am broscutza acasa

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

am broscutza acasa

de Laurie » 06 Ian 2007, 15:08

am aflat ca e broscuta de florida... are tample rosii.. are acum un acvariu superb cu insulita. i am luat si mancare de vreo 4 tipuri si minerale si vitamine. mananca, se plimba prin acvariu, apa are peste 20 de grade ... dar cand intra cineva in camera se sperie si merge in tr-un colt al acvariului si nu se mai misca pana nu se face liniste deplina sau pana nu se aseaza pers jos... s-o simti singura? pana ieri statea cu toti fratii ei (erau vreo 7 intr-un acvariu)... nu stiu daca sa-i iau companie sau nu... inca e prea mica sa stiu daca e fata sau baiat si mi e frica sa nu iau inca o fetita sau inca un baietel si sa se bata. mi ar place sa iau pereche, dar daca fac pui ce o sa fac cu puii???... e mai bine sa astept sa vad sexul testoasei mele? daca o sa o tin mereu singura va suferi sau poate trai si singura?
:?:
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Ian 2007, 00:14
Localitate: cRAIOVA

de Monoceros » 06 Ian 2007, 15:40

Iti recomand sa ii mentii temperatura apei, cu ajutorul unui incalzitor cu termostat, intre 26-28 grade si temperatura aerului in jur de 28-30 grade(pe timpul zilei), cu ajutorul unui bec de 60W amplasat deasupra insulitei, sa o feresti de curenti de aer reci, pentru a o mentine sanatoasa... ele fiind foarte sensibile in primele stadii de viata.
Poti sa ii iei un partener(a) mai tarziu (2-3 ani cel putin) dupa ce aflii ce sex are... si poti sta linistita, ca nu se reproduc in captivitate decat in conditii exceptionale.
Sa iti traiasca si sa te bucuri de ea!!! :wink:

PS: Sorry, am mutat eu postul tau pentru ca era Offtopic.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron