Ajutor(foarte urgent)

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Ajutor(foarte urgent)

de broschi » 30 Mar 2009, 19:34

Azi cand am venit de la scoala dupa amiaza am observat ca broscuta mea de uscat se comporta ciudat: era agitata, isi ridica labutele in aer si parea ca incearca sa mearga dar nu reusea, scotea niste sunete ciudate pe nas si avea ochii intredeschisi. M-am gandit ca ceva nu e in ordine dar am decis sa mai astept(adevarul este ca la acel moment nu prea aveam ce sa fac) In scurt timp lucrurile s-au agravat si se agita destul de tare su labutele in sus(nu era intoarsa cu burta in sus ci isi ridica doar labutele). M-am gandit ca poate o deranjeaza praful sau ca a inghitit ceva ce nu trebuia si am dus-o in baie si am clatit-o cu apa calduta. Imediat cum am pus-o pe covor a incercat sa urineze si a eliminat o subst gelatinoasa galbuie si apoi ceva alb ce semana cu excrementele pe care le mai elimina uneori. Dupa ce a facut asta am asezat-o in cutia ei si am curatat mizeria(totul a durat 3 min). Cand m-am intors si am luat-o in mana era bagata cu totul in carapace si avea ochi inchisi si membrele si capul rigide. Am intors-o pe toate partile si am atins-o dar nu reactiona deloc. Am zis ca a murit si dupa bocete prelungi am hot sa o ingropam. Noroc ca bunicul meu a vezut ca se misca si am pus-o inapoi in cutie. La inceput a scos doar un singur picior si se impingea cu el in cerc(capul si membrele din fata erau tot rigide si nu reactiona). Dupa o vreme si-a mai revenit incet incet iar acum e cu totul afara si deschide(destul de larg ochii). Din nas si din gura ii curg niste mucozitati incolore(cam ca la oameni) care o impiedica sa respire bine. Deocamdata inchide si deschide cura des(cred ca incearca sa respire). I-am mai curatat acele mucozitati dar inca ma tem ca nu va supravietui pana maine.

In casa temperatura e cam mica: avem centrala cu termostat si e fixata pe 20grade. Totusi in camera mea(unde sta si broasca) e mai frig. In iarna asta nu a prea hibernat bine datorita variatiilor de temp. In plus am gasit in cutia ei frunze uscate de trandafir chinezesc si inca o planta cu tepi(doar frunze). Ma gandesc sa nu se fi otravit cumva...Offf....

Acum lamuririle de baza:

Veti spune ce doamne iarta-ma nu am dus-o la doctor. Problema e ca am 15 ani iar familia mea dezaxata nu prea da doi bani pe asta. In plus mama crede ca "mi se pare". Eu personal nu dispun de banii necesari pentru asa ceva si nu pot decat sa plang si sa ma rog de ea. Bunicul meu(da, stau cu bunicii) are mentalitatea aia "moare omu' si tu nu plangi si pt. o amarata de broasca nu mai poti".

In al doilea rand in Tulcea nu exista medic de broscute. Ma tem ca oricum nu vor sti ce sa faca(oricum trebuie cumva incercat).

M-ar ajuta enorm niste sfaturi...Daca ati mai patit asa, ce tratament s-a impus, etc. Pana la urma daca supravietuieste sunt in stare sa spal WC-uri la cabinetul vet doar sa se faca bine.

P.S Multumiri anticipate si o mie de scuze pentru asemenea neplaceri.
Respiram lumina, respiram muzica, respiram clipa care trece prin noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

de anuk » 30 Mar 2009, 22:57

imi pare rau pt broscuta ta dar la simptomele descrise de tine are nevoie neaparat de un doctor. Sa nu fi mancat ceva din plantele alea cu tepi.
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de Kirill » 30 Mar 2009, 23:16

dupa parerea mea clar ceva nu este in regula,eu zic sa faci pe naiba in patru si sa o duci la un vterinar...sincer eu cred ca este cea mai buna alegere.... :D
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de diego » 31 Mar 2009, 08:44

Este foarte important ca testoasele de uscat sa hiberneze pe perioada iernii altfel pot aparea tot felul de reactii si complicatii la nivelul organismului care pot duce chiar la deces. In cazul tau singura solutie este sa duci testoasa la un veterinar iscusit. Probabil ar avea nevoie si de un tratament cu vitamina B injectabil.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de broschi » 31 Mar 2009, 12:32

Abia am venit acasa si broschi era treaza. Are ochii deschisi dar nu se misca deloc. Incearca parca sa mearga dar nu reuseste decat sa-si miste picioarele in sus. Sta cu totul afara din carapace si isi misca capul in sus si in jos incontinuu(miscari scurte ritmice) :((. Offf acum trebuie sa o astept pe mama si sa-i cad la picioare sa mergem la vet. Partea proasta e ca daca accepta totusi vom putea merge abia maine. Numai ce am sunat-o si mi-a facut un scandal monstru ca "o deranjez pt. tampenii". Doamne ce vreau sa fiu mai mare. Pana atunci ce ziceti sa fac? Ma gandeam sa o pun la caldura(undeva sub veioza pt ca nu este prea fierbinte si o pot regla" si sa ii dau niste morcovi rasi. E bine. Va rog sa imi dati macar niste sfaturi sa o fac sa reziste inca o zi. Va multumesc mult.

P.S. Cat despre veterinar iscusit...Daca ai fost vreodata prin Tulcea cred ca sti. Desi sunt cativa care se zice ca sunt mai buni nimeni nu are experienta cu broscutele. Sunt doar 2 in tot orasul ca a mea(din cate stiu).
Respiram lumina, respiram muzica, respiram clipa care trece prin noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

de diego » 31 Mar 2009, 13:45

In primul rand asigura-i caldura iar daca mananca poti sa-i dai morcov, brocoli, salata verde, putina banana.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de broschi » 31 Mar 2009, 16:07

va anunt cu tristete ca nu am reusit sa o hranesc :(. Initial i-am ras niste morcovi(fff marunt). Nu a mancat nici un pic si m-am gandit sa-i dau doar sucul din morcov. Am pus partea rasa intr-o seringa si prin presare i-am dat cateva picaturi. Primele doua au fost ok dar apoi a scos pe nas o parte din sucul de morcov. M-am oprit de teama sa nu ii fac rau si acum sunt in pana de idei. Sa mai incerc odata sau sa renunt? Mentionez ca sucul nu avea sub nici o forma cum sa ajunga la nas pt ca i-am dat cu seringa cate un strop pe la coltul gurii. Dupa ce a scos pe nas a inceput sa deschida larg gura(ca si cum nu reusea sa respire sau ceva in genul asta) si isi misca capul ca si cum voia sa se stearga. I-am absorbit sucul cu un servetel curat si acum s-a mai linistit. Va rog dati-mi o idee. Din cate stiu(se poate sa ma insel) morcovii au vitamina D(cea de care vorbeati anterior ca ii trebuie...

P.S. Inca nu poate sa mearga desi a stat la caldura. Incearca sa se miste dar nu reuseste sa se deplaseze deloc. Nu este paralizata deoarece isi simte picioarele insa nu reactioneaza decat daca o ridic.

P.S.S. Inaite daca o atingeam pe cam si-l retragea inapoi imediat. Acum si-l lasa moale si pot sa i-l misc dintr-o parte in alta(dar nu atarna)
Ultima oară modificat de broschi pe 31 Mar 2009, 16:12, modificat 1 dată în total.
Respiram lumina, respiram muzica, respiram clipa care trece prin noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

de diego » 31 Mar 2009, 16:11

Ma asteptam sa nu manance, lipsa poftei de mancare este un prim semn al unei imbolnaviri. Trebuie dusa la un medic veterinar! Nu o mai forta sa manance pentru ca o stresezi si ii faci mai rau.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de broschi » 31 Mar 2009, 16:15

Sincer si eu dar speram macar. Treaba cu veterinarul e mai grea. Mama vine abia diseara si doar cu ajutor divin o voi duce maine la veterinar. Am incercat sa le zic bunicilor dar bunicamiu a inceput sa zbiere ca daca mai insist mi-o arunca el. Doar cand ma gandesc cat de mult parea ca "tine la ea" ma apuca plansul.
Respiram lumina, respiram muzica, respiram clipa care trece prin noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

de broschi » 31 Mar 2009, 16:27

:(( acum a inceput iar sa se agite si sa se invarta in cerc(sa se tarasca). Scoate pe nas bule (de mucus) si sta la fel de intinsa
Respiram lumina, respiram muzica, respiram clipa care trece prin noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

Ajutor(foarte urgent)

de anda » 31 Mar 2009, 16:29

da telefoane la doctori veterinari,vezi care te poate ajuta...si poate te ajuta si gratis daca ii explici problema, ca multi dintre ei au suflet si chiar iubesc animalele,nu toti, dar na...merita incercat....oricum pe mine mo costat 20 lei tratamentul complet(4 injectii si tratamentul pt ochi)...de obicei ma costa cam 5 lei injectia, poate te imprumuta vreun prieten daca nu....parte grea o sa fie sa gasesti un doctor care sa stie ce sa-i faca
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

de broschi » 31 Mar 2009, 16:41

Nu am mai avut niciodata probleme si nu stiu nici un nr. In plus in tot orasul sunt doar vreo 2 mai acatarii. Apoi mai e probl si cu bunicii mei...Nici nu ma lasa sa ies din casa momentan daramite sa merg si la vet. La naiba(scuzati expresia) cu chestiile astea. Ma rog sa reziste pana maine ca atunci chiar ca nu mai au ce sa-mi faca(lipsesc de la scoala daca e nevoie)
Respiram lumina, respiram muzica, respiram clipa care trece prin noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

Ajutor(foarte urgent)

de anda » 31 Mar 2009, 17:35

cauta pe net numerele...si dc tu nu poti sa o duci...sigur gasesti vreun prieten sa o duca. ia-o cu tine la scoala, si eu cred ca sigur gasesti vreun profesor iubitor de animale sa te invoiasca, sau dc nu zi ca ti f rau,sau dc nu chiuleste pur si simplu.... sper sa iti supravietuiasca
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

de broschi » 31 Mar 2009, 19:28

Vesti bune...si vesti rele: Am reusit sa ajung la vet(cel mai bun dupa parerea mea de pe aici) si s-a uitat la ea. A zis ca s-a otravit(dupa ce i-am spus de plante) si mi-a dat niste picaturi(arata ca ciocolata cu lapte) din care sa-i dau cate 2 pe zi.Nu a zis nimic de vitamina B si nu i-a facut nici o injectie.Eu zic ca nici el nu prea stia despre ce e vorba.Mi-a spus sa ii cumpar si niste mancare pt testoase si am gasit ceva pt test de apa si iguane si cica e bun. Mie mi se pare prea tare pt ea si prea mari ca sa le inghita.E de la Vitakraft si pe ea scrie Vita Terra Turtle pellets(pour tortues aquatiques et autres reptiles omnivores). Acuma a mea e hermani sau graeca. Or fi bune? Ce parere aveti?(si de tratament si de mancare)
Respiram lumina, respiram muzica, respiram clipa care trece prin noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea

de Alinutza » 31 Mar 2009, 22:36

1. La magazinele online gasesti hrana speciala pentru testoase de uscat (la majoritatea gasesti JBL Agivert si JBL Herbil).
2. Nu ma pricep foarte bine dar greaca si hermanni sunt ierbivore din cate stiu iar cele de apa omnivore si puii chiar carnivori, deci nu stiu daca e bine sa iti imbuibi testoasa de uscat cu atatea proteine din carne (banuiesc ca asta au din plin mancarurie pt. ele)
3. Gasesti aici http://en.wikipedia.org/wiki/Spur-thighed_Tortoise diferentele dintre greaca si hermanii.
4. Trandafirul japonez nu e toxic. Poate daca faci o poza la planta misterioasa cu tepi ne putem lamuri si feri in viitor. Pot sa iti zic ca din ce are lumea prin casa de obicei leandrul e beleaua cea mai mare.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 16 Oct 2007, 17:06
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator