Problema mare

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Problema mare

de Prajescu Lucian » 04 Mai 2009, 08:26

Buna ziua , am 2 broscute testoase : cea mare are 1 an si 1 luna , iar cea mica are 10 luni .

Ambele au probleme la ochi , li s-au umflat ochii dar le dua cu Kanamicina , pentru ca asa mia spus doctorul .

deci ... de cateva zile incoace ( mai precis de 4 zile ) broscutele mele testoase nu mai mananca deloc , iar cea mica doarme toata ziua :|
incalzitorul meu sa stricat si apa e destul de rece , asa ca leam schimbat apa cu una incalzita la aragaz , am asteptat sa se raceasca si am puso , apa este calduta , leam dat carne de pui , fug amandoua de pui :| si pana acum numai pui mancau .... leam dat castravete ... si de ala fuge , leam dat putina paine prajita ( la toast ) , aia mare a mancat un pic de paine , dar cea mica tot continua sa fuga de mancare si sa doarma :|

Oare cea mica incearca sa hiberneze ? dar eu stiu ca in aceasta perioada broscutele nu hiberneaza , ce sa le fac ca sa nu moara de foame ?? :( :(

am broscutele de la o varsta foarte frageda ( cea mica o am de la 2 luni , iar cea mare o am de la 3 luni ... a trecut o perioada mare de timp de cand le am si niciodata nu miau facut asa :| sa nu manance .... )

ce ar trebui sa fac ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Iul 2008, 14:02
Localitate: Bucuresti

de robyroby » 04 Mai 2009, 08:47

In primul rand FUGI SI CUMPARA UN INCALZITOR.Este foarte important pt. binele testoaselor tale.Incearca sa le dai pe ochi si cu Vita Plus pt testoase.
O broscuta mica...si una mai mare :occasion:...:D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 27 Oct 2008, 11:37
Localitate: Alba Iulia

de fufi<3 » 06 Iun 2009, 10:33

e un pic cam tarziu cred,dar vreau sa spun ca si broscuta mea nu a mancat asta iarna din cauza prostiei mele nu stiam ca ii trebuie incalzitor si la toate pet shopuerile unde am fost si am intrebat de ce nu mananca mi-au spus ca poate intra in hibernare si atata,am descoperit site-ul acesta si mi-a fost de mare ajutor pt ca am aflat ce conditii ii trebuie,am deviat putin de la subiect..nu cred ca o sa moara de foame doar ca ele cred ca a venit timpul sa hiberneze din cauza apei reci si dorm..dar eu zic ca au provizii si sunt slabite intradevar.. :oops:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 26 Dec 2008, 08:45

de Elizza » 06 Iun 2009, 11:53

Da,din cauza conditiilor apei, si anume ca este rece,broscutele tind sa hiberneze si astfel ele refuza hrana si dorm toata ziua.Eu te sfatuiesc sa cumperi neaparat un incalzitor .Si al meu s-a stricat si am fost sa cumpar altul,chiar daca vara nu mai este nevoie de el,totusi broscutele sunt mici si sensibile si pot raci.Le-am tinut o vreme in apa rece fara incalzitor si una a racit putintel.
Deci,pune incalzitor si incet incet ele isi vor reveni si pofta de mancare la fel :) incalzitorul il pui la 28 grade
Si inca ceva : daca au ochisorii umflati este o raceala...si cred ca unguentul nu ar face fata...vezi cum se prezinta si daca nimic nu se schimba ,du-te la veterinar si le va face o injectie cu antibiotic .Succes cu broscutele tale
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de me_oana » 06 Iun 2009, 12:06

da...incalzitorul e f necesar!si eu trec printr-o perioada similara cu broscuta mea...apa rece nu-i fc bn deloc...a mea chiar refuza s mai stea in acvariu si cred k din cauza apei reci...eu momentan o dau cu mibazon...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2009, 19:06

de fufi<3 » 06 Iun 2009, 16:12

Elizza scrie:Da,din cauza conditiilor apei, si anume ca este rece,broscutele tind sa hiberneze si astfel ele refuza hrana si dorm toata ziua.Eu te sfatuiesc sa cumperi neaparat un incalzitor .Si al meu s-a stricat si am fost sa cumpar altul,chiar daca vara nu mai este nevoie de el,totusi broscutele sunt mici si sensibile si pot raci.Le-am tinut o vreme in apa rece fara incalzitor si una a racit putintel.
Deci,pune incalzitor si incet incet ele isi vor reveni si pofta de mancare la fel :) incalzitorul il pui la 28 grade
Si inca ceva : daca au ochisorii umflati este o raceala...si cred ca unguentul nu ar face fata...vezi cum se prezinta si daca nimic nu se schimba ,du-te la veterinar si le va face o injectie cu antibiotic .Succes cu broscutele tale


tu mai tii incalzitorul in acvariu acum?ca eu inca il tin,am fost sa-i cumpar de mancare si persoana de acolo spunea ca eu ii pot scoate incalzitorul ca apa e calda si nu are nimic.i-am scos acum 2 zile incalzitorul si apa avea 26 de grade iar ea/el era foarte pleostit/a si nu avea chef nici sa mannace si pana la urma i-am bagat iar incalzitorul.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 26 Dec 2008, 08:45

de Elizza » 06 Iun 2009, 20:31

fufi<3 scrie:
Elizza scrie:Da,din cauza conditiilor apei, si anume ca este rece,broscutele tind sa hiberneze si astfel ele refuza hrana si dorm toata ziua.Eu te sfatuiesc sa cumperi neaparat un incalzitor .Si al meu s-a stricat si am fost sa cumpar altul,chiar daca vara nu mai este nevoie de el,totusi broscutele sunt mici si sensibile si pot raci.Le-am tinut o vreme in apa rece fara incalzitor si una a racit putintel.
Deci,pune incalzitor si incet incet ele isi vor reveni si pofta de mancare la fel :) incalzitorul il pui la 28 grade
Si inca ceva : daca au ochisorii umflati este o raceala...si cred ca unguentul nu ar face fata...vezi cum se prezinta si daca nimic nu se schimba ,du-te la veterinar si le va face o injectie cu antibiotic .Succes cu broscutele tale


tu mai tii incalzitorul in acvariu acum?ca eu inca il tin,am fost sa-i cumpar de mancare si persoana de acolo spunea ca eu ii pot scoate incalzitorul ca apa e calda si nu are nimic.i-am scos acum 2 zile incalzitorul si apa avea 26 de grade iar ea/el era foarte pleostit/a si nu avea chef nici sa mannace si pana la urma i-am bagat iar incalzitorul.


Fufi,la 26 de grade apa nu este deloc rece...trebuie sa stii ca broscutele au si ele zile si zile cum avem si noi...nu este obligatoriu sa manance de fiecare data cand le dai,pot sa refuze mancarica chiar si 1-2 zile...asta e...lipsa poftei de mancare nu este neaparat din cauza apei.Incearca sa le mai scoti prin casa sa se mai plimbe si ele,sa se dezmorteasca :)
Eu am inca incalzitorul ,stiu ca vara nu trebuie tinut dar l-am scos si apa se cam raceste totusi ,imi este frica pt ele ...nici eu nu m as simti confortabil intr-o apa prea racoroasa...ele sunt vioaie,au pofta de mancare...si nici apa nu este fiarta de la incalzitor,chiar daca e cald afara.Probabil ca il voi scoate dar deocamdata mai astept :)
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de fufi<3 » 07 Iun 2009, 06:59

stiu ce temperatura trebuie sa aiba apa,dar tot la fel inca imi este frica sa o las fara incalzitor..cred ca si ei ii place in apa mai calda :blob:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 26 Dec 2008, 08:45

de ATLANTIC » 07 Iun 2009, 17:38

sa ii iei un incalzitor si pana cand itzi cumperi unul sa schimbi apa (45%) cu una calda!
!i LoVe BaBy TuRtLeS!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2009, 09:07
Localitate: BUCURESTI


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori