Intrebari:

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Intrebari:

de masthema » 08 Ian 2007, 23:30

in primul rand, vreau sa salut toti utilizatorii acestui forum.
am si eu cateva intrebari legate de broscute de florida...am primit-o de curand, si nu prea ma prea pricep...am auzit ca broscutele de florida au de obicei probleme cu conjuctivita...cum as putea sa previn asta? si cum mi-as putea da seama daca are conjuctivita? si...de cate ori trebuie sa ii dau de mancare? mi s-a spus ca o singura data pe zi, destul de putina. dar daca ii dau din greseala mai mult, mananca totul foarte repede, si se uita la mine, de parca asteapta mai mult...nu vreau sa ii fie foame, dar nici nu vreau sa ii fac rau...nu stiu ce sa fac, cat sa ii dau de mancare? am niste viermi deshidratati, si se pare ca ii plac foarte mult...sunt buni pentru el, sau are nevoie si de altceva?
in acvariu e doar el singur...credeti ca ar trebuii sa mai cumpar inca o broscuta, sa nu se simta singur? nu cred ca e prea placut ptr el sa stea toata ziua singur in acvariu...
si in ultimul rand...cand o iau din acvariu si o pun pe jos, sa mai faca si el miscare pe uscat, se repede la mine sa ma muste...ii e frica de mine sau asa face instinctiv? stit cumva ce as putea sa fac ca sa intelega ca nu ii vreau raul?
va rog, cine are timp, sa-mi raspunda si mie macar la o intrebare...nu ma pricep, dupa cum ati vazut, si nu vreau sa sufere din cauza asta...va multumesc anticipat!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Ian 2007, 23:21

de ana2703 » 09 Ian 2007, 01:58

Buna ! Inainte de toate SA ITI TRAIASCA mica broscuta ! Si eu am o broscuta de trei luni si pot spune ca stiu deja cateva. Cum am intrat pe forum... am zis sa iti raspund eu cate ceva.
Intra-devar principala problema a broscutelor testoase de Florida o reprezinta conjuctivita. Sunt foarte sensibile cand sunt mici. O poti preveni pastrandu-i apa curata, o temperatura constanta ( 27-28 grade Celsius )pe care o mentii cu un incalzitor cu termostat, sa nu o tii in curent ( ai grija cand o scoti din acvariu ), o alimentatie corespunzatoare si sursa de lumina. Iti dai seama daca are conjuctivita cand este mai apatica si apar niste pojghite ( cred ca asa se spune ) albe pe ochi. In momentul aparitiei acestora, broscuta nu se mai poate orienta si gasi mancarea si de aici intervin si alte probleme. Eu m-am speriat de vreo cateva ori crezand ca a mea are conjuctivita, dar din fericire, au fost alarme false.
In ceea ce priveste alimentatia , cand sunt mici au o mare posta de mancare, si de aceea cred ca daca ii dai de doua-trei ori pe zi de mancare e destul de ok. Dar ai grija cam cat ii dai ca sa nu o faci obeza. A mea e un picut cam grasutza. De asemenea, poti varia felurile de mancare. Vezi ca din cate stiu este pe acest forum detalii despre hrana broscutelor testoase de Florida.
Am cam facut un intreg roman... Sper sa nu fi spus nimic gresit. Daca cumva am facut-o imi cer scuze si o sa renunt la sfaturi. :?
o broscuta mititica...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 08 Noi 2006, 00:34
Localitate: Iasi

de Monoceros » 09 Ian 2007, 11:50

Bine ai venit pe forum! :wink:
Precum a spus si [ana2703] testoasele sunt foarte sensibile in primele stadii de viata, iar daca le oferi o temperatura constanta a apei de 26-28 de grade (cu ajutorul unui incalzitor cu termostat), si a aerului de aproximativ 27-30 grade (cu ajutorul unui bec de 60W), daca le feresti de curentii de aer, pastrezi o apa curata si le hranesti cat mai variat... ai sa ai o testoasa sanatoasa.
Despre hrana gasesti aici.
Poti sa ii aduci un partener(a) dupa ce vei afla cu certitudine daca este un el sau o ea, adica dupa 2-3 ani si atunci poti adopta o testoasa de aceleasi dimensiuni http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=98.
In ceea ce priveste faptul ca te musca atunci cand il scoti... este normal... ba chiar poti sa spui ca este un luptator :P incearca sa se apere atunci cand este capturat... inca nu a apucat sa te cunoasca foarte bine si nici nu si-a pierdut instinctele. :lol:
Sa iti traiasca!
Numai bine!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de masthema » 09 Ian 2007, 12:56

va multumesc foarte mult !
mai am inca o intrebare...de unde pot stii cam ce varsta are broscuta? e mica, am primit`o de curand si a fost cumparata de la un pet shot, dar mi se pare ca se vad perfect semnele cum ca ar fi baiat...era un topic pe aici care spunea cum sa ne dam seama...si dupa acel topic, e baiat...dar nu cred ca are 2 ani...nici macar nu cred ca are 2 luni...dar nu stiu sigur...
multumesc inca o data pentru raspunsuri...si broscuta va multumeste :) (chiar pare ca multumeste, sta si se uita la monitor...:) )
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Ian 2007, 23:21

de Monoceros » 09 Ian 2007, 13:18

Nu prea ai cum sa iti dai seama de varsta decat dupa dimensiuni. Banuiesc ca are vreo ~ 5 cm in diametru carapacea si sub o luna de zile varsta... daca tocmai a fost achizitionata de la petshop.
Pana in 2 ani nu ai cum sa ii determini sexul, pentru ca nu se vad diferente concludente.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de masthema » 09 Ian 2007, 14:27

da, chiar are aproximativ 5 cm diametru...deci e micut :) totusi, ai putea sa ma lamuresti asupra sexului? :)...din pozele alea care erau pe forum cu sexul, arata perfect ca un baiat...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Ian 2007, 23:21

de Monoceros » 09 Ian 2007, 14:45

http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=2 cu mai mult de atat nu am cum sa te ajut.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de masthema » 09 Ian 2007, 15:31

multumesc mult pentru raspunsuri :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Ian 2007, 23:21


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori