Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavire.

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de Monoceros » 06 Dec 2009, 00:55

Nu este vorba de cheaguri de sange... sunt semne de crestere accelerata... cheagurile sunt mult mai vizibile de obicei.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de adryis » 03 Ian 2010, 13:56

Mojave scrie:Indraznesc sa vin si eu cu o adaugire:

14. Otitele cu abces (inflamare a urechii)

Absenta pavilionului auricular si al conductului auditiv extern fac ca timpanul sa fie foarte superficial, practic la nivelul pielii. Maladia se manifesta sub forma unei umflaturi (abces), ce se gaseste amplasata la jumatatea distantei intre ochi si comisura labiala care ridica timpanul. Este mentionata mai rar la testoase.
De cele mai multe ori, este vorba despre o infectie bacteriana. Abcesul trebuie lasat sa se matureze, timp in care se dezinfecteaza zilnic cu betadina, apoi se extrage secretia deja deshidratata printr-o mica incizie (neparat la veterinar). Urmeaza apoi un tratament cu antibiotice injectabile.
Dupa operatie, testoasa se tine 2-3 zile pe uscat, permitandu-i-se cate o baie de maximum o ora-doua pe zi (ca sa poata manca si nici sa nu se deshidrateze), si se dezinfecteaza in continuare zona operatiei cu betadina.

Salut! si La multi ani!!
am si eu o broscuta cam de 8 luni am primit-o. din cate am citit se pare ca si ea are ceva de genul otitei. folosesc betadina de cateva zile si urmeaza sa o duc la veterinar. daca stiti cumva cam cat o costa o astfel de interventie...? bugetul e cam mic aum dupa srbatori :( Cam cate zile trebuie sa se "matureze" ?

multumesc.
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Apr 2009, 12:48
Localitate: cluj-napoca

de Thurtwig » 03 Ian 2010, 15:03

Elizza: :offf. De ce nu lasi apa la declorificat/decantat?? Apa de la robinet contine clor si alte minerale care nu fac deloc bine broscutei. Uite un sfat: Cand vrei sa schimbi apa, o pui de la robinet intr-un vas, si vasul il lasi descoperit 24-48 de ore la decantat, pentru a elimina clorul. Incearca asa, apa direct de la robinet nu face bine broscutei... apropo, ai pus si niste calciu in apa?
Nu stiu de la ce sa fie, dar ar trebui sa lasi apa la declorificat...

Oana: De ce lasi apa la fiert? Apa fiarta concentreaza calcarul si alte minerale din apa, iar pe carapacea broastei se vor forma cheaguri de sange si broasca va muri rapid.
Greu, greu cu broastele?? Search-uiti forumul pagina cu pagina si veti avea raspunsul la dilemele dumneavoastra... :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de tasi » 10 Ian 2010, 19:27

Pip sta nemiscat intr-un colt al acvariului se sprijina pe firul de la incalzitor si sta asa de cateva zile, de mancat mananca dar ma ingrijoreaza ca sta asa nemiscat:(

Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 13 Oct 2009, 16:32

de danutza » 20 Ian 2010, 20:22

adryis scrie:
Mojave scrie:Indraznesc sa vin si eu cu o adaugire:

14. Otitele cu abces (inflamare a urechii)

Absenta pavilionului auricular si al conductului auditiv extern fac ca timpanul sa fie foarte superficial, practic la nivelul pielii. Maladia se manifesta sub forma unei umflaturi (abces), ce se gaseste amplasata la jumatatea distantei intre ochi si comisura labiala care ridica timpanul. Este mentionata mai rar la testoase.
De cele mai multe ori, este vorba despre o infectie bacteriana. Abcesul trebuie lasat sa se matureze, timp in care se dezinfecteaza zilnic cu betadina, apoi se extrage secretia deja deshidratata printr-o mica incizie (neparat la veterinar). Urmeaza apoi un tratament cu antibiotice injectabile.
Dupa operatie, testoasa se tine 2-3 zile pe uscat, permitandu-i-se cate o baie de maximum o ora-doua pe zi (ca sa poata manca si nici sa nu se deshidrateze), si se dezinfecteaza in continuare zona operatiei cu betadina.

