NICIODATA APA!!! O data cu fierberea se duc toate mineralele din ea. Las-o la decantat minim 24 de ore.
4.Nu este grav daca sta 3-4 ore pe uscat.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

>:D<

de Anna » 15 Ian 2007, 20:11

:)K ..multumesc mult Florin..m-ai mai linistit cu statu pe uscat ..k eram ingrijorata..si cu apa..nu am fierto pana acuma...da am citit undeva k asa ar fi..cu apa fiarta..multumesc de sfat am sa fac cum mi-ai spus tu :wink: (si ink ceva care ma " bantuie" salata morcovii pt broscute trebuie uscate si servite pe uscat sau in apa? ma gandesc k separat pe uscat..da nush ce sa zic..???;-??)
In momentele dificile ale vietii trebuie sa ridici capul, sa scoti pieptul in fata si sa spui cu hotarare: "Acum chiar ca am pus-o"!!!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2007, 21:08
Localitate: Sibiu

de Monoceros » 15 Ian 2007, 21:18

Anna scrie:cat de mare este necesitatea broscutei de florida de a sta si pe uscat pe o "plaja"? si dak de obicei doarme in apa sau deasupra ...sa stiu sa-i aranjez cat mai bine caminul...daca a stat in jur de 3 4 ore pe uscat dak este grav..??

Trebuie sa aibe spatiu terestru (insulita) 30% din suprafata totala a acvaterariului, pentru a se odihnii, usca si bronza (daca are o sursa de lumina care emite UV B, cu ajutorul ei va sintetiza vitamina D3, care deasemeni, o ajuta la fixarea calciului in oase)... daca nu are acest spatiu terestru rezervat este foarte posibil sa ii "putrezeasca" carapacea, sa se inece, etc... oricum este imperios necesar sa aibe si un spatiu terestru.
Ea va sta cat va simti ca este nevoie pe uscat, chiar si ore bune... nu te speria, ca daca simte nevoia sa se rehidrateze va plonja in apa.
Apa de la robinet iti recomand sa o lasi 48 de ore intr-un vas descoperit cu gura cat mai larga, pentru a se evapora clorul. E prea multa bataie de cap cu fiertul si inafara de asta... apa isi schimba compozitia chimica dupa fierbere... deci dupa cum a spus si Florin... nu e de recomandat sa o fierbi.
Anna scrie:...salata morcovii pt broscute trebuie uscate si servite pe uscat sau in apa? ma gandesc k separat pe uscat..da nush ce sa zic..???;-??)

Salata trebuie proaspata, spalata, rupta bucatele si presarata in apa; morcovii, trebuie fierti in supa cu carne (altfel sunt sanse minime sa ii manance). Daca este foarte mica (pana intr-un an), oricum sa nu te astepti sa manance salata, morcovi sau alte vegetale, pentru ca in primele stadii de viata ele sunt carnivore, apoi cu cat inainteza in varsta mananca tot mai multe vegetale.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de sadangel » 18 Ian 2007, 19:38

In plus... ca sa subliniez... broastele testoase de Florida nu pot manca decat in apa, altfel nu pot sa inghita mancarea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2006, 18:54


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron