Rani

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Rani

de qaz » 16 Aug 2011, 11:17

Salut,

Am vazut de curand ca "ea" il musca pe "el" de picioarele din spate,nu se bat tinand cont ca ea a crescut dublu decat el avand aceiasi varsta si nu se poate pune cu ea. De ce il musca? Raniile acelea sunt de la muscaturiile ei sau are o boala?
Imagine
Imagine
Imagine

...si el :)
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2011, 10:34
Localitate: Bucuresti

de Michael » 16 Aug 2011, 13:14

Au au,cred ca s-au ciondanit,cand nu erai pe aproape,parerea mea.Ai grija la ele,si la mine se intampla la fel .''ea''il ataca pe ''el''.Iar el nu-i face nimic:(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Mai 2011, 19:19

de Sheppard » 16 Aug 2011, 14:24

Ar fi bine acuma sa tii masculul ranit mai mult pe uscat. Ii poti pune acolo niste Vitamina A, solutie orala, 1-2 picaturi, o data pe zi timp de o saptamana as zice. Si eventual acuma la inceput niste tinctura de iod sau Betadina pentru dezinfectie. Vitamina A ajuta sa se vindece mai repede.

Oricum nu arata grav, deci nu e problema. Se va vindeca destul de repede. Unghia va creste la loc. Ideea e sa stea pe uscat pe cat posibil, pentru ca in apa nu se va vindeca. Nu pare a fi o boala, dar trebuie supravegheata rana sa nu se infecteze.

Si e normal ca a crescut mai repede ca femela; masculii cresc mai incet.

Poti pune o poza cu toata instalatia ca sunt curios?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de qaz » 17 Aug 2011, 10:14

Multumesc Sheppard, am sa ii aplic tratamentul. In legatura cu instalatia nu am cu ce sa ma laud, este o improvizatie pe balcon ca ele sa stea la soare si sa se plimbe in voie pe acolo.
cred ca ai vrut sa zici ca ele cresc mai mari.
O poza cand incepe sa vina soarele pe strada lor
Imagine

Michael scrie:...''ea''il ataca pe ''el'' iar el nu-i face nimic:(

Asa sunt barbatii :) , el iar face ceva ;) dar nu il lasa ea
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2011, 10:34
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 25 Aug 2011, 00:08

Masculii chiar cresc mai incet decat femelele, cel putin la Emys. Ce savureaza soarele - se vede pe fata lor ca sunt multumite. Sa ne mai tii la curent cu starea testoasei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Diviana_Diva » 21 Mar 2012, 14:19

Salutare tuturor! Am si eu o problema cu una din testoasele mele. Are langa codita o rana foarte urata, i s a dus pielea ca si cum ar fi arsa si se extinde putin si pe piciorus. O fi vreo bacterie? Ce as putea sa fac? Am atasat o poza mai jos...


http://imageshack.us/photo/my-images/571/img48601.jpg/
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Aug 2009, 20:03

de Sheppard » 21 Mar 2012, 14:34

Mda, nu arata prea bine. Din poza, pare necrozat tesutul si inflamat in jur. Miroase urat cumva?

Oricum, recomand de urgenta vizita la medicul veterinar pentru ca cel mai probabil va fi nevoie de un tratament mai specializat cu antibiotice si solutii antiseptice, curatarea ranii si prescrierea unui tratament de lunga durata.

Ce poti face pana atunci si in timpul tratamentului, pentru a spori vindecarea, este sa o scoti din apa si sa o tii intr-o cutie cu bec pentru incalzit si iluminat, cateva carpe pentru confort si un vas cu apa (cu o coalan de apa nu mai inalta de 1-2cm) din care sa poata manca si hidrata. E important sa ramana locurile cu ranile respective cat mai uscate pana se vindeca complet - in apa nu e posibil asa ceva. De asemenea, recomand sa iei Vitamina A solutie orala si sa ii dai cu cate o picatura acolo - ajuta si asta la o vindecare mai rapida.

Vizita la medic e obligatorie si cat mai rapid pentru a determina exact care e etiologia leziunii - infectie, ulceratie, necroza etc.

Trebuie sa te gandesti putin si care ar putea fi cauza, daca a muscat-o ceva, daca se putea taia in ceva ascutit in acvaterariu, daca s-a lovit acolo...

Daca decurge totul bine, in cateva saptamani ar trebui sa se refaca complet. Acuma ca a venit primavara, o mai poti lasa si la soare - ajuta si asta - numai sa ai grija sa nu se supraincalzeasca si mare grija cu mustele - isi pot depune ouale pe ranile infectate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Diviana_Diva » 21 Mar 2012, 15:34

M-am gandit si eu sa cumpar vitamina A si sa ii administrez picaturi. Cum ar fi mai indicat, intern sau extern? Am mai citit ca in asemenea cazuri este foarte buna si solutia de Betadine. Nu stiu ce sa zic, daca s-a lovit sau nu in acvariu, le-am pus un lemn acolo...destul de maricel...ca sa mai stea pe el...si ea uneori e foarte agitata si se zbate in continuu, ce-i drept e cam mic acvariul pe care il am pentru ea, si mai ales ca mai este si cealalta testoasa mai mica.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Aug 2009, 20:03

de Sheppard » 21 Mar 2012, 17:52

Vitamina A solutie orala ii zice - aplici extern. Betadina se aplica doar in jurul tesutului afectat, nu pe rana, pentru ca arde tesutul si impiedica vindecarea. Mai bine ar fi Oximed, care se poate aplica direct pe rana.

Inainte de toate dute la veterinar cu ea sa auzi o parere avizata; ai aici o lista cu medici veterinari din tara cu experienta in tratarea testoaselor: http://www.testoase.com/topic8.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Diviana_Diva » 23 Mar 2012, 10:53

Am fost cu testoasa la veterinar si mi-a dat sa cumpar unguent Mibazon sa o ung pe rana o data pe zi si sa o las afara cam 10 minute, si fiole de Vitamina A sa ii administrez timp de 10 zile la ochi pentru ca are si o usoara conjunctivita dar a zis ca pot sa ii dau si pe restul leziunilor. Incep de azi tratamentul, acuma le-am lasat putin la soare pe balcon, sper sa isi revina in maxim 10 zile. Multumesc mult pentru sfaturi!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Aug 2009, 20:03

de Sheppard » 23 Mar 2012, 11:28

Recomand sa o lasi mai mult pe uscat pana se vindeca ranile. In apa se vindeca mult mai greu. O cutie cu un vas cu apa (cum sunt bolurile acelea de plastic care se pun sub ghivecele de flori) din care sa bea si sa manance ar fi suficient. Oricum, dupa ce o ungi cu crema nu o mai prea poti baga in apa pentru ca o va murdari de la crema.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron