Greutate

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Greutate

de Umbra09 » 26 Feb 2021, 02:24

Bună, caut de ceva vreme pe internet un grafic care să-mi spună la vârsta de 6 luni testoasa cu tâmplă galbenă trebuie să aibă o greutate de 200 de grame și lungimea carapacei de 10 cm. Problema e că nu găsesc pentru țestoasa mea cu tâmplă galbenă un asemenea grafic.
Faza e că nu știu dacă e obeza s-au nu... Cât trebuie să cântărească o țestoasă la 6 luni.. ce lungime a carapacei trebuie să aibe.. cât săi dau de mâncare că la asta dacă-i dau un pui nu se lasă până nu-l mâncă tot
Testos juvenil
Testos juvenil

Re: Greutate

de vladxyz » 05 Mar 2021, 16:31

Testoasa poti verifica daca e obeza prin verificarea pielii in exces pe la picioruse, in special intre piciorusele din spate si carapace. Eu cel putin asa procedez. De asemenea, carapacea poate arata obezitatea, prin fenomenul de pyramiding.
Testos juvenil
Testos juvenil

Re: Greutate

de Sheppard » 05 Mar 2021, 23:05

Nu exista grafic pentru specia asta (sau nu stiu eu de vreunul). De fapt sunt putine grafice disponibile pentru o mana de specii.

De mancat, da-i pana se satura. Stie singura cand nu ii mai trebuie. Testoasele nu trebuie tinute la dieta.
Testos Moderator
Testos Moderator