Salut! si La multi ani!!
am si eu o broscuta cam de 8 luni am primit-o. din cate am citit se pare ca si ea are ceva de genul otitei. folosesc betadina de cateva zile si urmeaza sa o duc la veterinar. daca stiti cumva cam cat o costa o astfel de interventie...? bugetul e cam mic aum dupa srbatori :( Cam cate zile trebuie sa se "matureze" ?

multumesc.


si broscoiul meu are otita, l-am dus la veterinar saptamana trecuta si mi-a zis sa mai astept o saptamana. acum s-a maturat doar intr-o parte putin, l-am dus din nou, iar mi-a spus sa mai astept ca nu este suficient... :? si nu vrea sa-l chinuiasca de doua ori, il mai duc si saptamana viitoare...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 27 Mar 2009, 21:45
Localitate: rm sarat

de biancadumi » 08 Aug 2010, 10:19

broscutele mele de 4 respectib 6 cm au solzii de la sfarsitul carapacei moi ...cand dau usor de sus in jos cu degetul se misca ...o fi din cauza lipsei de vitamina D? si ar putea avea carapacea moale? carapacea nu e moale,doar acei solzi..si asta la amandoua ...si nu le-am luat din acelas loc...e normal?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de Pandy » 08 Aug 2010, 11:15

Daca te referi la zona cozii este normal. Cu ajutorul vitaminei D3 s-ar asimila calciul din oase si s-ar intari. Poti face asta cu ajutorul unui bec/neon cu UVB sau cu ajutorul picaturilor VitaPlus sau VitaKraft-Elixir
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de biancadumi » 08 Aug 2010, 11:28

da,la aceea ma refer :D trei sa le iau sapt care vine bec cu UV :) eu le dau ca vitamine Tartafort de la padovan...mi le-a recomandat cel de pe pet shop...nu sunt bune?? deci vita plus ... o sa ma duc maine la pet shop sa vad daca gasesc :) deci nu trei sa ma ingrijorez? fiuuuuu ce bine ...imi era asa o frica ca au patit ceva :) mersi mult pt raspuns
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de diego » 08 Aug 2010, 15:12

acum ca e vara poti sa le mai scoti pe afara la soare
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de biancadumi » 08 Aug 2010, 15:29

am inteles,asa voi face! :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de Pandy » 08 Aug 2010, 22:10

Dar ai grija sa nu stea prea mult. B?i de soare de aproximativ 15 minute dupa care le bagi inapoi in apa pentru a-si regla temperatura. De preferat ca soarele sa nu fie filtrat de nici un geam, ci razele de soare sa fie direct pe corpul testoasei.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de biancadumi » 08 Aug 2010, 22:57

normal ... pai atunci eu stand la bloc o sa le pun intr-o cutie de carton si le las nitel in parc cu mine,bineinteles vreo 15 min si dupa le duc repde in casa si le pun in apa :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de Magic&Thames » 20 Aug 2010, 20:48

Buna. Sunt nou pe forum. Ma puteti ajuta si pe mine? Am 2 broscute cu tample rosii; una dintre ele s-a cam ingrasat in ultima vreme si nu prea se mai misca. Pofta de mancare are dar, in afara de asta, nu prea "face miscare". In dimineata asta m-am uitat la ea si avea pielea dintre cap si inotatoare cam roz. O sa fie bine? Nu vrea usa i se intample ceva bietei mele Thames... :cry:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 20 Aug 2010, 16:39

de diego » 20 Aug 2010, 21:03

Magic&Thames, cat de des ii dai de mancare? acea piele roz reflecta o viata sedentara a testoasei tale, "lipsa de miscare"
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Magic&Thames » 20 Aug 2010, 21:05

Le dau mancare mai rar, cam la 2 zile. Ce as putea sa fac ca sa o conving sa mai faca miscare fara a o stresa?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 20 Aug 2010, 16:39

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori